taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: "to" kullanım şekli anlama

Ynt: "to" kullanım şekli anlama

Alıntı ilgili Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı guray Nickli Üyeden Alıntı
    To me, main problem of English Teachers who are not to be able to speak English properly is, in daily life, not to speak English out of the classes they take (though, they mostly give their lessons in Turkish.) Speking fluently only takes to make more and more practise, nothing else...

Mesela yukarıdaki cümlenin başında bulunan ''To'', ''Me'' kişi zamiriyle birleştiğinde (to me) Bana göre, benim fikrimce gibi bir anlama geliyor Türkçede. Bu da değişik bir kullanımı mesela, İngilizcede preposition'larda kural aranmaz çünkü tamamen kuralsızdırlar tıpkı ingilizcenin en belalı bölümü ''phrasal verbs'' gibi. Maalesef İngilizcenin bu kuralsız kuralları sadece ezberleyerek ve çok ama çok pratik yaparak pekiştirilebilir. Çünkü bu kısımlar genelde gramer kurallarıyla uyuşmazlar...
    hiç bir ingiliz fikrini açıklamak istediği zaman cümlenin başına to me koymaz...ama kesinlikle koymaz....bu hatalı demiyorum ama basit kaçar...

bunun yerine In my opinion , As far as I am concerned , As far as sth is concerned ile başlamak lazım , I think demek bile to me ile başlamaktan daha iyiydir.....

ben olsam sizin cümlenizi şöyle ifade ederim.

As far as I am concerned,the lack of english education in Turkey is the result of insufficient English teachers.

Öncelikle günaydın herkese.

Bu başlık yanılmıyorsam İngilizce'de ''To'' kullanımıyla ilgili açıklama yapmak ve değişik kullanımlardaki anlam değişikliklerini daha iyi algılamak için açılmış bir başlık olmalıydı ama galiba ben yanlış yere yazmışım burası daha çok tarışma ve atışmalar içeren alelade bir forum sayfasına dönüşmeye başlamış. Öncelikle Sayın İlgili, İngiltereye gitmişseniz mutlaka ama mutlaka cümlelerin başında fikir beyan etmek için kullanılan''According to'' (me, him, her vs.)
    kalıbını işitmişsinizdir.öyle sadece 'as for as I'm concerned' vb. şaşalı Londra aksanıyla konuşmaz İngilizler. Hele Amerikalılar hemen hemen hiç konuşmazlar Öyle bir İngilizce günlük hayatta. İşte benim yukarıda verdiğim örnek 'According to' kalıbının günlük hayatta kısaltılmasıyla oluşan ve fikir beyan etmek için kullanılan bir kullanımıdır, asla da yanlış değildir. Basitliğine gelecek olursak, burada Türk toplumunun İngilizce öğrenirken en temel problemi olan sürekli gramere bağlı kalma sorunuyla karşılaşıyoruz ki İngilizler bile o kadar önemsemezler bu kuralları (Amerikalılardan hiç bahsetmiyorum bu konuda). Tabi gramerin hiçbir önemi yok demiyorum burada ama belirli bir düzeyden sonra konuşmayı öyle çok kasmadan doğallığına bırakmak gerek anadilinizi konuşuyormuş gibi doğal ve rahat olmaya çalışmak gerek. Ve tabi çok ama çok kitap gazete falan okumak gerekli, böylelikle o dilde kullanılan incelikleri daha net algılayabilirsiniz. Günlük kullanımı daha iyi kavramak içinde bol bol orijinal dublajlı film izleyin, CNN yada BBC falan izleyin. Kendinizi de çok kasmayın, rahat olun biraz. Sonuçta hangimiz Türkçe'yi İstanbul aksanıyla (Zeki Müren Türkçesi) konuşuyoruz ki.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

"Sonuçta hangimiz Türkçe'yi İstanbul aksanıyla (Zeki Müren Türkçesi) konuşuyoruz ki."

Başkasını bilmem ama ben konuşuyorum

Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sizden hiç şüphem yok zaten sayın nguroy

ilgili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ilgili Guest

according to him cümlenin başında iyi durmaz....ama paragraf içinde olabilir...according to me ise pek hoş kaçmaz...
    as far as ı am concerned de formal değil gayet kullanımda olan günlük hayatta kullanılan bir kalıp....

en basidi ve şık olanı ı think demek...

as far as ı am concerned kullanılmaya bir kalıp değil.....günlük hayatta kullanılan bir kalıp

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

En yaygın kullanım şekli
    "In my opinion" Biraz formel
    Ya da: daha informel;
    "I think"
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ilgili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ilgili Guest

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    En yaygın kullanım şekli
    "In my opinion" Biraz formel
    Ya da: daha informel;
    "I think"
    ı agree with you my fellow blogger mr guroy....

İşte benim anlatmak istediğim nokta ''To'' nun o şekilde bir kullanımının olduğuydu, Kimileri az kullanır, kimileri çok kullanır. gelecekte karşınıza çıkarsa bilmeyen arkadaşlar fazla bocalamazlar en azından. Hem yabancı dilde kullnadığınız kalıpları ve kelimeleri ne kadar zenginleştirirseniz o kadar uzmanlaşır ve daha etkin konuşabilirsiniz. Robot gibi hep aynı şeyleri tekrarlamakta kulağa pek hoş gelmiyor bence. Şık ta değil hani.

İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

in order to... ile to.. 'nun kullanımı eş anlamlı mıdır?

Yok değil İrem Hanım

Bu arada arkadaşlar mali sözlük diye bir sözlük var ismmmonun sitesinde ekşi sözlük gibi bakma fırsatınız oldumu ?
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)