kamu işçi maaş

Konu: Hamilelerin Günlük Ve Haftalık Çalışma Sürelerinin Belirlenmesi

45 SAAT maksimum çalışma süresi olup haftalık çalışma süresi işverenin uhdesine bırakılmıştır bence.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı esrabln Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    45 SAAT maksimum çalışma süresi olup haftalık çalışma süresi işverenin uhdesine bırakılmıştır bence.
    evet ama sizin işyerinizde haftalık çalışma süresi zaten 45 saat,işveren bunu düşürmek istemez(isterse tabisi düşürebilir)

[QUOTE=keremcem;411755]
    Yasal çalışma süresinden eksik kalan sürenin yani (5 gün x 7,5 saat = 37,5 saat haftalık çalışılan süre) 45-37,5 = 7,5 saatlik çalışılmayan sürenin ücretinin ödenmemesi , ÜCRETTE EKSİLTME demek olmayacaktır bence. 45 saat çalışılmış olsa eksilme sözkonusu olmayacak zaten. Eksik çalışılan sürenin ücretinin ödenmemesi durumudur olay diye düşünüyorum.
    Bu durumda çalışana cumartesi günü çalışarak eksik kalan sürenin tamamlanması imkanı sunulabileceği gibi,
    çalışan tarafından , eksik kalan bu sürelerin , hamilelik sonrası telafi edilmesi talebi de gündeme getirilebilir, işveren kabul edebilir, etmeyebilir.
    [. /QUOTE]

ben olaya 62 maddeden bakarak böyle dedim.tabi bu noktada tartışılabilir
    Cözüm açısından eksik çalışılan sürenin ücretide ödenmeyebilir ,daha sonra telafi çalışması da yaptırılabilir,anlaştıktan sonra sorun yok,
    benzer konuya ilişkin yargı kararına ihtiyaç var.

[QUOTE=şeref aydemir;411766]
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasal çalışma süresinden eksik kalan sürenin yani (5 gün x 7,5 saat = 37,5 saat haftalık çalışılan süre) 45-37,5 = 7,5 saatlik çalışılmayan sürenin ücretinin ödenmemesi , ÜCRETTE EKSİLTME demek olmayacaktır bence. 45 saat çalışılmış olsa eksilme sözkonusu olmayacak zaten. Eksik çalışılan sürenin ücretinin ödenmemesi durumudur olay diye düşünüyorum.
    Bu durumda çalışana cumartesi günü çalışarak eksik kalan sürenin tamamlanması imkanı sunulabileceği gibi,
    çalışan tarafından , eksik kalan bu sürelerin , hamilelik sonrası telafi edilmesi talebi de gündeme getirilebilir, işveren kabul edebilir, etmeyebilir.
    [. /QUOTE]

ben olaya 62 maddeden bakarak böyle dedim.tabi bu noktada tartışılabilir
    Cözüm açısından eksik çalışılan sürenin ücretide ödenmeyebilir ,daha sonra telafi çalışması da yaptırılabilir,anlaştıktan sonra sorun yok,
    benzer konuya ilişkin yargı kararına ihtiyaç var.

Bende 62 ye bakarak eksiltme yapamayacağını düşünüyorum zira maddede "işverene düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi nedeniyle ya da bu Kanun hükümlerinden herhangi birinin uygulanması sonucuna dayanılarak işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapılamaz. ibaresi mevcut yani yasal zorunluluk nedeniyle beni eksik çalıştırıyor kendi isteğiyle değil.

konuyla ilgili hiç bir yerde örnek yargı kararı bulamadım .

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biyolojik nedenlerden dolayı zorunlu kalınıyorsa.... demiş alıntıladığınız madde metninde de, hamilelik de çalışma sürelerinde değişikliği zorunlu kılan biyolojik bir nedendir.

Hepsini geçtiğimizde,
    işvereninize ilgili madde gereği günlük 7,5 saatten fazla çalışmayacağınızı işvereninize bildirdiniz ve işvereniniz cumartesi günleri çalışmanızı istedi mi ? yada eksik kalan kısmın ücretini keserim dedi mi?
    işverenimin verdiği cevap aşağıdaki gibidir. bende 5. maddeye istinaden taleplerine itiraz ettim.

Haftalık Çalışma Süresi 45 saattir. Her çalışanın bu süreyi tamamlaması gerekir.Şirketimizde 9 ar saat çalışılmasının sebebi Çalışma günü olan cumartesinin şirketimizde tatil olmasındandır.

Günlük çalışma saatinizi düzenlenmesini istemişiniz bu doğrultuda

---- Günlük 9 saat çalışacaksanız taahhüt dilekçesi imzalamanız gerekmektedir.
    ---- Günlük 7,5 saatten fazla çalışmam diyorsanız Cumartesi Full time çalışmanız gerekmektedir.

İşveren cevabının pek de hukuki olduğunu şahsen söyleyemem,zira cumRtesi bu işyeri için çalışılmayan gün olup bu durum kısmende olsa işci yönünden çalışma koşullarında esaslı değişiklik olarak nitelendirilebilir,ben olayı 62 madde yönünden yorumluyorum kanaatim aynıdır ancak bu düşüncem elbette işveren tarafından kabül görmez nitekim görmemiş.
    Bu noktada işverenle çekişme içine girmek istemeyen işcinin buna uyması yada Sn.keremcem
    in dediği gibi haftalık 5 x7.5 çalışacak noksan süreye tekabül eden ücreti almayacak

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşveren cevabının pek de hukuki olduğunu şahsen söyleyemem,zira cumRtesi bu işyeri için çalışılmayan gün olup bu durum kısmende olsa işci yönünden çalışma koşullarında esaslı değişiklik olarak nitelendirilebilir,ben olayı 62 madde yönünden yorumluyorum kanaatim aynıdır ancak bu düşüncem elbette işveren tarafından kabül görmez nitekim görmemiş.
    Bu noktada işverenle çekişme içine girmek istemeyen işcinin buna uyması yada Sn.keremcem
    in dediği gibi haftalık 5 x7.5 çalışacak noksan süreye tekabül eden ücreti almayacak

Bende 62 ye bakarak eksiltme yapamayacağını düşünüyorum zira maddede "işverene düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi nedeniyle ya da bu Kanun hükümlerinden herhangi birinin uygulanması sonucuna dayanılarak işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapılamaz. ibaresi mevcut yani yasal zorunluluk nedeniyle beni eksik çalıştırıyor kendi isteğiyle değil.

Bence yasalar yeterince açık 5. ve 62. madde bağlayıcı hükümler içeriyor. pazarlık söz konusu bile olmamalı.

Görüşlerimizi paylaştık,
    tartışmalı bir konu,
    aynı durum hakkında yargı kararına ihtiyaç var.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı esrabln Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bence yasalar yeterince açık 5. ve 62. madde bağlayıcı hükümler içeriyor. pazarlık söz konusu bile olmamalı.
    Madde 63 e baktınız mı hiç???
    İşverenin bu konudaki yasal yükümlülüğü sizi günlük 7,5 saatten fazla çalıştırmamaktır. Eksik çalışmanıza rağmen tam ücret ödemek gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

Tabi olayda işci ve işverenin haklı olduğu yönler var,bu konuya ilşkin düşüncem madde 62 ama bunu yorumlamakta kolay değil,bu noktada araştırdım x yorum,makaleyede rastlamadım,kesin konuşmak adına yargı kararına ihtiyaç var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)