meslekte birlik

Like Tree3Beğeni

Konu: Banka Ekstreleri İçin Belge Türü Seçimi

Banka Ekstreleri İçin Belge Türü Seçimi(Yeni Soru Eklendi)

2015 yılı itibariyle e-defter kullanıma geçmiş bulunuyoruz. Firma olarak luca programını kullanıyoruz. Eskiden banka ekstrelerini işlerken belge türü falan yazmıyordum veyahut yazmam gerekmiyordu. E-defter sistemine geçmemizle birlikte artık 102 kodu kullandığım zaman belge türü girilmesi zorunlu hale geldi. Luca programının standart belge türleri şunlar.
    FT Fatura
    ÇK Çek
    SN Senet
    MK Makbuz
    NV Navlun
    MS Müşteri Siparişi
    SS Satıcı Siparişi
    KK Kira Kontratı

Ben bu banka hareketleri için hangisini kullanacağıma bir türlü karar veremedim. Buraya yazacağım kısaltmanın yanlış bir şey yazılması durumunda bize ne gibi bir zararı olabilir?

Banka ekstrelerinde yapılan kayıtları aşağı yukarı herkes bilir. Borç ödemeleri, borçluların bize ödemeleri, personel maaş ödemeleri, virmanlar, vs vs...

Bu konuda yardımcı olmanızı bekliyorum. Sırf bu yüzden ocak başından beri kayıtlarımı girmedim bekletiyorum.
    Konu youngeagle_3 tarafından (29.Ocak.2015 Saat 08:57 ) değiştirilmiştir.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    "MK Makbuz" seçebilirsiniz. Banka dekontuda makbuzdur.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Cevap için teşekkürler. Bir sorum daha olacak. Şimdi aklıma takıldı. Banka hareketlerinin içinde tahsil edilen çek provlar da var haliyle. Bunları çek diye mi kaydedeyim yoksa diğerleri gibi makbuz olarak mı kaydedeyim. Kısacası banka ekstrelerinin içinde gördüğüm her kayıt makbuz diye mi kaydedilmeli. Bu soru benim kafamı daha çok rahatlatır.

Forumdaşlar, biliyorum fazla soru soruyorum ama bende herkes gibi öğrenmeye çalışıyorum bir an önce. Bu e-defter olayı o kadar muamma ki herkesin kafasında soru işaretlerinin olduğundan eminim. Her zaman çatır çatır kaydettiğim banka kayıtları şimdi sorun olmaya başladı. Luca programını kullandığımızı daha önce yukarıda da yazmıştım. Banka hareketlerini işlerken evrak numarasının girilmesini de zorunlu tutmuş. Yani dekontta bir numara oluyor fakat her hareket için ayrı ayrı dekont çıkartmak da neyin nesi. Hani kağıttan ağaçtan tasarruf edilecekti. Sonuçta ben firmanın hesabına girmiyorum ki oturayım her dekontun numarasına bakayım kağıda çıkartmadan. Bu sisteme aklım ermedi. Luca kullanıp da banka hareketlerini nasıl girdiğine dair yol gösteren olursa sevinirim.

Verdiği hatanın içeriği resimdedir.

Belge türü olarak makbuz seçilmeyecek. Normalde Diğer(Other) diye seçenek olması gerekiyor. Bunu seçip açıklama olarak dekont veya ekstreden girecekseniz, ekstreye kendi içinizde numara verip belge türünü elle ekstre olarak belirtmeniz gerekir.
    laylass bunu beğendi.

Diğer diye bir seçenek yok fakat "Yeni" deyip "Diğer" isminde bir belge türü ekleyebilirim. Ama bu her kayda el ile sayı verme olayı bana mantıklı gelmiyor. Dünya kadar kayıt var hepsine sırayla sayı ver ver nereye kadar. Bunun böyle olduğuna kesin emin misin sen?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Banka hareketlerin de MAKBUZ diye birşey yoktur. Makbuz kasa işlemleri için kullanılır. Dekont vardır, borç dekontu vardır alacak dekontu vardır. Hesabımızdan yapılan bizi borçlandıran veya alacaklandıran hareketlerin karşı kayıtlarının yapılması için düzenlenir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Şimdi yukarıdaki resimde basitçe göstermeye çalışayım. Her zamanki kaydetme yöntemimizle yukarıdaki gibi kaydederken, 2015 başından itibaren artık bu şekilde kayda izin vermiyor. Belge türü girmemiz gerekiyor ve bir de evrak no. Belge türü konusunda da hala ne yazacağımızı öğrenebilmiş değilim. Diğer program kullananlarda böyle bir sıkıntı var mı onu sormak istiyorum. Yani programlarınız banka kayıtları için bu evrak no kısmını otomatik mi numaralandırıyor acaba. Banka dekontlarının altında işlem tarihi ve saatin yanında bir de dekont numarası var. Ona bir şey dediğim yok. Fakat her bir kayıt için tek tek dekont çıkartılıp da bunun numarasını evrak no ya yazma olayından bahsediyoruz. Bu durum bana mantıklı gelmiyor işte.

Aşağıdaki resimde de Lucanın bize belge türüne girilebilecek standart kayıtlarını gösterdim. Yeni dediğimde ekleme yapılabiliyor.

Rapiduser arkadaşımızın önerisi bana mantıklı geldi. Her banka hareketinin dekontuna, ya da dekont numarasına ulaşmak mümkün olmuyor. Yine de banka kayıtlarını yapıyoruz. Yevmiye fişlerinin ekine hiçbirşey koyamamak yerine, böyle bir numaralandırma ile yevmiye fişleri ile extreleri ilişkilendirmek daha doğru gözüküyor. İnceleme esnasında da kolaylık sağlar.

Bugün işverenlerden her hareketin dekont numarasını istedim. Doğal olarak dekontları çıkartmasını istedim. 2 side tepki verdi. Binlerce kayıt var. Bunların her birine dekont sayfası çıkartmak akıl karı değil maalesef. Garantiden dekont görüntüleyip kağıda yazayım diyorum ona da mali müşavir karşı çıkıyor. Kağıda çıkartın belge olsun elimizde diyor. Bu işi pratik yoldan halledenleriniz yok mu aranızda. Kimse banka kaydı işlemedi mi yahu.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)