kamu işçi maaş

Konu: mahsup

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    27

    mahsup

    merhaba arkadaşlar.geçici vergi iade alacağımı herhangi bir mükellefin vergi borcuna mahsup edebilir miyim ?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    205

    mahsup

    merhaba,
    iadesi gereken geçici vergiler kurumca şahıslara ödendiği için yine şahsi imzanız olduğu sürece başka mükellefin vergilerinden mahsup edebileceğinizi düşünüyorum,eğer zor olacağını düşünüyorsanız neden tahsil ettikten sonra ödeme yolunu seçmiyorsunuz?
    İYİ ÇALIŞMALAR
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    192

    mahsup

    değerli bilanço,
    işletme de var mıydı yoksa. geçici vergi alacağı diye birşey olmaz. geçici vergi gelir ve kurumlar vergisi beyannamesi verilince iadesi gereken gelir/kurumlar vergisine dönüşür. bunun da iadesinin/mahsubunun şartları vardır. 3.sahısların borcuna mahsup edilemez.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457

    Re: mahsup

    Alıntı bilanco Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba arkadaşlar.geçici vergi iade alacağımı herhangi bir mükellefin vergi borcuna mahsup edebilir miyim ?
    Sayın bilanco,

    Sayın ibrahimb size cevabı vermiş ancak gereki kanun maddelerini okuman için aşağıda belirtiyorum.

    Kod:
    Geçici Vergi&#58; 
    
    G.V.K. Mükerrer Madde 120 
    ...............................................
    Bir önceki takvim yılında &#40;2000/1514 sayılı BKK ile değişen ibare-Yürürlük&#58;1/1/2001&#41; üçer aylık dönemler halinde tahakkuk ettirilerek tahsil edilen geçici vergi, yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilir. Mahsup edilemeyen tutar, mükellefin diğer vergi borçlarına mahsup edilir. Bu mahsuplara rağmen kalan geçici vergi tutarı, o yılın sonuna kadar yazılı olarak talep edilmesi halinde mükellefe red ve iade edilir. 
    
    İşin bırakılması halinde, işin bırakıldığı dönemi izleyen dönemlerde geçici vergi ödenmez. 
    
    Geçici vergi uygulamasına ilişkin usuller Maliye Bakanlığı'nca tespit edilir.
    Ayrıca 252 seri nolu G.V.K. Genel tebliğinin 2 nolu bendinde gerekli açıklamalar mevcuttur.

    Saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kdv Mahsup
    Konu Sahibi elasafir Forum KDV
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 18.Temmuz.2014, 15:48
  2. K.D.V. Mahsup Hk.
    Konu Sahibi URUM79 Forum KDV
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 09.Haziran.2014, 17:37
  3. Mahsup
    Konu Sahibi cicinho Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 22.Kasım.2012, 10:45
  4. Mahsup Edilmeyen Geçmiş Yıl Zararı Kaç Yıl İçinde Mahsup Edilebilir
    Konu Sahibi abdsis Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 25
    Son Mesaj : 11.Mayıs.2010, 17:43
  5. SM Mahsup
    Konu Sahibi SAYBEL Forum Konu Dışı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 07.Aralık.2007, 12:43

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36