taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Tahsin Kurt

Konu: Defter Onayları Hakkında

Defter Onayları Hakkında

Selamlar,

Defter noter onaylarında aşağıdaki defterleri ocak ayında ara tasdikle onaylatabilir miyim? Bunların sayfaları 2018 de de kullanmak üzere yeterli.

-Damga Vergisi defteri
    -Yönetim kurulu karar defteri
    -Müdürler kurulu karar defteri
    -Genel kurul toplantı ve karar defteri

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı elifbe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

Defter noter onaylarında aşağıdaki defterleri ocak ayında ara tasdikle onaylatabilir miyim? Bunların sayfaları 2018 de de kullanmak üzere yeterli.

-Damga Vergisi defteri
    -Yönetim kurulu karar defteri
    -Müdürler kurulu karar defteri
    -Genel kurul toplantı ve karar defteri
    Ocak ayında ara tasdik yaptırabilirsiniz. Ancak "Genel kurul toplantı ve karar defteri" açılış ve kapanış yapılması gereken defterlerden değildir. Defter sayfaları dolana kadar kullanabilirsiniz.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yalnız Yönetim kurulu karar defterinde ve müdürler kurulu defterinde ara tasdik yaptırmadan önce kapanış tasdiklerinin yapılmış olması gerekiyor.Yanılıyorsam lütfen düzeltin.

Bu arada birde şunu sorayım.Çalıştığım noter,bu yıl şöyle bir evrak konusunda ısrarcı.
    Bilanço olan (özellikle 1.sınıf şahgıs firmalarından) ticaret sicil tasdiknamelerini illaki istiyor.Başka bir noter arkadaşı aradım.Unvan kullanmıyorsa biz istemiyoruz diyor.
    İsmmm odasının 11 Aralıkta yayınladığı defter tasdik sürelerine ait bildirimde ise şöyle bir madde var.

TİCARET SİCİL TASDİKNAMESİ ALMA ZORUNLULUĞU:
    Ticaret siciline kayıtlı bulunanlar; Ticari defterlerinin noterlere tasdikleri sırasında, TTK. nun 64. maddesinde belirtilen ve Ticaret Sicili Yönetmeliğinin 16’ncı maddesi uyarınca Ticaret sicil müdürlüklerinden alacakları “TİCARET SİCİLİ TASDİKNAMESİ” Noterlere ibraz edilecektir.

Dikkat ederseniz kayıtlı bulunanlar diyor.Bazı firmaların kaydı yok.İlla kayıt yapmak zorundamıyız? Noterin bu belgede ısrar etmesi doğru mudur? Sizler hiç karşılaştınız mı?
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Kaydı bulunan firmalarda Adres,sermaye vb. gibi değişiklikler yok ise eski tarihli olan sicil tasdiknamesi ile işlem yapmaları gerekiyor.

Alıntı ysfemr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaydı bulunan firmalarda Adres,sermaye vb. gibi değişiklikler yok ise eski tarihli olan sicil tasdiknamesi ile işlem yapmaları gerekiyor.
    Bilgiler değişmediği sürece eskisiyle işlem yapılıyor.Benim sıkıntım hiç kaydı olmayanlarla ilgili.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Ticaret kanununa göre her tacir (mükellef) ticaret siciline kaydolması zorunlu. Ama alınan harç vs kaçınmak ve yaptırmamanın bir cezası bulunmadığından yaptıran az.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgiler değişmediği sürece eskisiyle işlem yapılıyor.Benim sıkıntım hiç kaydı olmayanlarla ilgili.
    Birkaç Bilanço Usulüne tabi mükellefim için Esnaf odalarına kayıtlı olduğundan Esnaf Odasının sicil suretini eklerine verip tastik işlemlerini yaptırmıştım.
    Çoğu noter Bilanço Usulüne tabi mükellefler için ya Esnaf Odası yada Ticaret Odasından sicil tastiknamelerini mutlaka isteyecektir diye düşünüyorum.
    Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe
    insan yeni okyanuslar keşfedemez.

Bilanço usulune tabî olup Ticaret odasına kayıtlı olmayan mükelleflerimizi Ticaret odasına kayıt yaptırdık mecburen.

Alıntı ismailakkok Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilanço usulune tabî olup Ticaret odasına kayıtlı olmayan mükelleflerimizi Ticaret odasına kayıt yaptırdık mecburen.
    Bu gidişle bizlerde yaptıracağız da şimdi odalarda resmen ana-baba günü.Notere söz veriyorum mecburen,ocak ayında söz yapacaz deyip defteri onaylatıyoruz başka çaremiz yok.
    ismailakkok bunu beğendi.

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu gidişle bizlerde yaptıracağız da şimdi odalarda resmen ana-baba günü.Notere söz veriyorum mecburen,ocak ayında söz yapacaz deyip defteri onaylatıyoruz başka çaremiz yok.
    İş noterlerde bitiyor, şirket 7 yıl önce kurulmuş, Ticaret Sicil Tasdiknamesi kayıp olmuş, aynı noterde işlem yapılmış, gönlü olursa onu sistemden bulabiliyor. Ama hiç kayıt yaptırmamış firmalar için çok sıkı tuttular bu sene. Nerede angarya iş var yık muhasebeciye hâline geldi sistem...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)