kamu işçi maaş

Konu: Ölüm Yardımı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    6

    Ölüm Yardımı

    Yanımızda çalışan bordrolu personelin eşi için verilen ölüm yardımının tamamı gider yazılabilir mi?


  2. #2
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: ölüm yardımı

    yazılandan hiçbir şey anlamadım. sorunuzu daha açık yazarmısınız?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    Ynt: Ölüm Yardımı

    Yaptığınız yardım, eşinin ölümünden dolayı, personele olsa gerek...

    http://turmob.org.tr/turmob/basin/15-05-2002(1).htm adresindeki yazının bir bölümü:

    Ölüm yardımı:
    657 sayılı Kanuna tabi devlet Memurlarına ödenecek ölüm yardımlarına ilişkin düzenlemeye göre; Devlet memurunun memur olmayan eşi ile çocuğunun ölümü halinde en yüksek Devlet Memuru aylığı (ek gösterge dahil) tutarında, memurun kendisinin ölümü halinde ise en yüksek Devlet Memuru aylığının (ek gösterge dahil) iki katı tutarında ölüm yardımı ödeneği verilmektedir. Yeniden tespit edilen aylık katsayıya göre, 15 Mayıs 2002 tarihinden itibaren bu tutarlar eş veya çocuğun ölümü halinde 295 milyon 70 bin liraya, memurun ölümü halinde 590 milyon 140 bin liraya yükselmiştir.
    1475 sayılı İş Kanununa tabi işçilere veya hak sahiplerine ödenecek ölüm yardımı için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Toplu iş sözleşmeleri veya bireysel hizmet sözleşmelerine göre ödenen ölüm yardımlarının tamamı gelir vergisinden müstesnadır. (GVK md.25/1)

    ------------------------------------------------------------------------

    Gelir Vergisi Kanunu:
    ?.
    ?.
    ALTINCI BÖLÜM
    Müteferrik istisnalar
    ?.
    ?.
    Tazminat ve Yardımlarda
    Madde 25 ? Aşağıda yazılı tazminat ve yardımlar Gelir Vergisi'nden müstesnadır:
    1. Ölüm, sakatlık, hastalık ve işsizlik sebepleriyle verilen tazminat ve yapılan yardımlar;

    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

  4. #4
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Ölüm Yardımı

    Tazminat ve Yardımlarda
    Madde 25 ? Aşağıda yazılı tazminat ve yardımlar Gelir Vergisi'nden müstesnadır:
    1. Ölüm, sakatlık, hastalık ve işsizlik sebepleriyle verilen tazminat ve yapılan yardımlar;
    Bu maddede Sosyal sigortalar tarafından yapılan tazminat ve yardımlar kastedilmektedir. Bir kanun emrine dayanmaksızın işverenin keyfiyeti ile sigortalılara yapılan ödemeler 94.madde gereği ücret sayılarak vergilendirilmesi gerekir. Ancak bir kanun emrine dayanmaksızın sigortalıların hak sahiplerine işverence yapılan bu tür yardım ve tazminatlar 94.madde kapsamına girmeyip, kanunen kabul edilmeyen giderler olarak nitelendirilmelidr.

  5. #5
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Ölüm Yardımı

    Alıntı Türk_bey Nickli Üyeden Alıntı
    Tazminat ve Yardımlarda
    Madde 25 ? Aşağıda yazılı tazminat ve yardımlar Gelir Vergisi'nden müstesnadır:
    1. Ölüm, sakatlık, hastalık ve işsizlik sebepleriyle verilen tazminat ve yapılan yardımlar;
    Bu maddede Sosyal sigortalar tarafından yapılan tazminat ve yardımlar kastedilmektedir. Bir kanun emrine dayanmaksızın işverenin keyfiyeti ile sigortalılara yapılan ödemeler 94.madde gereği ücret sayılarak vergilendirilmesi gerekir. Ancak bir kanun emrine dayanmaksızın sigortalıların hak sahiplerine işverence yapılan bu tür yardım ve tazminatlar 94.madde kapsamına girmeyip, kanunen kabul edilmeyen giderler olarak nitelendirilmelidr.
    Merhaba,
    Bu maddede sadece SSK tarafından yapılan ölüm yardımlarının kastedildiğini nereden anladım. Ben bu kapsamda yapılacak olan tüm ödemelerin ödemeyi yapan kurum ayrımı olmaksızın vergiden istisna olduğunu düşünüyorum. Maddenin altıncı bendinde SSK tarafından yapılan ödemeler ödeme türü kısıtlanmadan zaten ayrıca düzenlenmiştir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  6. #6
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Ölüm Yardımı

