taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Veraset ve İntikal Vergisi!

Veraset ve İntikal Vergisi!

Merhabalar,

Bir gerçek kişi mükellefi Babasından aldığı para ile yeni yapılmakta olan bir işhanından kendi üstüne bir büro satın alıyor.Ve bu işlemin veraset ve intikal vergisini ödemek istiyor.Sorum :
    1. Kat irtifakı tapusunu aldı. Veraset ve intikal vergisi beyannamesini tapuya tescil tarihinden itibaren 1 ay için de mi vermeli ? Yoksa Babasından aldığı parayla gayrimenkulü aldığı için parayı aldığı tarihten itibaren 1 ay içinde mi vermesi gerekirdi? Yani veraset ve intikal vergisi beyannamesi gayrimenkul için mi yoksa para için mi verilmeli?

2.Eğer gayrimenkul için beyanname verilecek ise; Gerçek satış değeri ile tapudaki satış değeri arasında yaklaşık 10 katlık bir fark var. Bu durumda ne öneririseniz?Beyannameyi nasıl vermeli?

Saygılar.

sayın yılmazer,

butonuna Veraset yazın.Verasette 10 kat ile ilgili topik
    [color=green]Kazandığında paylaşmıyorsan; kaybettiğinde de paylaşamazsın[/color]

sayın emre,

daha önce arama yapmış idim. Fakat benim soruma cevap veren birşey bulamadım.gözden kaçtımı diye tekrar aradım.ama yine bulamadım. 10 kat ile ilgili göstermiş olduğunuz cevapta sorumla ilgili değil pek.

Yinede yardımlarınız için teşekkür ederim.

Sayın Hasan Yılmazer,
    Öncelikle aldığınız paranın veraset intikal vergisine tabi olup olmadığı konusunda şüpheliyim.Veraset intikal vergisinde geçen mal deyimine girip girmediğinden dolayı.

Şayet veraset intikal versisine tabi ise hukuken paranın size verildiği tarihi takip eden 1 ay içinde beyan süreniz var.Beyan sürenizi büro alımıyla ilişkilendirmeyiniz.

Veraset intikal beyanname vermenizide anlayabilmiş değilim.Sanırım sizin korkunuz tapudan araştırıp bu parayı nerden buldun diye sorarlarsa diye korkuyorsunuz.

Babasından aldığı paranın veraset intikal vergisini ödemeyi düşünüpte yeni almış olduğu büronun gerçek alım bedelini tapuya beyan etmeyip eksik tapu harcı alınmasına ve vergi kaçağına sebebiyet veren mantığıda anlayabilmiş değilim.

Saygılarımla

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    Konuyu kısaca incelersek;
    İstisnalar;

Alıntı Veraset ve intikal Vergisi Kanununun 4/b maddesi Nickli Üyeden Alıntı
    b) Değerleri 10 uncu maddeye göre belirlenen menkul ve gayrimenkul mallardan evlatlıklar da dahil olmak üzere füruğ ve eşten her birine isabet eden miras hisselerinin 83.139 Yeni Türk Lirası (füruğ bulunmaması halinde eşe isabet eden miras hissesinin 166.375 Yeni Türk Lirası)
    vergiden istisna edilmiştir. Eğer bahsettiğiniz kişinin babasından kalan miras yukarıdaki tutarları aşmıyorsa herhangi bir vergi çıkmayacaktır.

Beyan Süresi;
    Ölüm Türkiye sınırları içinde meydana gelmiş ise Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 9/1-a maddesine göre dört ay içinde beyanda bulunmak gerekmektedir.

Veraset ve intikal vergisi beyanı ile alınan işyerinin herhangi bir ilgisi bulunmamakta. Siz yasa gereği beyannamenizi verin ve tutarlı veya tutarsız olarak tahakkuk fişinizi alarak vatandaşlık görevinizin birinci kısmını tamamlayın.

İkinci olarak yine bir vatandaşlık görevi olarak tapuda gerçek değeri beyan etmenizi öneririm. Tapu harçlarında matrah emlak vergisi değeri ile beyan edilen değerden yüksek olanıdır. Buna göre en az emlak vergisi değeri kadar beyan etmelisiniz.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Sayın Başkan babasının ölümünden dolayı kalan miras gibi bahsetmişsiniz,
    benim anladığım bahsi geçen kişinin babası hayatta ve bundan para almış

Tabiki Yanlış anlamadıysam

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    Haklısın ben babasından kalan miras gibi düşünmüştüm. Şimdi soruyu tekrar okuyunca yaşadığı anlamını çıkarıyorum.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Merhaba,

Öncelikle şunu belirteyim;tapuda ben hiç birşey beyan etmedim.Büroyu satan firmanın yetkilisi beni tapuya çağırdı. Tapuda şuraya imza atacaksın dendi. Ben de attım. Ve bir kaç gün sonra kat irtifakı tapusu gönderdiler. Tapu işlemleri hakkında pek bilgim olmadığı için değere filan hiç bakmamıştım. Gönderilen tapuda Cinsi kısmında Arsa yazıyor ve bedeli 3000 YTL. Bu durumda ne yapmalıyım

Saygılarımla.

Sayın Yılmazer bahsi geçen yerin yapı kullanma ruhsatı alınmadığı için sanırım arsa bedelinden satış yapılmış.Sizde oranın bitmiş halini aldığınız için işyeri olarak aldım zannediyorsunuz.Kullanma ruhsatı almak size düşüyor.Yani biraz daha masrafınız olacak.

Şimdi eğer ben ödediğim paradan tapunun bedeli olsun diyorsanız tapu harcının yattığı vergi dairesine bir dilekçe ile başvurup pişmanlıkla ek beyanda bulunacaksınız yani ödediğiniz para ile tapuda yazan 3.000 ytl arasındaki farkın harcını g.zammı ve usulsüzlük cezası ile birlikte yatıracaksınız.Aynı zamanda satıcı kişiyide uyarıp onunda ek beyanda bulunmasını isteyin.Size bunu yaptıracaklarınıda sanmıyorum.Çünkü aradaki fark 10 kat gibi bir rakamdan bahsediyorsunuz.Satıcı firma vergi mükellefi ise bu arsa maliyeti ile size satış tutarı arasındaki farkın vergisini ödeme taraftarı olacaklarını sanmıyorum.

SAyın Canpolat,

Peki iskan ruhsatı alındığında yeni bir tapu verilip daha yüksek bir bedel gösterilir mi? Birde satıcı firma bana fatura kesmek zorunda. Bu farurada da yine 3000 YTL mi göstermek zorunda. İşin içinden çıkamadım gerçekten.

Saygılarımla.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)