taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Banka Kredilerinin Muhasebeleştirilmesi Problemi

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Banka Kredilerinin Muhasebeleştirilmesi Problemi

Belki çözümü kolaydır;

diyelim firma 2000ytl ana para, 500 ytl faiz (diyelim aylık 50 ytl)olmak üzere 2.500 ytl lik kredi aldı bunun kayıtları nasıl olacak
    şimdi forumda bulduğum alternatif kayıtlar şu şekilde kısaca
    1)--------------------
    kredi alımı
    100.....2000
    300...........2000
    kredi ödemesi
    780........50
    100.............50
    -----------------------
    2.görüş
    100.....2000
    180.......500
    300...........2500
    kredi ödemesi
    780........50
    180.............50
    ------------------------
    1.görüşte faiz tutarı görünmüyor, yani diyelim ben yatırımcıyım ve belli bir tarihte mizan yada bilançoya baktım , bankanın kredi kullandığını görüyorum ancak faizini görmüyorum yani belki çok yüksek faizli aldı kredileri
    2. görüşte kullanılan 180 hesabın açıklamasında diyor ki;( 180. GELECEK AYLARA AİT GİDERLER

Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek döneme ait giderleri izlemek için kullanılır. ) yani benim anladığım eğer faiz peşin ödenseydi , dönemsellik ilkesi gereği ilgili olduğunu dönemlere dağıtmak için kullanılacaktı ancak bizim örneğimizde faiz peşin ödenmemiş.

Bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim. Sanırım bu konu biraz muallak.

391 nolu hesabı düşündüm;
    ( 381. GİDER TAHAKKUKLARI
    Gelecek aylarda ödemesi yapılacak ve kesinlikle belgeye dayalı gider tahakkuklarının izlendiği hesaptır.
    İşleyişi :

Yapılan tahakkuklar ilgili gider ve zarar hesaplarına borç, bu hesaba alacak, yapılan ödemeler borç kaydedilir. ) ancak bu hesap pasif karakterli sanırım yevmiye kaydına aktif karakterli bir kayıt lazım.

Cevaplar için teşekkürler

Ynt: Banka Kredilerinin Muhasebeleştirilmesi Problemi

Alıntı Ogün Güneş Nickli Üyeden Alıntı
    ( 381. GİDER TAHAKKUKLARI
    Gelecek aylarda ödemesi yapılacak ve kesinlikle belgeye dayalı gider tahakkuklarının izlendiği hesaptır.
    İşleyişi :

Yapılan tahakkuklar ilgili gider ve zarar hesaplarına borç, bu hesaba alacak, yapılan ödemeler borç kaydedilir. ) ancak bu hesap pasif karakterli sanırım yevmiye kaydına aktif karakterli bir kayıt lazım.

Cevaplar için teşekkürler

Merhaba,

Ödemesi yapıldığı anda 381-Gider Tahakkukları Hs. -borçlu, 100-Kasa Hs. -alacaklı olacaktır.

381 hesap, Fon Akım Tablosu ve Nakit Akım Tablosu düzenlenmesinde önemlidir.
    Tahakkuku yapılmış ama henüz ödemesi gerçekleşmeyen gider kalemlerine ait tutarların, yukarda bahsedilen tabloların raporlaması için kullanılan bir hesaptır.

Ahmet Akca<br />SMMM

Ogün Güneş Guest

381 mantıklı görünüyor ancak kitaplarda 381 in alt hesapları genelde elektrik su vb.. tahakkukları için kullanılmış ayrıca ödeme yapıldığında 381 hesabı borçlu çalıştırmışsınız ama 381 hesabı pasif karakterli yani hesabı alacaklandırma kaydınız nasıl olacak onu da yazabilirmisiniz problemim orda

Alacaklısı tarafından henüz istenebilir/tahsil edilebilir hale gelmemiş, ödeme günü gelmemiş giderlerin ilgili gider hesaplarına alınırken alacaklandırıldığı bir hesaptır. Sadece finansman, dışardan sağlanan fayda ve hizmetler değil diğer gider çeşitleri için de kullanılabilir.

