kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: 509 Nolu Tebliğdeki İnternet Ortamında İlan Yayınlayanlar Hk.

509 Nolu Tebliğdeki İnternet Ortamında İlan Yayınlayanlar Hk.

Merhaba meslektaşlarım, biliyorsunuz 509 nolu tebliğ yayınlandı. Tebliğde bahsi geçen IV.2.4.2 madde bentte tanımı yapılan kişiler, maddeden anladığım kadarıyla internet ortamında ilanların yayınlanmasına aracılık eden -Gittigidiyor, hepsiburada gibi- firmalar e-arşiv'e geçecekler, mesele ve anlamadığım nokta ise bu sitelerde ilan yayınlayıp satış yapan ayrıca kendi web sitesi üzerinden satış yapanlar'da e-arşiv'e geçmek zorunda mı?

Siz değerli meslektaşlarım bu konu hakkında ne düşünüyor?

Ayrıca "internette ilan yayınlayanlar" çok kafa karıştırıcı bir tabir güzel Türkçemiz her yere çekilebiliyor malum. İnternette satışa aracılık yapanlar dese daha açık olurdu.

Benim anladığım e-ticaret altyapılı site işletenler ister kendi ürünlerinin satışları olsun, isterse satışa aracılık eden hepsiburada, gittigidiyor gibi siteler olsun e-arşive geçecek.

İnternette ilan yayınlayanlar sahibinden.com gibi siteleri kapsıyor sanırım ama o şekilde ilan yayınlayan e-ticaret altyapılı olmayan da bir çok site var, onların durumu ne olacak bilmiyorum.

Üstadım bende sizin gibi çıkarım yaptım,

"Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 23/10/2014 tarihli ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları"

Galiba benim anladığım;
    -Kendi web sitesinde e-ticaret yapmayan sadece katalog yayınlayanlar e-arşiv'e geçmeyecek
    -Sadece aracı sitelerden(hepsiburada vs.) satış yapanlar e-arşiv'e geçmeyecek
    -Kendi web sitesinde e-ticaret yapanlar ise e-arşive geçecek

Tabi 5 milyonu aşanlar otomatik olarak geçmek zorunda
    smmm-ankara- bunu beğendi.

çember daralıyor orhan

N11 ve hepsi buradadan satış yapan firmalar e-arşiv kesmek zorunda değil doğru mudur ?

Emin olmamakla beraber kesmeyecekler, sonuçta 2. sınıf işletme defteri yoksa e-arşiv/e-fatura/e-deftere geçmek zorunda kalacak ki çok mantıksız bu. 3 liralık işleri için 5 lira masraf yapmak zorunda kalırlar.

Alıntı Day-Dream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    N11 ve hepsi buradadan satış yapan firmalar e-arşiv kesmek zorunda değil doğru mudur ?
    Benim anladığım da o şekilde. Sanırım e-ticareti kontrol altında tutmak için yapılıyor. E-ticaret sitelerinin tamamı e-arşive geçmiş olacak (büyük küçük, genel veya firmanın kendine özel e-ticaretli siteler). n11den satış yapan bir kişi geçmeyecek, ama yaptığı satışlar zaten n11 kayıtlarından görülmüş olacak.

Üstadlar, 189'la konuyu görüştüm, onlarda tebliğin ucunun açık olduğunu belirttiler ama konuştuğum kişinin kanısı bahsettiğim yöndeymiş, yinede detaylı bilgi alıp haber verecekler 3 gün içinde, bilgi alınca paylaşırım.
    smmm-ankara- bunu beğendi.

189 dan doyurucu cevap alabiliyor musunuz ?

Meslektaşlarım, maliye (189) verecek cevap bulamamış henüz, bazen 3 günü geçebiliyormuş, kendilerinin bile açıklayamadığı tebliği yazan başlıklandıran maliye çalışanlarına selam olsun.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)