taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree25Beğeni

Konu: Defter Beyan

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı dolap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Defter beyanda sabit kıymet girişi yaptığımda gider listesinde tutar yazmıyor. Mükellef binek araç almış kdv yi zaten işlemiyorum. Kıst amortisman uyguladım. İşlediğim rakamı fişin içine girdiğimde görüyorum fakat gider listesine neden yazmıyor. Gider listesine almayınca kar/ zarar durumu da farklı oluyor. Bu konuda bilgisi olan varmı?
    Merhaba
    Tam olarak neyi görmek istediğinizi anlamadım.
    Sabit kıymetin girişini görmek istiyorsanız bunu zaten gider listesinde göremezsiniz.
    Amortisman tutarını görmek istiyorsanız bunuda bir ihtimal göremeyebilirsiniz.Normalde görmelisiniz.Ancak sistemin neyi nereye eklediğini ancak beyanı onaylarken bir ihtimal göreceğiz.Belki amortisman tutarını beyanda ilgili yerine yazacak.
    Yapabiliyorsanız geçici vergi beyanını oluşturmaya çalışın (sonra silersiniz)
    bakın bakalım neyi nereye yazıyor

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

şöyleki Tahsin Kurt
    Sabit kıymet alışını seçtim gider alt türü olarak 2. el binek aracı seçtim faturayı kaydettim. Bu ekranda amortisman rakamını görüyorum. Gider listesine geldiğimde fatura gözüküyor fakat tutar sıfır gözüküyor. Hesap özetine baktığımda bu araç için girdiğim amortisman rakamını yazmıyor. Dolayısıyla kar zarar durumu fazlasıyla değişiyor. Luca programı hesap özeti aldığımda bu rakamı giderde gösteriyor ve kişinin zararı çıkıyor. Defter beyanda bu rakamı almadığı için karı çıkıyor. Nasıl yapacağım bilen varsa yardım bekliyorum.

Alıntı dolap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şöyleki Tahsin Kurt
    Sabit kıymet alışını seçtim gider alt türü olarak 2. el binek aracı seçtim faturayı kaydettim. Bu ekranda amortisman rakamını görüyorum. Gider listesine geldiğimde fatura gözüküyor fakat tutar sıfır gözüküyor. Hesap özetine baktığımda bu araç için girdiğim amortisman rakamını yazmıyor. Dolayısıyla kar zarar durumu fazlasıyla değişiyor. Luca programı hesap özeti aldığımda bu rakamı giderde gösteriyor ve kişinin zararı çıkıyor. Defter beyanda bu rakamı almadığı için karı çıkıyor. Nasıl yapacağım bilen varsa yardım bekliyorum.
    Sabit kıymet alım - satım muhasebe işlemlerinde faturanın kdv hariç rakamı görünmez, var ise kdv çıkar. Sabit kıymet için amortisman kaydı yaptığınızda (tevsiki zaruri olmayan giderlere kayıt yapılacak) gider olarak sistemde gider listesinde amortisman tutarı kadar rakam yazar. Aynı zamanda sabit kıymeti sattığınızda da faturanızın kdv hariç kısmında rakam yazmaz. Kar veya zararınızı hesaplayıp kaydetmeniz gerekmektedir. Kar, zarar ve gider kayıtlarını ayrı 2. kayıt yapmanız gerekiyor...

Geçici vergi beyannamesi oluştur dediğimde beyanname boş geliyor...bunun sebebi ne olabilir ? Birde gider yada gelir listelerken yada excel çıktısı olarak almak istediğimde tarihler sıralı değil . Bir yerde birşeyi yanlış mı yapıyorum ?

Beyannameden önce hesap özeti oluşturdunuz mu sayın funda ?

merhaba,

defter beyan sisteminde geçici vergi beyannamesini yaptım ama beyanname yapısı geçerli değil Lütfen Beyanname Düzenleme Programı'nın doğru sürümünü kullandığınızdan emin olunuz diye hata veriyor.

iyide beyanname düzenleme programı ile ne alakası var anlamadım.

Alıntı FUNDA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçici vergi beyannamesi oluştur dediğimde beyanname boş geliyor...bunun sebebi ne olabilir ? Birde gider yada gelir listelerken yada excel çıktısı olarak almak istediğimde tarihler sıralı değil . Bir yerde birşeyi yanlış mı yapıyorum ?
    Evet bende de liste aldığımda sıralı gelmiyor.Ama ekran dökümünde sıralı.Excel olarak alındığında sanırım giriş sırasına göre listeliyor.Ben karışık girmiştim,ordan tahmin ediyorum. Düzelteceklerini umuyorum. Bu haliyle defter dökümü alamayız herhalde.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı Açelya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba,

defter beyan sisteminde geçici vergi beyannamesini yaptım ama beyanname yapısı geçerli değil Lütfen Beyanname Düzenleme Programı'nın doğru sürümünü kullandığınızdan emin olunuz diye hata veriyor.

iyide beyanname düzenleme programı ile ne alakası var anlamadım.
    Bir ilişki kurmuşlar demek ki.Güncelleme yaparak deneyin.Tabi bu arada önceki oluşturduğunuz beyannameyi silip,güncelleme yaptıktan sonra yeniden beyanname oluşturmalısınız.

Nacizane şahsi firkrimdir. Ben bugüne kadar bu kadar gereksiz bu kadar karışık ve bir türlü neden yapıldığını anlayamadığım bir değişiklik. Her ay kendi beyannamemi vermek kabus oldu.....
    ZİNDAN bunu beğendi.
    Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe
    insan yeni okyanuslar keşfedemez.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı URUM79 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nacizane şahsi firkrimdir. Ben bugüne kadar bu kadar gereksiz bu kadar karışık ve bir türlü neden yapıldığını anlayamadığım bir değişiklik. Her ay kendi beyannamemi vermek kabus oldu.....
    İşin kötü tarafı bir muhasebe programı yapmaya çalışıyorlar, ama bir sürü eksik var, işi yolda düzeltmeye çalışıyorlar. Yaparsın kardeşim adam gibi programını sonra açar kullandırırsın. Bize de böyle çin işkencesi çektirmezler.
    Defter Beyan sistemini açtığım da sinir katsayım tavan yapıyor, ağzıma gelen küfrü edip, çıkıyorum, psikolojimi bozdular yemin ediyorum. Bir de 2019 yılında tüm işletme defterleri bu sisteme geçerse nasıl yapacağız kara kara onu düşünüyorum.

Bilanço usulü bir firmanın faturalarını işlerken bile bu kadar vakit kaybetmiyoruz. Bir defter beyan beyanını vermek için, 1-2 saat harcıyoruz, bıraksalar eski sistem ile yürüsek, 2 dakikada bitecek bir iş halbuki.

Yapılcak iş değil bu yemin ediyorum. Lanet olsun...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)