kamu işçi maaş

Konu: Akaryakıt İstasyonları

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  396

  Akaryakıt İstasyonları

  Akaryakıt istasyonu, sürekli müşterisi olan bir firmaya sattığı mazotların fişlerini biriktirmiş ( firmaya vermemiş) ve oradaki rakam kadar yani bir aylık rakam kadar fatura keserek, fişleri de üzerine iliştirmiş.

  Ancak; her fiş kesildiğinde yazar kasadan çıkış yapılmış oluyor. Dolayısıyla bir de fatura keserek iki defa çıkş yapmış olmuyor mu?

  Nasıl yapılmalıdır ki hem fatura kesilebilsin hem de iki defa satış yapılmış gibi görünmesin?


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  396

  Ynt: Akaryakıt İstasyonları

  Akaryakıt istasyonunun kestiği faturayı karşı taraf işleyecek ama. Bu sorun yaratmaz umarım....


  Karşı taraf faturayı biz ise akaryakıt fişlerini işleme koyacağız o zaman.Doğru mudur?

 3. #3
  M_Schumacher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  M_Schumacher Guest

  Ynt: Akaryakıt İstasyonları

  Merhaba,

  Başlık 68 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ MÜKELLEFLERİNİN ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARI KULLANMALARI MECBURİYETİ HAKKINDA KANUNLA İLGİLİ GENEL TEBLİĞİ
  Resmi Gazete No 26282
  Resmi Gazete Tarihi 07/09/2006


  - Akaryakıt Pompalarına Bağlı Ödeme Kaydedici Cihazlar Kullanılarak Verilen Fişlerin Fatura Yerine Geçen Belge Olarak Kabul Edilmesi

  Bilindiği üzere, 3100 sayılı Kanunla ilgili olarak yayımlanan 58 Seri No.lu Genel Tebliğin(2) 1/d bölümünde, mükelleflerin ticari, zirai ve mesleki faaliyetleriyle ilgili olarak satın aldıkları akaryakıt bedeli karşılığında düzenlenecek ödeme kaydedici cihaz fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesinin, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun(3) Mükerrer 257 nci maddesi ile Bakanlığımıza tanınan yetkiye dayanılarak uygun görüldüğü açıklanmıştı.

  Ancak, akaryakıt pompalarının ödeme kaydedici cihazlara bağlanması ile ilgili uygulamanın başlamasıyla birlikte Bakanlığımıza intikal eden olaylardan, pompalara bağlı ödeme kaydedici cihazlar kullanılmak suretiyle yapılan akaryakıt satışlarında ödeme kaydedici cihazlardan otomatik olarak çıkan fişlerin gider belgesi olarak kullanılmasında tereddüte düşüldüğü, söz konusu fişler alınmakla beraber satış tutarının fatura düzenleme haddini (2006 yılı için 520,00.-YTL) aşmamasına rağmen araç sahip veya sürücülerinin ödeme kaydedici cihaz fişi yerine fatura verilmesinde ısrar ettikleri, bu durumun istasyon işletmelerinde mükerrer belge düzenlenmesi nedeniyle muhasebe kayıtlarının yapılmasında ve iptal edilen belgelerin istendiğinde ibraz edilmek üzere muhafazasında ilave iş yükü getirdiği ve zaman kaybına neden olduğu anlaşılmıştır.

  Bu hususlar dikkate alınarak, uygulama birliğini sağlamak amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur.

  Vergi Usul Kanununun Mükerrer 257 nci maddesinin 1 numaralı bendinde; ?Mükellef ve meslek grupları itibariyle muhasebe usul ve esaslarını tespit etmeye, bu Kanuna göre tutulmakta olan defter ve belgeler ile bunlara ilaveten tutulmasını veya düzenlenmesini uygun gördüğü defter ve belgelerin mahiyet, şekil ve ihtiva etmesi zorunlu bilgileri belirlemeye, bunlarda değişiklik yapmaya; ...?, 3 numaralı bendinde ise ?Tutulması ve düzenlenmesi zorunlu defter, kayıt ve belgelerin mikro film, mikro fiş veya elektronik bilgi ve kayıt araçlarıyla yapılması veya bu kayıt ortamlarında saklanması hususunda izin vermeye veya zorunluluk getirmeye, ...? Maliye Bakanlığının yetkili olduğu hükümleri bulunmaktadır.

  Anılan hükümlerle Bakanlığımıza tanınan yetkiye dayanılarak, akaryakıt pompalarının bağlı olduğu ödeme kaydedici cihazlar kullanılmak suretiyle otomatik olarak düzenlenen fişlerin, fatura düzenleme tutarının (2006 yılı için 520,00 YTL) altında veya üstünde olsa dahi ?fatura yerine geçen belge? olarak kabul edilmesi ve bu şekilde belgelenen satışlar dolayısıyla nihai tüketiciler veya vergi mükelleflerince yapılan fatura düzenleme taleplerinin dikkate alınmaması uygun görülmüştür.

  Buna göre, nihai tüketicilerin tüketim amacıyla, mükellef olanların ise ticari, zirai ve mesleki faaliyetleriyle ilgili olarak satın aldıkları akaryakıt karşılığında düzenlenecek (üzerinde ?TAŞIT VEYA MÜŞTERİ TANIMA SİSTEMİ FATURAYA DÖNÜŞTÜRÜLECEK? ibaresi bulunanlar hariç) söz konusu ödeme kaydedici cihaz fişleri, üzerinde yazılı tutar ne olursa olsun fatura yerine geçen belge olarak kabul edilecek, ayrıca faturaya dönüştürülmesi istenmeyecek ve yapılan incelemeler ve kontroller sırasında bu fişleri gider belgesi olarak kullananlardan fatura ibrazı talep edilmeyecektir.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  396

  Ynt: Akaryakıt İstasyonları

  Cevap için teşekkür ederim ... ancak fatura kesilmiş ve fişlerde faturaya zımbalanmış.

  Ben faturayı gelir olarak işleme almayacağım bu durumda.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Akaryakıt İstasyonları Muhasebesi
  Konu Sahibi sevketkutluer Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 08.Ocak.2010, 17:51
 2. Akaryakıt İstasyonları
  Konu Sahibi figo Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 25.Ocak.2007, 11:22
 3. Akaryakıt İstasyonları
  Konu Sahibi alper Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 14.Aralık.2006, 18:18
 4. Akaryakıt İstasyonları Hk.
  Konu Sahibi cumhurbal Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2006, 18:16
 5. Akaryakıt İstasyonları Hakkında
  Konu Sahibi saliha Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 17.Nisan.2006, 19:33

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36