kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: 6736 Matrah Artırımı Hk.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Day-Dream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onay esnasinda duzeltti Ben hep 15 secmistim bazilari 20 oldu
    Sayın Day Dream,

Her yıla ait matrah artırımını o/o 15 yapamazsınız, her yılın oranı farklıdır sanırım matrah artırımınız bir den fazla yıla ait olduğu için o neden ile her yılın artırım oranı değişti.

Bir de artırılan yıla ait matrah tutarı her yıla ait belirtilen asgari tutardan düşük olmaması gerekir dikkat ediniz oran demiyorum oranı yukarıda bahsettim asgari tutar ise daha farklıdır.

Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Day Dream,

Her yıla ait matrah artırımını o/o 15 yapamazsınız, her yılın oranı farklıdır sanırım matrah artırımınız bir den fazla yıla ait olduğu için o neden ile her yılın artırım oranı değişti.

Bir de artırılan yıla ait matrah tutarı her yıla ait belirtilen asgari tutardan düşük olmaması gerekir dikkat ediniz oran demiyorum oranı yukarıda bahsettim asgari tutar ise daha farklıdır.
    Bahsedilen her yıla ait artırım oranı değil hesaplanacak verginin şartları taşıyanlar için (ödemelerini düzenli yapan gibi) %15 diğerlerinin %20 olması.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Demiral
    Aynen sayın Day-Dream'in dediği gibi,sorum matrah artırım oranı değil,tahakkuk edecek vergi oranı ile ilgiliydi.Nitekim bu sorumun cevabını şu anda aldım teşekkür ediyorum.
    Şu aşamada son bir soru sorayım.
    Matrah artırımından tahakkuk eden vergi bildiğim kadarıyla yapılandırma kapsamına dahil edilebiliyor.
    Bu durumda yapılandırma işlemini yapmazdan evvel,varsa matrah artırımı yapılmalı,sonrasında yapılandırmaya müracaat edilmelidir,öyle değil mi? Yani matrah artırımı için ayrı,diğer borçlar için ayrı yapılandırma yapılmıyor,hepsine tek seferde matrah artırım (veya diğer artırımlar) işlemlerinden sonra müracaat ediliyor.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Bu son kanun ile yapılacak matrah artırımı yapılandırmaya girmemekte. Yapılan artırım zamanında ödenmez ise gecikme ilavesi ile borcunuz olmakta. Daha önceki yıllarda yapılarak ödenmeyen matrah artırım borcu yapılandırmaya girer.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Sayın Merkur2,belki "yapılandırma" diyerek hatalı kelime kullanmış olabilirim.Fakat bildiğim kadarıyla bu matrah artırımları taksitlendirilebilir.
    Bu yorumunuzdan emin misiniz?
    Çünkü internetteki bütün örnek tablolarda taksitlendirmek istendiğinde şöyle şöyle ödenecektir gibi,örnekler mevcut.
    Bu hafta matrah artırımlarına başlayacağım.Bildğim kadarıyla tahakkuklar için daha sonra taksitlendirme taleplerinde bulunabiliyorum.
    Şimdi siz,yapılandırmaya girmez deyince işin seyri değişiyor.
    Buna yapılandırma değilde,taksitlendirme diyelim o zaman...
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

https://m.youtube.com/watch?v=zfC70GWAqSU
    Üstad videodaki gibi ödeme listesi döküyor onaylayınca
    Tahsin Kurt bunu beğendi.

Tş.ederim Day-Dream
    Day-Dream bunu beğendi.

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Merkur2,belki "yapılandırma" diyerek hatalı kelime kullanmış olabilirim.Fakat bildiğim kadarıyla bu matrah artırımları taksitlendirilebilir.
    Bu yorumunuzdan emin misiniz?
    Çünkü internetteki bütün örnek tablolarda taksitlendirmek istendiğinde şöyle şöyle ödenecektir gibi,örnekler mevcut.
    Bu hafta matrah artırımlarına başlayacağım.Bildğim kadarıyla tahakkuklar için daha sonra taksitlendirme taleplerinde bulunabiliyorum.
    Şimdi siz,yapılandırmaya girmez deyince işin seyri değişiyor.
    Buna yapılandırma değilde,taksitlendirme diyelim o zaman...
    Siz yapılandırma yazınca cevapta yanlış oldu. Matrah artırımı beyanı verirken defaten (peşin) veya taksit sayısını yazmanız gerekmektedir. Hangi taksidi seçerseniz o taksit için öngörülen ilaveyi ekleyip taksit sayısına bölerek bir ay atlamalı ödeyebilirsiniz. Hatta beyan ederken 18 taksit seçip 6 taksit içinde öderseniz ona göre ödeyeceğiniz tutarda azalmaktadır.
    Day-Dream bunu beğendi.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz yapılandırma yazınca cevapta yanlış oldu. Matrah artırımı beyanı verirken defaten (peşin) veya taksit sayısını yazmanız gerekmektedir. Hangi taksidi seçerseniz o taksit için öngörülen ilaveyi ekleyip taksit sayısına bölerek bir ay atlamalı ödeyebilirsiniz. Hatta beyan ederken 18 taksit seçip 6 taksit içinde öderseniz ona göre ödeyeceğiniz tutarda azalmaktadır.
    + bilgi kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kdv Matrah artırımında, Kdv Beyannamelerindeki baz alınacak tutar, 6736 S.Kanunda "Hesaplanan Katma Değer Vergisi" satırındaki tutar yazıyor. Ancak Bdp programında "Bu alana, ilgili döneme ilişkin 1 No.lu KDV Beyannamesinin “Hesaplanan KDV Toplamı” satırındaki tutar ile varsa ilgili döneme ait kesinleşmiş tarhiyatlara ilişkin hesaplanan verginin toplamı yazılacaktır." şeklinde bir uyarısı var en altta.

Birinde İlave edilecek satırı kapsamıyor, diğerinde de kapsıyor. Bu durumda hesaplanan vergi de değişir, hangisini baz almak gerekir?

Ben kanuna göre hareket ettim, ilave edilecek kdv satırındakini almadım, ancak bu seferde aklımda soru işareti kaldı? Hangisini almak gerekir?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)