kamu işçi maaş

Konu: ÖKC Fişleri SMK Defterine Gider Olarak Kaydedilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2007
    Mesajlar
    1

    ÖKC Fişleri SMK Defterine Gider Olarak Kaydedilir mi?

    Herkese iyi çalışmalar. Bir Sorum olacak. SMMM'lik hizmetim sırasında çektirdiğim fotokopi, yediğim yemek (tutarı 5-15 ytl'yi geçmiyor) için aldığım ÖKC fişlerini gider olarak yazdım. İlgili VD fişleri Serbest Meslek Erbabı gider olarak yazamazsın diyor. Bununla ilgili bilgisi olan varmı veya bu konuyla ilgili mukteza yayınlanmış mı Teşekkürler








    Forum Kuralları


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    1.499

    Ynt: ÖKC Fişleri SMK Defterine Gider Olarak Kaydedilirmi?

    sn.YCY,

    Madde 68. - (5035 Sayılı Kanunun 13 üncü maddesiyle değişen madde, Yürürlük: 2.1.2004, Geçerlilik: 1.1.2004) Serbest meslek kazancının tespitinde aşağıda yazılı giderler hasılattan indirilir:

    1. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler (İkametgahlarının bir kısmını iş yeri olarak kullananlar, ikametgah için ödedikleri kiranın tamamı ile ısıtma ve aydınlatma gibi diğer giderlerin yarısını indirebilirler. İşyeri kendi mülkü olanlar kira yerine amortismanı, ikametgahı kendi mülkü olup bunun bir kısmını iş yeri olarak kullananlar amortismanın yarısını gider yazabilirler.).

    2. Hizmetli ve işçilerin iş yerinde veya iş yerinin müştemilatındaki iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı (bu primlerin ve aidatın geri alınmamak üzere Türkiye'de kain sigorta şirketlerine veya emekli ve yardım sandıklarına ödenmiş olması ve emekli ve yardım sandıklarının tüzel kişiliği haiz bulunmaları şartıyla) ile 27 nci maddede yazılı giyim giderleri.

    3. Mesleki faaliyetle ilgili seyahat ve ikamet giderleri (seyahat maksadının gerektirdiği süre ile sınırlı olmak şartıyla).

    4. Mesleki faaliyette kullanılan tesisat, demirbaş eşya ve envantere dahil taşıtlar için Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ayrılan amortismanlar (amortismana tabi iktisadi kıymetlerin elden çıkarılması halinde aynı Kanunun 328 inci maddesine göre hesaplanacak zararlar dahil).

    5. Kiralanan veya envantere dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderleri.

    6. Alınan mesleki yayınlar için ödenen bedeller.

    7. Mesleki faaliyetin ifası için ödenen mal ve hizmet alım bedelleri.

    8. Serbest meslek faaliyetleri dolayısıyla emekli sandıklarına ödenen giriş ve emeklilik aidatları ile mesleki teşekküllere ödenen aidatlar.

    9. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen meslek, ilan ve reklam vergileri ile iş yerleriyle ilgili ayni vergi, resim ve harçlar.

    10. Mesleki faaliyetle ilgili olarak kanun, ilam ve mukavelenameye göre ödenen tazminatlar.

    Her türlü para cezaları ve vergi cezaları ile serbest meslek erbabının suçlarından doğan tazminatlar gider olarak indirilemez.
    [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH'a İnanmaktır...[/b][/color]

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    545

    Ynt: ÖKC Fişleri SMK Defterine Gider Olarak Kaydedilirmi?

    http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,12399.0.html

    incelediğinizi tahmin ediyorum, gözden kaçmış olabileceği ihtimaline karşı link yukarıda..
    ....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

  4. #4
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: ÖKC Fişleri SMK Defterine Gider Olarak Kaydedilir mi?

    kendinizin yediği yemek için; fiş veya ft almanız fark etmez. iş ile alakalı görülmeyeceği için gider olmaz.

  5. #5
    MetinTacer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MetinTacer Guest

    Ynt: ÖKC Fişleri SMK Defterine Gider Olarak Kaydedilir mi?

    Yani buradan şu sonuç ortaya çıkıyor , Serbest meslek mensubu yemek yemeden de işini sürdürebilir ya da yediği yemeğin iş ile alakalı olmasını tevsik edecek belgeleri hazırda bulundurması gerekir !!!!!

    ( 1.Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler.) ' den kasdedilen giderleri detaylandırabilirmiyiz.




  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    1.499

    Ynt: ÖKC Fişleri SMK Defterine Gider Olarak Kaydedilir mi?

    sn metintacer;

    Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler (İkametgahlarının bir kısmını iş yeri olarak kullananlar, ikametgah için ödedikleri kiranın tamamı ile ısıtma ve aydınlatma gibi diğer giderlerin yarısını indirebilirler. İşyeri kendi mülkü olanlar kira yerine amortismanı, ikametgahı kendi mülkü olup bunun bir kısmını iş yeri olarak kullananlar amortismanın yarısını gider yazabilirler.).


    kolay gelsin....
    [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH&#39;a İnanmaktır...[/b][/color]

  7. #7
    NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

    Ynt: ÖKC Fişleri SMK Defterine Gider Olarak Kaydedilir mi?

    kalisper'e ek olarak,
    mesleki yayınlara ödenen paralar,
    kırtasiye malzemeleri,(malüm,bizim hammaddemiz )
    telefon,internet ödemeleri,
    büro için gerekli olan eşyalar,
    yazıcı,fotokopı makınası,misafirlere ikram edilen çay,kahve,meşrubat vs. düşünülebilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yazarkasa Fişleri Toplu Olarak Girilebilinir mi ?
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 30.Nisan.2014, 13:56
  2. Yevmiye defterine yansıtılmayan tutar direk zimmet olarak değerlendirilir mi?
    Konu Sahibi Pln Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 23.Ağustos.2010, 09:45
  3. Topluluk Sigortası Yerine Geçen Bağkurlar Deftere Gider Kaydedilir mi?
    Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 01.Temmuz.2009, 13:38
  4. Kurumlarca Verilen Eğitim Bursları Gider Kaydedilir mi ?
    Konu Sahibi ferhat Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 02.Ekim.2008, 12:56
  5. A.Ş lerde Yazar Kasa Fişleri Gider Kaydedilir mi?
    Konu Sahibi ayuzba40 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 23.Aralık.2006, 12:18

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36