kamu işçi maaş

Konu: Muhasebecinin Defterinin İncelenmesi

Muhasebecinin Defterinin İncelenmesi

selam arkadaşlar;
    ilçemizdeki muhasabecilerin son üç yılı incelenmeye alındı.(ilçemiz tarifede 3.bölgede nüfusu 60.000 civarındadır)
    vergi denetmeni kesinlikle tarifeye göre hareket edeceğini 2-3 ay faaliyeti olan mükellefleri bile tarifeden hesaplayacağını ve olaya sadece KDV yönünden bakacağını söyledi. oysaki ilçenin ekonomik durumu pek çok mükellefimiz için tarifenin altına inmemize neden oluyor.Esnafın durumu hiç iyi değil mükellefler bağkurlarını bile yatıramıyor damga vergilerini ödemekte zorlananlar bile var gümrüğümüz kapalı ve burada sıralayamadığım pek çok nedenden dolayı ister istemez aylık ücretlerimizde bir düşüş oluyor. Vergi denetmeninin çıkaracağı farka göre uzlaşmayamı mahkemeyemi gitmemizi önerirsiniz. Bu konuda elinde yargı kararı olan arkadaşların yardımlarını bekler hepinize çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bana anlatırsanız&nbsp; &nbsp; UNUTURUM<br />Bana gösterirseniz HATIRLAYABİLİRİM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Beni dahil ederseniz&nbsp;&nbsp; ANLARIM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Çin atasözü

Ynt: muhasebecinin defterinin incelenmesi

sayın emari;

kesinlikle uzlaşmanızı öneririm çünkü bakanlık tarifesi var ve onun üzerinden makbuz kesmelisiniz.sizi çok iyi anlıyorum ama bu yazdıklarınızı denetmenlere izah ederseniz sanırım makul bir yol bulursunuz.kolay gelsin
    [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH&#39;a İnanmaktır...[/b][/color]

Ynt: Muhasebecinin Defterinin İncelenmesi

sayın üstadlar;
    cevaplarınız için teşekkür ederiz.Dediğiniz gibi ilçedeki sorunları olumsuzlukları anlattık ama inanınki adam bildiğini okuyor Ben şahsen meslek mensubuna karşı bu kadar ön yargılı denetmen hiç görmemiştim gayrifaal durumda olan mükelleflerimize bile limiti uygulayacağını söylüyor. cevaplar için tekrar tşk eder sayılarımızı sunarız.
    Bana anlatırsanız&nbsp; &nbsp; UNUTURUM<br />Bana gösterirseniz HATIRLAYABİLİRİM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Beni dahil ederseniz&nbsp;&nbsp; ANLARIM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Çin atasözü

sayın emari;

aslında sizin karşılaştığınız denetmen vergi mükelleflerinin devletin ortağı olduğunu unutmuş sanırım çünkü devlet ortağıyla oturup uzlaşması gerekir derki ortağına(mükellefine) sen bana bu dönemde yanlış yaptın bunun hesabını bana vermelisin ortağıda (mükellef) durumu izah eder ve orta yol bulunur tabi yasalar cercevesinde çünkü devlet ortağını kaybederse yanlız kalır.O yüzden ortaklara önemli görevler düşmekte dürüstlük açısından öyleki ortaklık bozulmasın.kolay gelsin
    [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH&#39;a İnanmaktır...[/b][/color]

Arkadaşlar ben kdv kanununun, hizmetin ifasi ile verginin doğacağı hükmünün (md.10/a' nın) anayasanın 73. maddesine aykırı olduğunu düşünüyorum. Anayasamız " Herkes mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür" diyor. Oysa biz meslek mensupları elde etmediğimiz bir gelirden dolayı hem gelir vergisi ödüyoruz, hem de tahsil etmediğimiz kdv yi devlete borçlanıyoruz. Dolayısıyla mali gücümüzü aşan bir vergi ödüyoruz. Buda anayasanın genellik ilkesine ve eşitlik ilkesine aykırı değil midir?
    SMMM ABDULLAH ARAP

sayın abdarab, size kesinlikle katılıyorum. biz nedense her şekilde eziliyoruz.

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

ek olarak şunuda söylemek isterim ki,
    gayrifaal işletmelerde tarifenin yarısı değil,tarifenin % 40 ' ı uygulanır.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

bir yerde "açıklanan tarifede her ne kadar kdv hariçtir yazsada kdv kanunu gereği açıklanan tarifedeki rakamlara kdv dahil şeklinde yorumlanmalı." şeklinde mahkeme kararı okumuştum.

ya bunların mantığı bozuk.elimize geçirdik mi ezelim diyorlar.kendileri rahat nasıl olsa her ay maaşları tıkır tıkır yatıyor.bizler çoğu mükelleften ücretimizi bile alamıyoruz.insaf kalmamış bunlarda.mükellef kaçakcı muhasebecide onun ortağı gözüyle bakıyorlar.ne yaparsanız yapın onları ikna etmeniz mümkün değil en iyisi uzlaşmak.

Sn.emari,
    Hayırlı günler.
    Sizinle ilgili olarak Vergi Denetmen'in yaptığı tasarruf ,gayet makul bir görevden ibaret.Sizin içinse ekonomik sıkıntı meydana getirecek gibi gözüküyor.Allah kolaylık ve ödeme gücü versin.
    Burada sizde dahil olmak üzere Meslek Mensubu arkadaşlar olarak kendimize şu soruyu sormalıyız.
    Uygulama doğrumu ?
    Doğru.
    Hiç bir meslek mensubu Vergi denetmeni için şu defteri denetlesin, şu defteri denetlemesin diyemez.
    Demek ki sıra Meslek Mensuplarınada gelirmiş.
    Gayet te normal.
    O zaman nedendir ki görevini yapan Vergi Denetmeni üzerinden yapılmayanların suçuna ortak arama durumuna geçiyoruz.
    Aşağıda yazılanlar ve uygulama bildiğimiz ama pratikte unutmağa çalıştığımız konular değil mi.

O zaman nedir sorun:G.V'de tahsilat esası,KDV'de tahakkuk esası dır.

Bu konu ile ilgili olarak gerek bu forum sayfalarında gerekse başka forum sayfalarında yeterince tartışma yapıldı.
    Tartışmaları tekrarlamanın anlamı yok.
    Konu açık Meslek mensupları ücretlerini tahsil etselerde ,etmeselerde makbuz düzenleyecek ve KDV 'sinide beyan edecek.
    O zaman alınmayan S.M ücreti için KDV beyannamesi verilecekse diğer sorunları üstlenmemek için makbuzun düzenlenmesinde fayda vardır.
    İstesekte istemesekte sonuç budur.

Gelelim asıl mevzuya:
    Uzlaşma yolunu seçmeniz gerekeceğinden gayri faal işletmelerin % 40 olmasının,Nüfusun 50.000 altında (Hangi nüfus sayımı,Merkez nufusumu yoksa köylerlemi v.b)olmasını hiç önemi yok.
    Sadece uzlaşma pazarlığında size yol gösterir.

Baştada gerekçeleri sıraladığım üzere bu sorun mesleki bir sorundur.Bu gün size yarın başkasına demeyelim uygulamayı
    tümü içimize sinmemesine rağmen sağlayalım.Veya Kanuni bir zemin değişikliğini isteyelim.Yani ya tahakkuk yada tahsil esası kesinleşsin.

Sakarya dan selam ve saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)