kamu işçi maaş

Konu: Üniversitede çalışan prof. ayrıca danışmanlık hizmeti

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    325

    Üniversitede çalışan prof. ayrıca danışmanlık hizmeti

    Dostlar Merhaba,


    Devlet Üniversitesinde çalışan bir prof.'; şirketimize ayrıca danışmanlık hizmeti vermektedir. Prof.'un Ayrıca yaptığı bu iş, belirli süreli ve belirli tutarlı bir sözleşmeyle sağlanmaktadır. Ancak, İş karşılığı belge ibraz edemediğinden gider pusulası düzenleniyor... Yapılan işlem hakkında siz arkadaşların yorumlarını, bilgilerini paylaşmak isterim...Benzer uygulamayla karşılaşan arkadaşlarım var mı? Söz konusu işlemin Stopaj oranı ne olacaktır.

    Teşekkürler

    aylaşım, yardım, sevgi, saygı

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457

    Üniversitede çalışan prof. ayrıca danışmanlık hizmeti

    Sayın halilcan,

    Üniversite'de çalışan Prof'un vermiş olduğu danışmanlık hizmetinde dikkat edilecek husular.


    1- Serbest Meslek / Ücret ayrımı (İşverene bağlı olma durumu)
    2- İşin Sürekli / Arızi olma niteliği (Serbest meslek mükellefiyeti açısından)
    3- İşin serbest meslek olarak kabul edilmesi durumunda alınan danışmanlık hizmetinin konusu (G.V.K.'nun 18. maddesi açısından)

    Yukarıda yazılı konuların tam olarak açıklanması gerekmektedir ki sorunuza cevap alabilesiniz.

    Ayrıca İstanbul Defterdarlığı'nca verilmiş mukteza örneği aşağıdadır.
    http://www.ist-def.gov.tr/Mukteza/kdv/4334.htm

    Saygılar.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    304

    Üniversitede çalışan prof. ayrıca danışmanlık hizmeti

    Bı Sayın Prof.un Devlet Üniversitesinde çalıştığını ve belge ibraz edemediğini söylüyorsnuz.
    O halde Danışmanlık bürosu yok.(SSK Hastanelerinde çalışan doktorlar dışarıda muayenehane açabiliyorlar ve böylece serbest meslek mkz düzenleyebiliyorlar hemde SSK Hastanesinde çalıştıklarından orada ücretli gösterilip maaş alıyorlar.)
    Prof yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla devlet memuru olarak ücret alıyor.Belge veremediğine göre bürosu yok.
    O zaman ücretler olarak değerlendirilmesi gerekir.
    Gelir vergisi ve damga vergisi var diye düşünüyorum.
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    325

    Teşekkür

    Sayın Ergül ve Sayın Sinangil, Verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederim... Evet bürüso yok... Arızı Bir durum...Yani sözleşme kapsamında sözleşme süresi 4 ay.... ar-ge kapsamında bir defaya mahsus bir hizmet... Ancak, Kurumundan yani bağlı olduğu üniversiteden istemek uygun olur mu? Ödemeyi üniversite kanalıyla yapmak doğrusu ama genelde kabul edilmiyor... Neyse bu durumda sayin sinangilin dediği gibi bir gider pusulasıyla %22 stopaj tevkifatı yaparak ödemek....Teşekkürler....
    aylaşım, yardım, sevgi, saygı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Danışmanlık hizmeti
    Konu Sahibi merihs12 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Şubat.2012, 15:17
  2. Cevap: 1
    Son Mesaj : 18.Ocak.2012, 18:42
  3. Danışmanlık Hizmeti
    Konu Sahibi fatih Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 31.Ekim.2008, 09:33
  4. Prof. Danışmanlık Hizmeti Satın Alınması Hk.
    Konu Sahibi halilcan-28 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 29.Kasım.2006, 14:29
  5. Danışmanlık Hizmeti
    Konu Sahibi sinerji Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 08.Eylül.2005, 15:37

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36