kamu işçi maaş

Konu: Stopaj Kesilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    29

    Stopaj Kesilir mi?

    Hal komisyonculuğu işi nedeniyle Gelir Vergisi mükellefi olan müşterimin aynı zamanda küçük ölçekte bir arazisi vardır. Arazisi hadleri aşmadığı için Zirai Kazanç mükellefi değildir.
    Gelir Vergisini beyan ederken zirai faaliyetinden elde ettiği geliri de beyan etmek zorunda mıdır?
    Komisyonculuk işi nedeniyle çalıştırdığı SSK lı işçilerinin yanı sıra, Arazisinde çalıştırmış olduğu SSK lı bir işçisi mevcuttur. Her iki faaliyet türü için de ayrı ayrı bildirge verilmektedir. Arazisinde çalıştırmış olduğu işçisi nedeniyle Stopaj ve damga vergisi kesintisi yapıp beyan etmesi gerekir mi?


    hmet azman

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    38

    Ynt: Stopaj Kesilir mi?

    Sayın ahmet_azi,
    Sorunuzla ilgili kişisel düşüncelerimi belirtmek istiyorum:
    Gelir vergisi kanununun 53.maddesinin 5.fıkrasına göre; "Kazançları gerçek usulde vergilendirilmeyen çiftçiler, yazılı olarak vergi dairesinden istemde bulunmaları halinde izleyen vergilendirme dönemi başından, işe yeni başlayanlar işe başlama tarihinden itibaren gerçek usule geçebilirler." hükmüne göre işletme büyüklüğü ölçülerinin altında kalmalarına rağmen istemeleri halinde gerçek usule geçebilirler.
    Diğer taraftan aynı kanunun 52/6 'ya göre ise "Satışların dükkan ve mağaza açılarak yapılması halinde, mahsullerin dükkan ve mağazaya gelinceye kadar geçirdikleri safhalar zirai faaliyet sahasında kalır. Çiftçiler tarafından doğrudan doğruya zirai faaliyetleri ile ilgili alım satım işlerinin tedviri için açılan yazıhaneler, faaliyetleri bu mevzua münhasır kalmak şartıyla dükkan ve mağaza sayılmaz." hükmüne göre de mükellefinizin mahsullerinin tarladan haldeki işyerine kadar olan safhası zirai kazanç, haldeki işyerindeki satışları ise ticari kazanç olarak değerlendirilebilir. Bu durumda iki tane defter tasdiki yapılmalı, birisi zirai işletme defteri(tarlada yaptığı zirai faaliyetle ilgili), diğeri ise işletme defteri (haldeki işyeri ile ilgili). Zirai faaliyetindeki mahsullerin haldeki işyerinde satışıyla ilgili olarak da, zirai faaliyeti nedeniyle bastırdığı faturayı ve sevk irsaliyesini haldeki işyerine düzenlemelidir.
    Tabi bu arada tarlada çalıştırdığı işçilerin ücretinden stopaj ve damga vergisi kesintisi de yapılmalıdır.
    SMMM ABDULLAH ARAP

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    647

    Ynt: Stopaj Kesilir mi?

    Zirai faaliyetinden elde ettiği geliri yıllık gelir vergisi beyanına dahil etmez.

    Zirai faaliyeti gerçek usulde vergilendirilmediği için ödediği işçi ücreti gelir vergisinden istisnadır.

    Ahmet Akca<br />SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kamu Kurumlarına Serbest Meslek Makbuzu ve stopaj kesilir mi?
    Konu Sahibi acziyet Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 17.Temmuz.2012, 14:04
  2. Kira sözleşmelerinde stopaj dahil miktar üzerinden damga kesilir?
    Konu Sahibi koyuncusan Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 17.Şubat.2012, 02:10
  3. Faturasız irsaliye kesilir mi??
    Konu Sahibi gul.kurusu21 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 02.Mart.2011, 11:39
  4. Maaş Kesilir mi
    Konu Sahibi fb1907 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Aralık.2009, 16:24
  5. Tazminattan Stopaj Kesilir mi?
    Konu Sahibi Kerem21 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Kasım.2008, 12:51

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36