kamu işçi maaş

Konu: E-Fatura Geliyor.!

 1. #11
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  806

  Ynt: E-Fatura Geliyor.!

  aslında her ay sonunda efatura ile ilgili ve hatta tüm elektronik uygulamalardaki gelişmelere dair bülten hazırlansa belki daha etkin ve etkili olur proje :


 2. #12
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  806

  Ynt: E-Fatura Geliyor.!

  küçük işletmeler için de şöyle bir adım atılabilir örneğin yazarkasalar da sisteme online bağlı olsa sizce nasıl olur?tabii fiş keserken karşı tarafın kimlik no girişi olacak belki çipli kimliklerle hemen tanıtılmış olur şirketler için de böyle bir çipli kimlik kartı uygulaması olabilir :

 3. #13
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  806

  Ynt: E-Fatura Geliyor.!

  Vergi kaçıran 'nokta atışı'yla bulunacak


  Gelir İdaresi, Elektronik Defter Projesi uygulamasına başlıyor.

  Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi kayıp ve kaçağı ile "nokta atışı" yöntemiyle mücadele için Vergi Usul Kanununun Mükerrer 242'inci maddesinin Maliye Bakanlığına verdiği yetkiye istinaden Elektronik Defter Projesi uygulamasına başlayacak.

  Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi kayıp ve kaçağı ile "nokta atışı" yöntemiyle mücadeleye hazırlanıyor.

  E-Defterin hayata geçirilmesi için defterlerin veri standardı ve veri formatının tanımlanması ile defterlerin elektronik ortamda tutulması, aktarılması, arşivlenmesi ve onaylanmasına ilişkin teknik ve hukuki altyapı için Sanayi ve Ticaret Bakanlığının da iştirakiyle Maliye Bakanlığında çalışma yürütülüyor.

  Bu kapsamda elektronik ortamda tutulacak yasal defterlerden yevmiye defteri ve büyük defter için uygun veri formatları tespit ediliyor.

  Büyük mükelleflerden başlanacak

  E-Defter Projesinde yükümlük getirilen sektörlerde defterler, elektronik ortamda tutulacak. Uygulamaya da Büyük Mükellefler Vergi Dairesine kayıtlı mükelleflerden başlanacak. Elektronik defter uygulaması, daha sonra diğer mükellefleri de kapsayacak şekilde genişletilecek.

  Elektronik defter, vergi kayıp ve kaçağı ile mücadelede de etkinlik sağlayacak. Elektronik defterle birlikte, denetim elemanlarının incelemeler sırasında gördükleri her şey, risk analizi çerçevesinde Gelir İdaresince önceden görülebilecek.

  Yeni sistemde, bir işletmenin gelir ve gider kalemlerindeki tüm ayrıntılar, elektronik ortama taşınacak. Bu şekilde halen sadece bilanço, gelir tabloları ve dipnotları görebilen Gelir İdaresi, elektronik defter uygulamasıyla birlikte, hesap kalemlerindeki her ayrıntıdan bilgi sahibi olacak.

  İdare, uygulama sayesinde defter ve belgeye temas etmeden risk analizi fırsatını da elde edecek. Bir işletme, incelemeye alınmadan da daha net belirlemeler yapılabilecek.

  E-Defterde çeşitli kontrol mekanizmalarına da yer verilecek. Bu mekanizmalar sayesinde hatalı ve yanlış işlemlerde uyarı sistemleri devreye girecek.

  Elektronik defter uygulamasında, inceleme elemanları bir işletmenin defterlerini ve belgelerini alıp, aylar süren denetimlerde her şeye bakmak yerine, tespit edilen risk analizleri çerçevesinde nokta vuruş yöntemiyle denetim faaliyetinde bulunacak.

  Gelir İdaresi Başkanlığı, elektronik defter uygulamasına yıl sonuna kadar geçmeyi planlıyor.

  Dünya

  alıntıdır

 4. #14
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.003

  Ynt: E-Fatura Geliyor.!

  Teknoloji bu hızla ilerlerse, kaçınılmaz birşey zaten.

 5. #15
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  806

  Ynt: E-Fatura Geliyor.!

  elektronik faturaya geçiş uygulamasını hızlandırmak için ilaçlarda uygulanan karekod sistemi faturalar üzerinde de uygulanabilir mi?veri girişini hızlandırır böylelikle çünkü biliyorsunuz elektronik fatura ve elektronik defter entegrasyonunda karşılıklılık sözkonusu olduğunda anlamlı ama biliyorsunuz ki hepimiz yaşıyoruz örneğin telefon faturlaarı efatura'ya geçildi ise sorun olmakta çünkü telefon firması efatura uygulamasında ama müşterisi değil faturalarda uygulanacak karekod uygulaması veri aktarımında evet kesin çözüm değil ama süreci hızlandırabilir en azından bir de maliye kararlı bir şekilde düzenleme yapsa örneğin aktif büyüklüğü veya cirosu 10 milyon tl üzerinde olan efatura'ya ve edefter'e geçecek diye ttk uygulamaları kobi borsa uygulamaları vb daha hızlanabilir :

 6. #16
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  806

  Ynt: E-Fatura Geliyor.!

  efaturaya geçişi hızlandırmakta efaturaya geçen büyük firmalar müşterilerinin cari hesap extrelerini bankalardaki gibi csv formatında düzenleyip gönderse en azından veri aktarımı yoluyla defter işleme yükü biraz daha hafifler hem de elektronik ortamda kayıt hızlanır :

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Sermaye Amortismanı Geliyor
  Konu Sahibi ferhat Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Mart.2015, 10:13
 2. TTK Geliyor VUK Nereye Gidiyor ?
  Konu Sahibi önmuhasebeci Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 15.Mayıs.2012, 17:49
 3. Oda Borçlarına da Af Geliyor!
  Konu Sahibi gokhandede Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Ocak.2011, 22:14
 4. Bu yük ağır geliyor artık(1)
  Konu Sahibi expert Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 26.Şubat.2010, 19:00
 5. Her Şirkete Web Sitesi Geliyor!
  Konu Sahibi HASAN100 Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 28.Şubat.2007, 16:07

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36