kamu işçi maaş

Konu: Serbest Meslek mi? Şirket mi Olmalı?

Serbest Meslek mi? Şirket mi Olmalı?

Serbest meslek erbabı olan bir doktor, bir hastanede sözleşmeli olarak çalışmakta.yapılan anlaşma gereği, Doktorun kestiği serbest meslek mabuzundaki stopajı hastane doktora ödettirmektedir.
    Doktorun ödediği vergi %20 stopaj+ %35 gelir vergisi (matrahı fazla) olmaktadır.

Bu vergi fazlalığından dolayı eşi ile limited şirket kurmayı (%20 vergi vermek için) düşünen doktor için bu sefer başka sıkıntılar doğmaktadır.
    ? eşinin bağkurlu olması ve prim ödenmesi
    ? yıl sonu kar dağıtımı yapılırken şirketin stopaj ödemesi
    ? kar dağıtımından elde ettiği kar için MSİ beyanı ve vergisi

ayrıca gider kalemleri çok az olduğu için kasa da devamlı bir nakit birikimi olacak,bunu da ancak (bence) sermaye artırımı ile aşabilecektir.sermaye artırımıda ayrı bir masraf tabiiki

Yılda 100.000 YTL kasa fazlalığı için her yıl bu kadarlık sermaye artırımı yapılmak zorunda kalınacaktır.Bu sermaye fazlalığı , şirket tasfiyesinde nasıl yok edilecektir?

Benim şu anda göremediğim avantaj ve dez avantajlar varmıdır?
    En makul çözüm sizce; serbest meslek olarak devam mı?, şirket kuruluşu mu olmalıdır?

Teşekkür ederim.

Ynt: Serbest Meslek mi? Şirket mi Olmalı?

%20 stopaj + %35 gelir vergisi demişsiniz
    bence burda bir yanlış anlamanız var, sonuçta %20 size artı bir ödeme getirmeyecek sadece gelir vergisini ödeyeceksiniz. yani % 20 kesilen stopajlar geçici vergilerde ve gelir vergisinde hesaplanan gelir vergilerinden indirilecektir. yapacağınız işlemi bunuda göz önünde bulundurarak yapın bence.

Ynt: serbest meslek mi? şirket mi olmalı?

Sn.çözüm_muhasebe,

Serbest Meslek veya şirket dışında, söz konusu doktorun kismi süreli iş sözleşmesi bağlamında ilgili hastanenin bordrolu çalışanı olma ihtimali mümkün değil mi? Doktorun hastanaye ayırdığı mesai göz önünde tutularak bu konuyu bir değerlendiriniz. Eğer mümkün değilse; şirket daha mantıklı olacaktır. %15' lik marjın bağkur primini hayli hayli amorti edeceğini düşünüyorum.

Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

hastahane sözleşmeli olarak çalışıyor doktor ile.yani dr. ssk lı..ama bir yere kadar diyor hastane.örneğin sana 3.000 ytl maaş.üzeri her hasta muayenesi için serbest meslek makbuzu keseceksin diyor.sıkıntı burada başlıyor.
    normalde, smmk daki stopajı karşı taraf öder ve bu rakamda yıllık vergiden düşer.Ama hastahane ,ben ödemem stopajı sen ödeyeceksin deyince.hastanenin ödemeyip doktora ödettirdiği stopaj, zaten peşin ödenmiş vergi gibi oluyor.doktor %35 vergiyi her halukarda ödüyor.

sıkıntım.şirkette kasada biriken paralar ne olacak
    sermaye artırımı yapılsa ,tasfiyede ne olacak bu sermaye.
    )

Alıntı cozum_muhasebe Nickli Üyeden Alıntı
    hastahane sözleşmeli olarak çalışıyor doktor ile.yani dr. ssk lı..ama bir yere kadar diyor hastane.örneğin sana 3.000 ytl maaş.üzeri her hasta muayenesi için serbest meslek makbuzu keseceksin diyor.sıkıntı burada başlıyor.
    normalde, smmk daki stopajı karşı taraf öder ve bu rakamda yıllık vergiden düşer.Ama hastahane ,ben ödemem stopajı sen ödeyeceksin deyince.hastanenin ödemeyip doktora ödettirdiği stopaj, zaten peşin ödenmiş vergi gibi oluyor.doktor %35 vergiyi her halukarda ödüyor.

sıkıntım.şirkette kasada biriken paralar ne olacak
    sermaye artırımı yapılsa ,tasfiyede ne olacak bu sermaye.
    )
    merhaba
    Hastahane stopajı ben ödemem demekle neyi kasdettiğini anlayamadım
    s.m.makbuzunu dr keseceğinden stopajı alacağı üçretten indirim konusu yapacak .
    hastahane kesilen makbuzları gider olarak kabul etmeyecek (kayıt altına almayacak) anlamına gelir.

İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

sayın çözümmuhasebe, diyelimki 1000 ytl brüt makbuz kesecek doktor, ister istemez karşı taraf, bunu muhtasar beyannamede gösterecek ve ödeyecek. dediki ben kabul etmem bunun parasını sen verceksin, doktor bunun karşılığı 200 ytl cebinden ödedi. ilk 3 aylık geçici vergi diyelim başkada iş yapmadı. bu durumda geliri doktorun 1000 ytl vergisi %15 ten 150 ytl, 200 ytl tevkif suretiyle ödediği vergisi var , 50 ytl develtten alacaklı. yani ödenen vergi %15
    ayrı konu şirket stopaj parasını doktordan almış almamış farkeden birşeyde olmuyor zaten, yani doktor şirketten 1000 ytl + kdv alacaklı olduğu durumda, şirket zaten bu 1000 ytl den 200 ytl stopaj düşüp 800 ytl ile kdv tutarını ödeycekti. ama şirket ben kabul etmem kardeşim deyincede 1000 ytl+ kdv yi ödemeyi kabul etmiş oluyor. yani doktora 800 verip 200 develete ödemek yerine 1000 verip 200 ü doktordan alıyor ve devlete veriyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)