kamu işçi maaş

Konu: Dernek Defteri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    396

    Dernek Defteri

    Dernekler stopaja tabi midir? Gider pusulası ile kestiği işçilik gideri için %10 stopaj ödemek zorunda mıdır acaba?

    Bir husus daha var ki:
    Örneğin bir camii yaptırma derneği ustaya verdiği işçilik bedelini her defasında gider pusulası ile gösterse yanlış olur mu. Yoksa SSK da dosya açtırması gerekir mi?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    411

    Ynt: Dernek Defteri

    http://www.alomaliye.com/murat_saribas_vakiflar.htm

    http://turmob.org.tr/turmob/basin/M70.599.doc
    -Dernek ve vakıflar (özel Kanunla kurulanlar dahil) tarafından elde edilen KİRALAR GVK?nun 94/4-b maddesi uyarınca stopaja tabi olup, bu stopaj nihaî vergileme niteliği taşımaktadır


    http://www.**********.com/yazarlarimiz/ozden/002/
    Vergi tevkifatı yapmaya zorunlu olanlar GVK 94. maddesinde sayılmıştır. Buna göre;

    -Kamu idare ve müesseseleri,
    -İktisadî kamu müesseseleri,
    -Sair kurumlar,
    -Ticaret şirketleri,
    -İş ortaklıkları,
    -Dernekler,
    -Vakıflar,
    -Dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri,
    -Kooperatifler,
    -Yatırım fonu yönetenler,
    -Gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı,
    -Zirai kazançlarını bilanço veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler
    Büyük Atatürk&#039;ün ufulünden dolayı teessürümüz o derece derin ve sonsuzdur ki, bunu ifade etmek için kelime bulamıyorum. Çünkü Atatürk, yalnız Türkiye&#039;nin değil, bütün şarkın Ata&#039;sı idi.<br /><br />Emanullah HAN<br />Afgan Kralı

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    396

    Ynt: Dernek Defteri

    Cami inşaatında çalışan ustaya ödenen para için gider makbuzu düzenlenince bunun stopajı da hesaplanacak mı? Ve SSK mevsusunda da bir cevap verebilirseniz sevinirim...

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    374

    Ynt: Dernek Defteri

    Dernek merkezinin bağlı olduğu vergi dairesine müracat ederek muhtasar mükellefiyeti açtıracak ve stopajları ödeyeceksiniz. SSK. açısından da bir muafiyet yok. SSK. işyeri açılışı yapacak ve dernekte çalışan personelin ssk. primlerini ödeyeceksiniz.
    Selamlar..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Dernek Çalışanının Dernek İktisadi Teşebbüsüne Nakli Nasıl Yapılır ?
    Konu Sahibi Av.manoglana Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 22.Mart.2013, 14:58
  2. Dernek Üye Kayıt Defteri
    Konu Sahibi bilanço Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 08.Mart.2013, 10:24
  3. Dernek Defteri
    Konu Sahibi cozum_muhasebe Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Mayıs.2009, 12:47
  4. Dernek Defteri?
    Konu Sahibi kayalı Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Aralık.2007, 23:17
  5. Dernek Defteri
    Konu Sahibi muratt Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 26.Aralık.2005, 21:52

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36