Konu: Çocuğun Okul Giderleri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    20

    Çocuğun Okul Giderleri

    ii çalışmalar
    şahış işletmesi var elimizde bu şahıs oğlunun özel okuldaki giderlerini göndermiş işlensin diye.
    bu konuda bir bilgi alabilirmiyim.
    İşle der.

    erkan

  2. #2
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: çoçuğun okul giderleri

    koşulları oluşmuşsa yıllık gv beyanında ilgili yere yazarak düşülebilir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    396

    Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

    giderler Kazanç halinde GV beyannamesinde kazançtan indirim yapmak suretiyle yapılacaktır. GVK 89/2 md

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    1.921

    Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

    Merhaba ;

    Burada sanırım dikkat edilmesi gereken konu 89/2.maddesinin içeriğidir.

    2. Beyan edilen gelirin % 5?ini aşmaması, Türkiye?de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları (mükerrer 121. madde çerçevesinde eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi indiriminden yararlanan ücretliler, aynı harcamalarını bu hükümden yararlanarak matrahlarından indiremezler)
    Yani eğer gelir ya da kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayan bir özel eğitim kurumu ise indirim söz konusu değildir. ( Örn; Bazı vakıf Üniversiteleri gibi )
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  5. #5
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

    Alıntı muhasebe Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba ;

    Burada sanırım dikkat edilmesi gereken konu 89/2.maddesinin içeriğidir.

    2. Beyan edilen gelirin % 5?ini aşmaması, Türkiye?de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları (mükerrer 121. madde çerçevesinde eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi indiriminden yararlanan ücretliler, aynı harcamalarını bu hükümden yararlanarak matrahlarından indiremezler)
    Yani eğer gelir ya da kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayan bir özel eğitim kurumu ise indirim söz konusu değildir. ( Örn; Bazı vakıf Üniversiteleri gibi )
    Kendisi, eşi ve küçük çocukları deniyor üniversite eğitimi yapan öğrenci küçük çocuk (18 yaşını doldurmuş olması nedeni ile) sayılmayacağından vakıf yada başka bir üniversite farketmeyecektir.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    396

    Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

    Sayın turk_bey,

    Çocuk tabiri 149 seri nolu GV Genel tebliğinde açıklanmış ve 18 yaş sınırı bulumaktadır. Ancak 5588 sayılı kanun ile okuyan çoçuklar için bu görüşte bir değişiklik yapıldığını düşünüyorum.

    Asgari geçim indiriminde ilgili bölüm aynen;

    ''İndirimin uygulamasında ?çocuk? tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, ?eş? tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder. ''



  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    1.921

    Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

    Merhaba ;

    Aşağıdaki özelgeden de küçük çocuk kavramı değil de söz konusu vakıfın kurumlar vergisi mükellefiyetinin bulunmaması önem arzediyor diye düşünüyorum.
    T.C.
    İSTANBUL VALİLİĞİ
    Defterdarlık Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü

    TARİH : 31.03.2005
    SAYI : B.07.4.DEF.0.34.11/GVK-89/2-11462
    KONU : Cocuğuna ilişkin Üniversiteye ödenen eğitim ücretlerinin gelir vergisi beyannamesinden indirilip indirilemeyeceği Hk.

    ?
    İLGİ:? .03.2005 tarihli dilekçeniz.

    İlgide kayıtlı dilekçenizde, velileri olduğunuz üniversite öğrencisi oğlunuz ve kızınızın eğitimleri için Yeditepe Üniversitesine ödenen ücretlerin yıllık gelir vergisi beyannamesinden indirilip indirilemeyeceği hakkında Defterdarlığımız görüşleri sorulmaktadır.

    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun ?Diğer İndirimler? başlıklı 89. maddesinde ,

    "Gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden aşağıdaki indirimler yapılabilir.

    ?

    2. Beyan edilen gelirin % 5?ini aşmaması, Türkiye?de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları (mükerrer 121. madde çerçevesinde eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi indiriminden yararlanan ücretliler, aynı harcamalarını bu hükümden yararlanarak matrahlarından indiremezler)"

    hükmü yer almıştır.

    Bu hükme göre, çocuklarınızın eğitim ücreti olarak Yeditepe Üniversitesine ödemiş olduğunuz bedellerin söz konusu üniversitenin kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmadığından gelir vergisi beyannamenizde bildirilecek gelirlerinizden indirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Forumumuzda görüşülen bir konu başlığı

    İilgili topicte 18 yaşını geçenler sayılamayacağı söyleniyor.Ama olaya birde SSK veya Bağkur açısından baktığımızda ünv.de okuyan ve (yanılmıyorsam )25 yaşına kadar okuyan çocukları anlıyorum.

    Küçük çocuk tabirinden ne anlamamız gerekiyor ?

    diye yazdım gönderme aşamasında Sn GMANCE 'nin yazısı geldi.

    Olayın yönü sanıyorum başka bir yöne kaydı .

    Yorumlarınız ?
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

    Alıntı nesser Nickli Üyeden Alıntı
    ii çalışmalar
    şahış işletmesi var elimizde bu şahıs oğlunun özel okuldaki giderlerini göndermiş işlensin diye.
    bu konuda bir bilgi alabilirmiyim.
    İşle der.
    İşle demek ne demek?

    işletmenin muhasebe kaydına al demektir.

    Bu işletme GVK'ya göre %90 "Ticari kazanç" kapsamındadır.

    Ticari kazançta bu tutar da gider olarak dikkate alınamaz.

    Daha sonra ticari kazanç hükümlerine göre bulunan matrahtan da, gelir vergisi beyannamesi üzerinde eğitim gideri indirim olarak dikkate alınır.

    Sonuçta ödenecek vergide bir değişiklik olmaz.


  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    396

    Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

    Sayın muhasebe

    Çocuk tabiri yürürlükten kaldırılmış olan GVK 33md iken sonra 93md' e aktarılmıştır. Kanun koyucu 5588 sayılı kanun ile GVK 32 maddesinde çocuk tabirinin yeni tanımını yapmıştır.

  10. #10
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    Ynt: Çocuğun Okul Giderleri

    Alıntı GMANCE Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın turk_bey,

    Çocuk tabiri 149 seri nolu GV Genel tebliğinde açıklanmış ve 18 yaş sınırı bulumaktadır. Ancak 5588 sayılı kanun ile okuyan çoçuklar için bu görüşte bir değişiklik yapıldığını düşünüyorum.

    Asgari geçim indiriminde ilgili bölüm aynen;

    ''İndirimin uygulamasında ?çocuk? tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, ?eş? tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder. ''
    Asgari geçim indiriminde ilgili bölüm aynen;

    ''İndirimin uygulamasında ?çocuk? tabiri,
    Asgari geçim indiriminde çocuk tabiri belirlenmiştir. 89.madde ile bir bağ kurulamaz.



Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Okul ve Okul Aile Birliği Muhasebesi
    Konu Sahibi Ertann Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 16.Aralık.2012, 17:19
  2. Yeni Doğan Çocuğun Bildirilmesi
    Konu Sahibi fugenc Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 07.Şubat.2012, 15:47
  3. 1.4 Milyon Çocuğun Sigortası İptal mi?
    Konu Sahibi ferhat Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 08.Temmuz.2008, 18:59
  4. Özel Okul Giderleri
    Konu Sahibi YILMAZ ALDOĞAN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Ekim.2007, 19:08
  5. Çocuğun Sakatlığı
    Konu Sahibi eren Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Ekim.2005, 15:42

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35