    Tazminat ve Yardımlarda
    Madde 25 ? Aşağıda yazılı tazminat ve yardımlar Gelir Vergisi'nden müstesnadır:
    1. Ölüm, sakatlık, hastalık ve işsizlik sebepleriyle verilen tazminat ve yapılan yardımlar
    T.C.

    İSTANBUL VALİLİĞİ

    Defterdarlık Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü

    Sayı : B.07.4.DEF.0.34.ll/KVK-13


    Konu :Personele yapılan sağlık yardımının

    G.V.K?nun 25.maddesi kapsamında

    değerlendirilip değerlendirilemeyeceği hk.




    İlgi : ?../08/2005 tarih ve MVII.GID??????. sayılı dilekçeniz.





    İlgide kayıtlı dilekçenizde; ?????..Vergi Dairesi Müdürlüğü?nün ??????.. vergi kimlik numaralı mükellefi olduğunuz, personelinize mikro enjeksiyon masraflarını karşılamaya yönelik yapacağınız tedavi yardımının Gelir Vergisi Kanunun 25.maddesi kapsamında ?hastalık yardımı? olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği hususunu sormaktasınız.

    Bilindiği gibi 5422 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunun ?Safi Kurum Kazancı? başlıklı 13.maddesinde;

    ?Kurumlar Vergisi birinci maddede yazılı mükelleflerin bir hesap dönemi içinde elde ettikleri safi kurum kazancı üzerinden hesaplanır.

    Safi kurum kazancının tespitinde Gelir Vergisi Kanununun ticari kazanç hakkındaki hükümleri uygulanır?? hükmü yer almaktadır.

    Aynı Kanunun ?İndirilecek giderler? başlıklı 14.maddesinde ise ticari kazanç gibi hesaplanan kurum kazancının tespitinde mükelleflerce hasılattan ayrıca hangi giderlerin indirilebileceği 8 bent halinde hüküm altına alınmıştır.

    193 sayılı Gelir Vergi Kanununun ?İndirilecek giderler? başlıklı 40.maddesinde ise; ?Safi kazancın tespit edilmesi için aşağıdaki giderlerin indirilmesi kabul edilir.

    1-Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler (4108 sayılı Kanunun 19.maddesiyle eklenen hüküm)(1.1.1995 tarihinden geçerli olmak üzere) (İhracat, yurt dışında inşaat, onarma, montaj ve taşımacılık faaliyetlerinde bulunan mükellefler, bu bentte yazılı giderlere ilaveten bu faaliyetlerden döviz olarak elde ettikleri hasılatın binde beşini aşmamak şartıyla yurt dışındaki bu işlerle ilgili giderlerine karşılık olmak üzere götürü olarak hesapladıkları giderleri de indirebilirler.)

    ??.?hükmü yer almaktadır.

    Aynı Kanunun ?Ücretin tarifi? başlıklı 61.maddesinde ise; ?Ücret işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

    Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez?..?hükmü yer almaktadır.

    Gelir Vergisi Kanunu?nun 25/1. maddesinde ; ölüm, sakatlık, hastalık ve işsizlik sebepleri ile verilen tazminat ve yapılan yardımların gelir vergisinden istisna olduğu belirtilmiştir.

