kamu işçi maaş

Konu: Muhtasar Beyanname

Muhtasar Beyanname

Muhtasar Beyanname boş verilir mi? Beyanı gerektirecek bir durum oluşmadığında aylık muhtasar beyanname vermekte olan bir mükellefin beyannamesi boş da olsa verilmeli midir? Yoksa bir dilekçe ile söz konusu ayda beyanı gerektirecek bir durum oluşmadığı ve muhtasar beyanname verilmeyeceği vergi dairesine bildirilmeli midir?

M_Schumacher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M_Schumacher Guest

Ynt: Muhtasar Beyanname

Merhaba,

Dilekçe ile ilgili vergi dairesine bildirmek yeterli olacaktır.

Ben vergi dairesine dilekçe ile bildirdim. Ancak boş da olsa beyanname vermem gerektiğini söylediler. Bunun yasal dayanağını bilmem gerekiyor ki dilekçe vermemin yeterli olduğunu iddia edebileyim.

Ya da şöyle midir: beyanname boş da verilebilir, dilekçe ile beyanname verilmeyeceği bildirilebilir.

Teşekkürler...

Dilekçe verebilirsiniz
    İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

Dilekçe verebilirim onu anladım. Anlamaya çalıştığım ise şu: Zorunluluk mu, verilirse olur mu?

Yani "muhtasar beyanname boş da verilebilir ama dilekçe ile de bildirebilirsiniz" mi diyorsunuz?

Yoksa "muhtasar beyanname boş kesinlikle verilemez mutlaka dilekçe ile bildirin" mi diyorsunuz?

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

İşinize yarayacağını düşündüğüm bir özelgeyi paylaşmak istedim.

T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    Gelirler Genel Müdürlüğü

TARİH : 18.01.2001
    SAYI : B.07.0.GEL.0.42/4214-1288-3539
    KONU : Nakden veya hesaben ücret ödemesinde, muhtasar beyanname verilip verilmeyeceği hk.

MALATYA VALİLİĞİNE
    (Defterdarlık : Gelir Müdürlüğü)
    İLGİ: 06.11.2000 tarih ve B.07.4.DEF.0.44.10.2000-1/5570 sayılı yazınız.

İlgi yazınız eki 02.11.2000 tarih ve .... sayılı mukteza incelenmiş ve aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 2361 sayılı Kanunla değişik 61 nci maddesinde ücretin tanımı yapılmış, aynı Kanunun 3239 sayılı Kanunla değişik 94 ncü maddesinde ise, nakden veya hesaben yaptıkları ücret ödemelerinden vergi tevkifatı yapmak zorunda olan vergi sorumluları (işverenler) belirtilmiştir.

Bu hükümlere göre, .....?in yanında çalıştırdığı oğluna ücret ödediğini belirterek Sosyal Sigortalar Kurumuna kaydettirmesi ve ödediği ücretlerden kestiği sigorta primlerini söz konusu kuruma yatırması halinde, vergileme yönünden de ücretin ödenmiş olduğunun kabul edilerek gelir vergisine tabi tutulması ve tevkif edilen vergilerin aynı Kanunun 98 inci maddesine göre muhtasar beyaname ile beyan edilerek ödenmesi gerekmektedir.

Ancak, nakden veya hesaben ücret ödemesinin olmadığı veya adı geçenin oğlu için Sosyal Sigortalar Kurumuna herhangi bir prim ödemediği anlaşıldığı takdirde muhtasar beyanname vermesine gerek bulunmamaktadır.
    Bilgi edinilmesini ve konunun yukarıda yapılan açıklamalara göre yeniden incelenerek gereğini rica ederim.

Bakan a.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

muhtasar beyannameyi vermekteki amaç,gaye nedir?tabiki stopaj uygulamaktır.stopaj uygulanacak bir durum yoksa,beyannamenin tahakkuk etmeside manasızdır.bir dilekçe ile stopaj dosyanızı kapattırırsınız.sizdeki stopaj uygulamasını doğuran mevzuular nelerdir?işçiden dolayımı?kiradan dolayımı? ya da ne?

Tavuk Besicisi bir mükellef bu ve müstahsil makbuzu kesiyor. Ama ocak ve şubat aylarında kesmedi ve ben de dilekçe ile bildirdim. Ama vergi dairesi boş beyanname istiyor......

M_Schumacher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M_Schumacher Guest

Alıntı alper Nickli Üyeden Alıntı
    Tavuk Besicisi bir mükellef bu ve müstahsil makbuzu kesiyor. Ama ocak ve şubat aylarında kesmedi ve ben de dilekçe ile bildirdim. Ama vergi dairesi boş beyanname istiyor......
    Firma Ticaret borsasına kayıtlı ise oda'dan kesilmediğine dair bir belge alın ve dilekçe ekine ekleyin.

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

o zaman vergi dairesinin derdi,beyanname damga vergisini almak galiba.dilekçenin yeterli olması lazım.beyanname verilmediği takdirde,1.derece usulsüzlük cezası kesemezler.diye düşünüyorum.ama siz bu konu ile ilgili mukteza mutlaka vardır araştırın bulursam bende yollarım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)