İlgili dönem itibariyle;

---- / / ------------
    780- ....... borçlu
    381-.... alacaklı
    ---- / / ------------

Ahmet Akca<br />SMMM

Bilançonun okunması konusunda mantığınız tamamen doğrudur.

Vergi muhasebesine yönelik olan tek düzenimizde firma üzerindeki potansiyel gider yükünü karşılık ve aktifleştirme yolu ile zorunlu kılan bir husus yoktur. Yakında uluslararsı muhsebeye geçince bu konu açıklık kavuşacaktır ancak.

Bu muhasebe yöntemi sadece leasinglerde kullanılmaktadır.

hesap kodlarının tek düzendeki tanımlarına takılıyorsanız, o gruptaki boş kodları kullanmanızı önerebilirim.

Ogün Güneş Guest

O halde
    kredi alıyorum

----kredi alındığındaki kayıt------------
    102......2000
    300...........2000
    ----kredi alındığında faiz kaydı------------
    780.......500
    381...........500
    -----ay sonlarınde ödeme yapıldıkça-----------
    381.........50
    100.............50
    ----------------------------------------------

böyle mi olacak, geçici vergi dönemi sonu gelir tablosuna 780 nin ödenen kısmı kadarını intikal ettirmemiz gerekmekte sanırım

Ogün Güneş Guest

sayın butterfly effect, ben mesajımı yazarken siz göndermişsiniz o nedenle sizin mesajınıza burada değinmek isterim, şimdi benim sorum esasen ya çok kolay az cevap geliyor ya gereksiz ya da önceliği vergiye veren THP de net açılımı yok, forum kullanıcılarının bir çoğu banka kredisini yevmiyeleştirmiştir ancak forumda hala netlik yok bu konuda, yapılan kayıtlarda da sözleşmedeki faiz tutarı görünmüyor, mesajınızda leasing işlemleri için kullanılır cümlenizden kastınız ne olarak nedir istenen mantık mı kullanılan mantık mı leasing için kullanılır.Yönetimden muhasebe bölümü talebinde bulundum bakalım, nasıl sonuçlanacak. Onursal Taştanın kullanıdığı cümleyi şimdi daha iyi anlıyorum,
    Vergi için değil bilgi için muhasebe

Merhabalar,

381 pasifteki hesaptır da aktifte genelde 180 kullanılıyor. Ancak 18 grubunda yeni bir hesap açmak daha mantıklı 180'in işleyiş mantığı peşin ödenenler için tanımlandığı için.

Kredi alındığında
    102 2.000
    300 2.000

189(açılabilir) 500
    381 500

ödeme yapıldığında,

780 50
    102 50

381 50
    189 50

Leasing muhasebesinin ve kredi muhasebesinin esası aşağıdaki mantığa dayanır.

----------/----------
    780
    180
    260
    320
    381
    ---------/----------

buradaki mantık potansiyel giderleri aktif ve pasifi düzenleyici hesapları kullanarak kayda almaktır. (hesap kodlarına takılmayınız)

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İşe karışık tarafdan bakıyorsunuz.
    Kredi alımı 102 (b) .......300 (a) Not: Hiç bir kredi alımı kasaya yapılmaz.
    taksit ödemesi 300 (b) 102 (a)
    Faizler ödendikçe 780 (b)... 102 (a).
    Rotatif( Dönüşümlü) kredilerde durum böyle.
    Aylık sabit ödemeli kredilerde ödeme planı var zaten. Bu planda ana para ve faiz ayrı ayrı belirlenmiştir.
    Örnek :
    ana para 300 (b) 800 YTL
    Faiz+kom vs 780 (b) 200 (Maliyete atıyosanız 250)
    Banka 102 (a) 1000
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)