kamu işçi maaş

Konu: Ayni Yardımda Stopaj

Ayni Yardımda Stopaj

işyeri işçilerine dağıtmak üzere 500,00 + kdv' ye yakacak (örn. kömür) almıştır.Alış faturasının aşağıdaki gibi muhasebeleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum;

770/760/740/720 500,00
    191 90,00
    360 75,00
    100 515,00

Bu ayni yardımı her işçinin bordrosunda kişi başına düşen değeri ile göstermek zorunda mıyız yoksa (ve eğer doğruysa) yukarıdaki kayıt yeterli midir? Teşekkürler

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ayni Yardımda Stopaj

Merhaba,
    Öncelikle KDV dahil tutarın brütleştirilerek vergi kesintisi yapılması gerektiğini düşünüyorum.
    Ayrıca kayıtlara toplu olarak alabilirsin ama, hesaplamanın kişi bazında yapılması gerekir. Çünkü bir çalışan %15 diliminde iken diğer %25 dilimine girmiş olabilir. Bunun içinde KDV dahil tutarı kişi sayısına bölüp çıkan tutarı kişi bazında brütleştirmelisiniz.

Ayni yardımda bulunulan çalışanın örnek kolay olsun diye 2 kişi olduğunu varsayarsak;
    Kod:
    150 STOKLAR               500,00
    191 İND.KDV                90,00
          320 SATICILAR              590,00

590,00 / 2      = 295,00 YTL

"A" çalışanı %15 diliminde ise;
    295,00 / 85 * 100    = 347,06 YTL
    Vergi Stopajı        = 347,06 * %15  =  52,06 YTL

"B" Çalışanı %20 diliminde ise;
    295,00 / 80 * 100     = 368,75 YTL
    Vergi Stopajı         = 368,75 * %20  = 73,75 YTL

GİDER KAYDI
    740/7...   (347,06 + 368,75)    715,81 YTL
          360 ÖD.VERGİ                           125,81 YTL
          391 HES.KDV.                            90,00 YTL
          150 STOKLAR                            500,00 YTL
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Ayni Yardımda Stopaj

Sayın ercan,

Aşağıdaki linkte Sayın Celal ELİBÜYÜK'ün cevabına bakınız.

http://forum.alomaliye.com/viewtopic...hlight=%FCcret

Saygılar.

NOT: Sayın BAŞKAN'ın cevabını sonradan gördüm. neyse fazla mal göz çıkarmaz :lol:

Ayni Yardımda Stopaj

Merhabalar

Yukarıda işçiye verilen ayni yardımın vergilendirilmesi işleminde bir hata yapıldığını tespit ettim. Bunu açıklamak isterim. Bunun gibi senede bir defa yapılan yardımlardan (Yıllık izin ücreti hariç) %25 oranında fiks GV. Stopajı yapılması gerekir.

SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

Ayni Yardımda Stopaj

....

SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

Ayni Yardımda Stopaj

KDV AÇISINDAN iLAVE OLARAK,

KDVK'nun 1. maddesindeki,

"Verginin Konusunu Teşkil Eden İşlemler
    Madde No 1
    Kapsam
    Türkiye'de yapılan aşağıdaki işlemler katma değer vergisine tabidir:
    1. Ticarî, sınaî, ziraî faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler,"

hükmüne göre, bu olayda isletmenin alim/satima konu malini degil de, ücret niteligine bürünen mali, isçisine ödediginden ve ücret ödemeleri de KDV'ne tabi olmadiginden, KDV hesaplanmayacagi düsüncesindeyim.

Ayni Yardımda Stopaj

Merhaba,
    Madem bu kadar detaya girdik, Gelir Vergisi yanında Damga Vergisi kesintisi yapılması gerektiğinide hatırlatmak istedim.

Alıntı OSMAN EROL Nickli Üyeden Alıntı
    Merhabalar

Yukarıda işçiye verilen ayni yardımın vergilendirilmesi işleminde bir hata yapıldığını tespit ettim. Bunu açıklamak isterim. Bunun gibi senede bir defa yapılan yardımlardan (Yıllık izin ücreti hariç) %25 oranında fiks GV. Stopajı yapılması gerekir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

Ayni Yardımda Stopaj

OSMAN BEY, TAMER BEY'E KATILIYORUM.

