kamu işçi maaş

Konu: Kira Stopajı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    16

    Kira Stopajı

    serbest meslek erbabının kullandığı işyeri aile bireylerinden birine ait ve kira ödemiyorsa stopaj ödeyecekmi?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    396

    Ynt: kira stopajı

    Sayın habibe,

    Stopaj ödemeden yapılan bir kesintidir. Dolayısıyla ödeme yapmadığınız için stopaj da söz konusu değildir. Ancak mülk sahibi emsal bedel karşılığı gelecek yıl beyan etmesi gerekir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    16

    Ynt: Kira Stopajı

    peki yer sahibi gelecek yıl beyan ettiğinde işyeri kira geliri sınırı 18000 ytl nin altında kalacağı beyan etmemesi gerekirmi

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    396

    Ynt: Kira Stopajı

    Sayın habibe,

    Tevkifat ve istisnaya konu olmayan GMSİ 2006 yılı için beyan sınırı 875 YTL' dir.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    5

    Ynt: Kira Stopajı

    Gelir Vergisi Kanunu?nun 73. maddesine göre; bir kadın kocasına, oğluna, kızına, annesine, babasına veya kardeşine, işyerini bedelsiz olarak kiralayamıyor. Kiralarsa, emsal kira bedeli üzerinden kira geliri elde etmiş sayılıyor. Kira ödenmemesi ve gider yazılmaması nedeniyle de stopaj yapılması gerekmiyor. Ancak emsal kira bedelinin 900 YTL?yi aşması durumunda, kira alınmış gibi beyanda bulunulup vergi ödenmesi gerekiyor...

    Stopajın avantajı

    1- Ödediği kirayı, serbest meslek kazanç defterine gider yazacak.

    2- Eşi de payına düşen yıllık kira tutarı 19 bin YTL?yi aşmadığı sürece, yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeyecek.

    Her şeye rağmen, bedelsiz kiralamada ısrar edilmesi durumunda;

    1- Kira tutarı masraf yazılamayacak.

    2- Kira almayan eş, almasa dahi yıllık tutarı 900 YTL?yi aştığı için, bu gelirini Gayrimenkul Sermaye İradı olarak beyan edip, gelir vergisi ödeyecek.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    127

    Ynt: Kira Stopajı

    Alıntı habibe Nickli Üyeden Alıntı
    serbest meslek erbabının kullandığı işyeri aile bireylerinden birine ait ve kira ödemiyorsa stopaj ödeyecekmi?
    benim bir mükellefim var gelir vergisi mükellefi... babasının dükkanı olduğu halde vergi dairesi sembolik bir kira tutarı yazdı ve kontratını vergi dairesine verdik. işyeri 40 m2 idi ve dükkana 80 YTL net kira yazdılar.

    böyle bir şey gerçekleşti. bilgilerinize.
    eşeğe semer alınırken, eşeğin fikri alınmaz, ölçüsü alınır ...

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    6

    Ynt: Kira Stopajı

    selam habşbe
    sen ne olur ne olmaz
    yinede kira stopajı yap ve beyannameni ver
    ilerde sorun çıkmasın
    çalışmalarında başarılar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kira Stopajı
    Konu Sahibi kvncs Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Mart.2017, 17:10
  2. Kira Stopajı Hk.
    Konu Sahibi aşkınbulduk Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 24.Şubat.2014, 10:34
  3. Kira Stopajı
    Konu Sahibi yavuzer.m Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 13.Kasım.2009, 09:03
  4. Kira Stopajı
    Konu Sahibi alper Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Aralık.2007, 14:36
  5. Kira Stopajı
    Konu Sahibi HasanYılmazer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 20.Ocak.2007, 14:25

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36