Konu: Hindistan İle Vergi Anlaşması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2017
    Mesajlar
    2

    Question Hindistan İle Vergi Anlaşması

    Merhabalar,
    Uzun yıllardır kendi başıma bağımsız olarak geliştirdiğim bir tıp dergisini, alan adı, logo, özgün ismi ile Hindistanlı bir yayınevine satmak istiyorum. Ancak oradaki firma TRC/mükimlik belgesi istedi ve vergi dairesine gidip talepte bulundum. Ortadaki sorun bana doğrudan vergi oranını %35 olarak söylemeleri. Normalde %20 kadar vergiyi karşı taraf ödemeyi kabul ediyorken bu vergiyi yüksek buldu. Dolayısı ile vergiyi Hindistanda ödeyeceğim diyor. Buna rağmen Türkiye'de vergi ödemem gerektiği bana söylendi.

    Hindistan ile Türkiye anlaşmasında, özel bir madde var. Madde 12. Gayri maddi hak bedelleri olarak geçiyor ve burada, "bilimsel araştırmalar, yayınlar, markalar, kişisel üretiler, bilimsel tecrübeye dayalı bilgi, bilimsel her nevi telif hakkı" yazıyor. Bu durumda vergi oranı %15 geçemez diye belirtilmiş. Buna rağmen doğrudan %35 demelerini anlayamadım. Bu gayri maddi hakka da girmesine rağmen "biz sizden %35 alacağız" anlayamadım.

    Burada benim gayri maddi içeriğine göre, mükimlik belgesi ile %15 ödemem ve TRC belgesini Hindistan'a göndermem yeterli olmuyor mu? Orada ekstra vergiye tabi olabilir belki ama ona razı.

    Bu maddenin istinası, Hindistan'daki şirketin Türkiye'de çalışanı olmak olarak beliritlmiş. Ama ora ile bağlantım yok. bağımsız bir üretimi ürünü satacağım.

    konuyla ilgili bilgisi olanlar ve yönlendireceklere teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Mesajlar
    326
    Alıntı Solty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    Uzun yıllardır kendi başıma bağımsız olarak geliştirdiğim bir tıp dergisini, alan adı, logo, özgün ismi ile Hindistanlı bir yayınevine satmak istiyorum. Ancak oradaki firma TRC/mükimlik belgesi istedi ve vergi dairesine gidip talepte bulundum. Ortadaki sorun bana doğrudan vergi oranını %35 olarak söylemeleri. Normalde %20 kadar vergiyi karşı taraf ödemeyi kabul ediyorken bu vergiyi yüksek buldu. Dolayısı ile vergiyi Hindistanda ödeyeceğim diyor. Buna rağmen Türkiye'de vergi ödemem gerektiği bana söylendi.

    Hindistan ile Türkiye anlaşmasında, özel bir madde var. Madde 12. Gayri maddi hak bedelleri olarak geçiyor ve burada, "bilimsel araştırmalar, yayınlar, markalar, kişisel üretiler, bilimsel tecrübeye dayalı bilgi, bilimsel her nevi telif hakkı" yazıyor. Bu durumda vergi oranı %15 geçemez diye belirtilmiş. Buna rağmen doğrudan %35 demelerini anlayamadım. Bu gayri maddi hakka da girmesine rağmen "biz sizden %35 alacağız" anlayamadım.

    Burada benim gayri maddi içeriğine göre, mükimlik belgesi ile %15 ödemem ve TRC belgesini Hindistan'a göndermem yeterli olmuyor mu? Orada ekstra vergiye tabi olabilir belki ama ona razı.

    Bu maddenin istinası, Hindistan'daki şirketin Türkiye'de çalışanı olmak olarak beliritlmiş. Ama ora ile bağlantım yok. bağımsız bir üretimi ürünü satacağım.

    konuyla ilgili bilgisi olanlar ve yönlendireceklere teşekkürler.
    Merhaba
    İlgili madde uluslararası sözleşme gereği alınan stopaj oranı % 15 dir. Memur farklı bir vergiden bahsetmiş olabilir mi?
    İsterseniz bir meslektaş dan danışmanlık hizmeti alın konu ile ilgili daha yararlı olur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2017
    Mesajlar
    2
    Alıntı sedat2241 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    İlgili madde uluslararası sözleşme gereği alınan stopaj oranı % 15 dir. Memur farklı bir vergiden bahsetmiş olabilir mi?
    İsterseniz bir meslektaş dan danışmanlık hizmeti alın konu ile ilgili daha yararlı olur.
    Çok teşekkürler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36