NE % 25 sabitmis. Anlayamadim. Ücrette sabit vergi varda haberimiz mi yok, yoksa?

Bunu neye istinaden söylediginizi açiklarsaniz, seviniriz.

Ayni Yardımda Stopaj

Alıntı SMMM Kenan GÜMÜŞ Nickli Üyeden Alıntı
    KDV AÇISINDAN iLAVE OLARAK,

KDVK'nun 1. maddesindeki,

"Verginin Konusunu Teşkil Eden İşlemler
    Madde No 1
    Kapsam
    Türkiye'de yapılan aşağıdaki işlemler katma değer vergisine tabidir:
    1. Ticarî, sınaî, ziraî faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler,"

hükmüne göre, bu olayda isletmenin alim/satima konu malini degil de, ücret niteligine bürünen mali, isçisine ödediginden ve ücret ödemeleri de KDV'ne tabi olmadiginden, KDV hesaplanmayacagi düsüncesindeyim.
    Merhaba,
    Bence olayı, sadece KDV kanununun 1/1 maddesine bakarak yorumlamamak lazım. Vergiyidoğuran olayıda gözönünde bulundurmak lazım.

İşletmenin Kömürü satın alması ile KDV doğmakta, işletme kömürleri çalışana teslim ettiği zaman yine KDV doğmaktadır. Bu vergininde birisi tarafından ödenmesi gerektiği açıktır.

Son olarak 30/d maddesine göre tüketici işletme olmadığı için vergi kanunları yönünden (kömürün tüketimi açısından) gider kabul edilmemesi nedeniyle (Gider kabul edilmesi için ücret haline getirmemiz gerekiyor) alımda yüklenilen verginin düzeltilmesi gerekmektedir.

Ayni Yardımda Stopaj

Merhabalar

Arkadaşlar sizi sevindirmek beni memnun eder. Ben tatilden yeni döndüm. Size de tavsiye ederim. Bu sıcakta yeter bu kadar.

GVK 122 No.Lu Tebliği
    (…..)

B - YILDA BİR VEYA İKİ KEZ ÖDENEN VE İSTİSNA DIŞINDA KALAN SOSYAL YARDIMLARIN VERGİLENDİRİLMESİ :

“Bilindiği üzere; 6.7.1972 gün ve 14237 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 97 Seri Sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliğinin 1. Bölümünde; istisna dışında kalan giyim, kuşam, yiyecek ve yakacak bedellerinin ödemenin yapıldığı ayın asıl ücretleriyle birleştirilerek vergilendirilmesi öngörülmüştü.
    193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 61. maddesinde, "Ücret, iş verene tabi ve muayyen bir iş yerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir" denilmiş, aynı Kanun'un 104 üncü maddesinde de, " ..... yıllık olarak ödenen ücretlerin vergileri (1) numaralı cetvele göre, hesaplanır...... Günlük, haftalık, aylık ve yıllık ücret, ücretin günlük haftalık, aylık veya yıllık bir devre için hesaplanarak ödenmesini ifade eder... Yukarıda belirtilen şekiller dışında ve devreler tâyin edilmeksizin yapılan bilûmum ücret ödemeleri yıllık ödeme sayılır." hükümleri yer almıştır.
    Bu hükümler karşısında, toplu iş sözleşmeleriyle yılda bir veya iki kez ödenen elbise ve dikiş ücretleri, yakacak ve ayakkabı bedelleri, tahsil, eğitim ve sünnet yardımları, kıdemli işçiliği teşvik ikramiyesi senelik izin ücreti dışında ödenen piknik ve izin ücretleri ve buna benzer sosyal yardımların yıllık ücret ödemesi sayılarak, asıl ücretlerden ayrı ve yıllık ücret ödemelerine uygulanan 1/2 numaralı vergi cetvelinin indirimsiz gurubu üzerinden vergilendirilmesi, muhtelif ücret ödemesi niteliğini taşımayan, anılan yıllık ücret ödemelerine asgari % 25 oranının uygulanmaması gerekir.”
    (….)

Bu Tebliğ halen yürürlüktedir.

Selamlar
    Osman Erol

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)