    Bu kanun hükümlerine göre, mikroenjeksiyon masraflarını karşılamaya yönelik tedavi sonucu düzenlenecek faturalara ilişkin personelinize yapacağınız ödemelerin ücret olarak değerlendirilmesi ve Gelir Vergisi tevkifatına tabi tutularak Gelir Vergisi Kanununun 40/1.maddesi gereğince gider olarak indirilmesi mümkün bulunmaktadır.Bu ödemelerin Gelir Vergisi Kanunu?nun 25/1.maddesi kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Sayın Tamer_Başkan Özelgede belirtilen husuta bir hastalık yardımı, idarenin görüşü ücret olarak değerlendirip tevkifata tabi tutulması gerektiği yönünde.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    Ynt: Ölüm Yardımı

    Evet, SSK. Kurumunun ödedikleri 6. fıkra ile düzenlenmiştir.

    Başka bir döküman:

    http://www.vdd.org.tr/tezler/HTML%20Belgeleri/%C3%9Ccretler%20-%20SMK%20-%20GMS%C4%B0.htm
    adresinden:

    8.4-TAZMİNAT VE YARDIMLARDA İSTİSNA

    Tazminat ve yardımlarda başlığı altında düzenlenen Gelir Vergisi Kanunu?nun 25. maddesi ile aşağıda sayılan tazminat ve yardımlar gelir vergisinden istisna edilmiştir.

    8.4.1-Ölüm, Sakatlık, Hastalık ve İşsizlik Tazminatları
    Madde hükmünün 1 numaralı bendi ile, ölüm, sakatlık, hastalık ve işsizlik sebepleriyle verilen tazminat ve yapılan yardımlar gelir vergisinden istisna edilmiştir.
    Ölüm Tazminatları:Maliye Bakanlığı?nın 12.12.1972 tarih ve 2115-381/68537 sayılı özelgesinde, işveren tarafından hizmet erbabına veya hizmet erbabının ölümü durumunda mirasçılarına ödenen ölüm tazminatlarının, bu tazminatın miktarı veya işverenin resmi veya özel kuruluş olup olmadığına, ödemeyi yapan kurum veya kuruluşun kuruluş statüsüne veya özel bir kanuna dayanıp dayanmadığına bakılmaksızın gelir vergisinden istisna edilmesi gerektiği açıklanmıştır. Maliye Bakanlığı?nın 27.03.1986 tarih ve 2-2150/95206 sayılı özelgesinde de, hizmet erbabının anne , baba , eş ve çocuğunun ölmesi durumunda yapılan ölüm yardımının gelir vergisinden istisna olduğu belirtilmiştir. [8]

    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    Ynt: Ölüm Yardımı

    http://www.gib.gov.tr/fileadmin/kitaplar/vergi_harcamalari/gelir_verhar.doc
    adresinde geçen bir ifade:

    Tazminat ve yardımlarda istisna :
    Ölüm, sakatlık, hastalık ve işsizlik vb. nedenlerle verilen tazminat ve yapılan yardımlar, muhtaç olanlara yapılan yardımlar, emekli ikramiye ve tazminatları, hizmet erbabına ödenen çocuk zamları, evlenme ve doğum yardımları, nafakalar, sosyal sigorta kurumları tarafından sigortalılara yapılan ödemeler, kıdem tazminatları gibi sözkonusu maddede belirtilenler gelir vergisinden müstesnadır.
    (GVK. Madde 25)
    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

  9. #9
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Ölüm Yardımı

    Türk_bey o özelgede bahsi geçen "mikro enjeksiyon" tüp bebek olayı ise mb onu sağlık yardımından saymamış olabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Doğum, Ölüm veya Evlilik Yardımı
    Konu Sahibi FatalSince Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 08.Ağustos.2012, 08:38
  2. İşçi ölüm yardımı
    Konu Sahibi rieeman Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Temmuz.2011, 22:37
  3. Çalışana Yapılan Ölüm Yardımı Gelir Vergisine Tabi Değil
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 27.Ağustos.2009, 14:19
  4. Çalışanların Cenaze ve Ölüm Yardımı Hakları
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 16.Mayıs.2009, 13:52
  5. Ölüm Halinde Ölüm Aylığının Paylaşımı Nasıl Olur
    Konu Sahibi DÜLSİNYA Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 04.Mayıs.2009, 16:04

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36