kamu işçi maaş

Konu: Gmsi De Kesinti Yolu

Gmsi De Kesinti Yolu

merhaba,

Gmsi den dolayı bir mükellefimin 24,000ytl 2006 yılı işyeri kira geliri olması nedeniyle gmsi beyannamesi düzenledik.bu beyannamede kesinti tutarı olarak mükellefe 2007 yılındanda ödeme yapıldığından 15 aylık kira stopajı 2006 yılında kiracısı tarafından ödenmiştir.

soru:mükellef adına ödenen stopajın tamamını gmsi beyannamesinin 27. satıra yansıtacak mı yoksa 2006 yılına isabet kısmını mı yansıtacak?

Ynt: Gmsi De Kesinti Yolu

Sayın abdsis,

GVK 72 maddesi gereği gelecek yıllara ait olup peşin tahsil olunan kiralar, ilgili bulundukları yılların hasılatı sayılmaktadır. Dolayısıyla peşin tahsil etmiş olduğunuz kira gelirleri ait oldukları yıl beyan edilmelidir. Stopaja ilişkin ise GVK 121. maddesinde belirtildiği üzere yıllık beyannamede gösterilen gelire dahil kazanç ve iratlardan bu kanuna göre kesilmiş bulunan vergiler, beyanname üzerinden hesaplanan Gelir Vergisi'nden mahsubedilir denilmektedir. Dolayısıyla beyan ettiğiniz 2006 yılına isabet eden kısmı mahsup edilmelidir.

sayın GMANCE,

Kiracısı kesinti yoluyla ödediği için bu vergi mal sahibi adına zaten ödenmiştir. Sizin dediğiniz gibi sadece ilgili yıla ait olanı mahsup etmiş olsak geri kalan vergi ne olacak. 2007 yılında mı mahsup edilecek yoksa Vergi dairesinden iade talebindemi bulunulacak. Bu durumu vergi dairesinden ve burdaki bi kaç meslektaşla istişare ettim. Ancak sadece mantık yoluyla cevap aldım. araştırdığım kadarıylada bir belgeye ulaşamadım. Varsa bir tebliğ veya yazı söylerseniz sevinirim.

Sn. Abdsis,

2006 yılı Beyannamesini doldururken, 2006 ya ait kiraları beyan edeceksiniz,
    "Kesinti Yoluyla Ödenen vergilere İlişkin Liste" yede kesintinin yapıldığı dönemi, ama kesinti tutarına, 2006 yılına ilişkin kira tutarına denk düşen kısmı yazacaksınız.

2007 de de aynı yolu izleyeceksiniz.
    Yani, 2007 yılını ilerde doldururken "Kesinti Yoluyla Ödenen vergilere İlişkin Liste" de
    kesinti dönemine 2006 daki kesinti dönemini, ama kesinti tutarına, bu defa 2007 ye ait kiralara tekabül eden, kesinti tutarını yazacaksınız.
    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

Sayın Gürbüz AÇIKBAŞ,

Cevabınız için teşekkürler. bahsettiğiniz konulardan bir kısmını rehberden elde ettim. ancak, kesintilerin beyannameye nasıl yansıtılacağına dair bir belge tebliğ veya yazı bulamadım. Beyannameyi sizin dediğiniz gibi düzünledim. Ancak kesinti kısmına 2007 yılı için peşin ödenen kesintleri yazılacakmı bu konuda net bir bilgi (Yazı vs.) bulamadım. o yüzden beyannameyi bekletiyorum. eğer bulamazsam o şekilde yollacağım.

BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ

KİRA GELİRİ NE ZAMAN ELDE EDİLMİŞ SAYILACAKTIR?Mükelleflerce bir takvim yılı içinde o yıla veya geçmiş yıllara ait olarak nakden veya aynen tahsil edilen kira bedelleri o yıldaeldeedilmişgelirkabuledilecektir.Örneğin: 2003, 2004 ve 2005 yılları kira gelirleri topluca 2006 yılında tahsil edilirse; 2006 yılının geliri olarak dikkate alınacaktır.Ancak, gelecek yıllara ait olup peşin tahsil edilen kira bedelleri, ilgili yılın geliri olarak kabul edilerek ilgili yıllarda beyan edilir. Örneğin: 2006, 2007 ve 2008 yılları kira gelirleri topluca 2006 yılında tahsil edilirse; her yıla ait kira bedeli ilgili yılda beyan edilecektir.

1) "GAYRİMENKUL SERMAYE İRADINA İLİŞKİN BİLGİLER" tablosunda "Gayrisafi Hasılat"a, 2006 yılına ait kira tutarını yazdıysanız,
    2) Yan tarafta "Kesilen Gelir Vergisi (Hisseye Düşen)" kısmına 2006 kiralarına denk düşen tevkifatı yazmışsanız,
    3) Ekler bölümünde "Kesinti Yoluyla Ödenen vergilere İlişkin Liste" yede kesintinin yapıldığı dönemi, ama kesinti tutarına, 2006 yılına ilişkin kira tutarına denk düşen kısmı yazmışsanız,

beyannamenizi gönderin.

Toplam kesinti tutarının 2007 kiralarına isabet eden kısmının, 2006 beyannamesine yazılmasının mantığı olmaz. Çünkü 2007 kiraları 2008 yılı beyanname ayında beyan edilecek, pek tabiiki bu kısma ait kesintilerde ozaman mahsup edilecek.

Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)