Konu: Tasfiye Halindeki Firmanın Kapanışı

Tasfiye Halindeki Firmanın Kapanışı

değerli üstadlar bir firmamızın tasfiye giriş kurum beyanını 01/01/2006-10/02/2006 döneminde verdik şimdi 2007 mart ayındayız ve biz bu firmanın tasfiye sonu kurum beyanını vermedik bunun kanuni süresi nedir burada ne gibi bir işlem yapabiliriz

Ynt: Tasfiye Halindeki Firmanın Kapanışı

Tasfiye memurları tasfiyenin kapandığını bildirdiler mi? Yani tasfiye kapandı mı?

Eğer kapanmadıysa tasfiyeye giriş tarihi itibariyle, her hesap dönemi bir tasfiye dönemini ifade eder. Yani Kurumlar Vergisini "Tasfiye halinde ...şirketi" olarak verecekseniz ekstra bir durum yok.

eğer tasfiye kapandıysa da, kapandığı ayı izleyen dördüncü ayın birinci gününden 25 inci günü akşamına kadar kurumun bağlı olduğu vergi dairesine verilir.

Tasfiye kapanmasın da baz tarih tasfiye tescil tarihidir. Tescil edilmemişse kapanmış sayılmaz.

[quote=gokhan64 ]
    değerli üstadlar bir firmamızın tasfiye giriş kurum beyanını 01/01/2006-10/02/2006 döneminde verdik şimdi 2007 mart ayındayız ve biz bu firmanın tasfiye sonu kurum beyanını vermedik bunun kanuni süresi nedir burada ne gibi bir işlem yapabiliriz

2) Tasfiye beyannameleri: Tasfiye beyannameleri, tasfiye memurları tarafından tasfiye dönemlerinin sonundan itibaren Kanunun 14 üncü maddesinde yazılı sürelerde; tasfiyenin sona erdiği döneme ilişkin tasfiye beyannamesi ise tasfiyenin sonuçlandığı tarihten itibaren otuz gün içinde kurumun bağlı olduğu vergi dairesine verilir.

kvk 14 md
    (3) Kurumlar vergisi beyannamesi, hesap döneminin kapandığı ayı izleyen dördüncü ayın birinci gününden yirmibeşinci günü akşamına kadar mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilir.

(2) Tasfiye beyannameleri: Tasfiye beyannameleri, tasfiye memurları tarafından tasfiye dönemlerinin sonundan itibaren Kanunun 14 üncü maddesinde yazılı sürelerde; tasfiyenin sona erdiği döneme ilişkin tasfiye beyannamesi ise tasfiyenin sonuçlandığı tarihten itibaren otuz gün içinde kurumun bağlı olduğu vergi dairesine verilir.

beyanname elektronik ortamda verilmesine gerek bulunmamaktadır şöyleki;elektronik ortamda verilmesi gereken beyannameler VUK 340,346 ,357 ve 367 seri nolu genel tebliğlerinde sayılmış olup bunlar içerisinde tasfiye beyannamesi ve tasfiye sonu beyannamesi yer almamaktadır. bu nedenle veremediğiniz tasfiye sonu beyannamesini dairenize elden pişmanlıkla vermeniz yeterli olacaktır.

Merhaba arkadaşlar,
    Gökhan arkadaşımızda olduğu gibi geçen sene 2006/01 ayında bir müşterimizin ltd.şti.'ni tasfiyeye soktuk.
    Yaptığım işleri sırasıyla yazayım.
    2006/01 dönem tasfiyeye giriş kurum beyanınını 4 ay içinde (son günü) vergi dairesine verdim.
    2005 dönemi kurum beyanını 2006 Nisan ayında normal olarak verdim.
    Tasfiye 3. ilan tarihi olan 22/02/2006 dan tam 1 yıl sonra 22/02/2007 tarihinde sicil ticarete tescil ettirdim ve ticaret odasından kaydını sildirdim.
    Akabinde vergi dairesine, sicil ticaretten alınana ilan üst yazısı ile başvurarak tasfiyenin bittiğine dair bildirimde bulundum ve yoklama tutulduktan sonra fatura ve benzeri belge iptallerini yaptırdım.
    22 Şubat 2007 tarihi baz alınarak 30 (OTUZ) gün içinde tasfiye sonu Kurum Beyannamesini veriyorsunuz. Ben ne olur ne olmaz diye 22/03/2007 tarihinde Vergi dairesine götürdüğümde beyannameyi vade tarihi olarak sistem otomatik olarak 26 Mart 2007 tarihini verdi. (24 mart cumartesi)
    Kurum beyanını hesaplarken temiz yani tasfiyeye girmeden önce her hesabı temizlediyseniz sadece geçmiş yıl kar zarar hesapları ile sermaye hesabı ve düzeltme hesapları ve kasa, ortaklar c/h var ise, geçmiş yıl kar ve zarar hesaplarını birbirine mahsup edip kalan bakiyeyi zarar ise (bende zarar idi) 502 sermaye düzeltme hesabından mahsup edip düştükten sonra kalan rakamı kar olarak beyan ediyorsunuz ve vergisini hesaplayıp ödüyorsunuz.
    Son olarakda yedek akçelerde birikmiş tutarlar var ise bunların tutarını muhtasar beyannamede 61 kodu ile doldurup bir dilekçe ile bunu belirterek (muhtasar beyanname 3 aylık ise) sicil servisinden durumu düzelterek % 15 stopaj vergisini ödeyerek olayı bitiriyorsunuz.

Tasfiyeye giren şirketin Ba Bs formlarını vermeyi unutmayın. Beyan edilecek bir bilgi olmama ihtimali olası bile olsa boş olarak verin. Tasfiye memurunun tasfiye döneminden sorumluluğu bulunduğundan dolayı başı ağrımasın. Ben muhtasarı tahakkuk ettirdiğim aynı gün internetten hemen boş tahakkuk beyanlarını aldım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)