kamu işçi maaş

Konu: İş Yerinde Tadilat Yapılıyor Aktifte Değil Kdv, Giderleri Ne Olacak?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    76

    İş Yerinde Tadilat Yapılıyor Aktifte Değil Kdv, Giderleri Ne Olacak?

    arkadaşlar iyi çalışmalar
    İçinde bulunduğumuz işyerine tadilat yaptık çatıyı aktardık duvarların sıvalarını yeniledik vs 4 000 ytl lik hazır beton aldık bunları direk kdv sinden yararlanmak istiyoruz fakat binaya amortisman ayırmadık ve aktife kaydetmedik.(ben bunu şöyle değerlendiriyorum; işletmenin heryıl boya badana masrafları oluyo bunları tamamen giderleştiriyoruz bunuda giderleştirebilirmiyiz giderleştirmesekte sadece kdv sinden istifade etsek) konu hakkında yorum yazacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar... (Not:mükellef işletme defteri tutuyor ve 2.sınıf işletmedir.)


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2007
    Mesajlar
    5

    Ynt: İş Yerinde Tadilat Yapılıyor Aktifte Değil Kdv, Giderleri Ne Olacak?

    264 özel maliyetler hesabına kayıt edilip kira süresi içinde eşit tutarlar halinde giderleştirilmelidir, kira süresi belli değilse 5 yıl içinde eşit tutarlar halinde giderleştirilir.kdv si ilk yıl indirilir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    38

    Ynt: İş Yerinde Tadilat Yapılıyor Aktifte Değil Kdv, Giderleri Ne Olacak?

    Sayın g.günal,
    Benim yorumum sahibi olduğunuz ancak işletmeye dahil edilmeyen binalar ile ilgili olarak yapılan giderlerin kayda alınmaması yönündedir. Gelir vergisi kanununda konuyla ilgili açık bir hüküm bulunmamakla beraber 40. maddenin 5.bendinde "Kiralama yoluyla edinilen veya işletmeye dahil olan ve işte kullanılan taşıt giderleri" nin indirilecek gider olarak kabul edildiğini düşünürsek işletmeye dahil olmayan taşıt giderlerinin gider olarak kabul edilmeyeceğini söyleyebiliriz. Bu durum kanaatimce binalar için de geçerli olmalıdır.
    KDV Kanununa göre olayı değerlendirirsek KDV Kanunun 30/d ' ye göre "Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen katma değer vergisi" nin indirilemeyecek katma değer vergisi olarak değerlendirilmesi nedeniye kanunen kabul edilmeyen giderlerin kdv sinin de indirim konusu yapılamayacağı sonucuna ulaşabiliriz.
    VUK.nun 187. maddesi Bina ve arazilerin envantere alınması konusunu düzenlemektedir. Bence sahibi olduğunuz bina öncelikle envantere dahil edilmeli ardından gider ve kdv lerinin kaydı yapılmalıdır. Bu durumda evnantere alınmayan binalar ile ilgili gider ve kdv leri kayda almamanızda fayda olur düşüncesindeyim.
    SMMM ABDULLAH ARAP

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 2 Yıl Aktifte Duran Binanın Satışı
    Konu Sahibi Day-Dream Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 27.Ocak.2013, 08:42
  2. Aktifte Kayıtlı Gayrimenkul Satışı
    Konu Sahibi anemus Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 17.Temmuz.2012, 22:26
  3. Satın alınan gayrimenkulde tadilat giderleri
    Konu Sahibi myüzyıl Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 21.Mayıs.2010, 10:14
  4. Aktifte kayıtlı gayrimenkul satışında Kdv durumu
    Konu Sahibi SMDEMİRYASİN Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 22.Ekim.2009, 15:36
  5. Ev Ofisin Tadilat Giderleri
    Konu Sahibi isg Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 18.Mart.2008, 15:25

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36