kamu işçi maaş

Konu: Teknoloji Bölgesinde Çalışan Personelden Damga Vergisi Kesilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    60

    Teknoloji Bölgesinde Çalışan Personelden Damga Vergisi Kesilir mi?

    merhabalar,

    teknoloji bölgesinde bildiğiniz gibi gelir vergisi yok. Ama damga vergisi tevkifatı olacakmı ? tam bilemiyoruz. Bazı uygulayıcılar ; kesinti var diyorlar.

    Durumu bilen arkadaşlardan açıklayıcı bilgi bekliyorum.

    iyi çalışmalar.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    380

    Ynt: Teknoloji Bölgesinde Çalışan Personelden Damga Vergisi Kesilir mi?

    T.C.

    ANTALYA VALİLİĞİ

    Defterdarlık Vasıtalı Vergiler Gelir Müdürlüğü





    Sayı : B.07.4.DEF.0.07.12/Damga-Harç/05.84/
    Konu :AR-GE İlgili Faaliyetlerde Damga ve Harç Muafiyeti





    ???..



    İlgi :15.75.2005 tarihli dilekçeniz.



    İlgi dilekçenizle, ??? bölgesinde üretim programları, yazılım geliştirme, AR-GE ilgili faaliyetleri yaptığınız, harç muafiyetiniz olup olmadığı konusunda özelge talep edilmektedir.



    Bilindiği üzere,4691 sayılı Kanunun 8. maddesinde ?Bölgenin kurulması için gerekli arazi temini, altyapı ve idare binası inşası ile ilgili giderlerin yönetici şirketlerce karşılanmayan kısma yardım amacıyla Bakanlık bütçesine konulan ödenekle sınırlı olmak üzere karşılanabilir.



    Yönetici şirket, bu Kanunun uygulanması ile ilgili işlemlerde her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır. Atık su arıtma tesisi işleten Bölgelerden, belediyelerce atık su bedeli alınmaz.? denilmektedir.



    Aynı Kanunun geçici 2. maddesinde, ?Yönetici şirketlerin bu Kanuna uygulaması kapsamında elde ettikleri kazançlar ile bölgede faaliyet gösteren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin, münhasıran bu bölgedeki yazılım ve AR-GE faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları 31.12.2013 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden müstesnadır.



    Bölgede çalışan araştırmacı, yazılımcı ve AR-GE personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31.12.2013 tarihine kadar her türlü vergiden müstesnadır.? hükmü yer almaktadır.



    492 sayılı Harçlar Kanununun 1. maddesinde bu Kanuna göre alınacak harçlar sayılmış olup, 59. maddesinin ?Harçtan Müstesna Tutulan İşlemler? başlıklı (n) bendinde (5281 sayılı Kanunun 9'unci maddesiyle eklenen bent. Yürürlülük; 31.12.2004) Organize sanayi, endüstri veya teknoloji geliştirme bölgelerinde yer alan gayrimenkullerin ifraz veya taksim veya birleştirme işlemleri. İle ?Genel Muaflık ve İstisnalar? başlıklı 123?üncü maddesinde, özel kanunlarla harçtan muaf tutulan kişilerle, istisna edilen işlemlerden harç alınmayacağı hükmü yer almaktadır.



    488 sayılı Damga Vergisi Kanununun 1?inci maddesi ile bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kağıtların damga vergisine tabi olacağı, 9?uncu maddesinde de (2) sayılı tabloda yazılı kağıtların damga vergisinden müstesna tutulacağı hüküm altına alınmıştır. Ayrıca Kanunun 3?üncü maddesi hükmü ile, resmi dairelerle kişiler arasındaki işlemlere ait damga

    vergisinin kişilerin ödeyeceği belirlenmiş olup, 8?inci maddesiyle de, genel ve katma bütçeli daire ve idarelerle, İl özel idareleri, belediyeler ve köyler, resmi daire olarak değerlendirilmiş ancak, bu dairelere bağlı olup ayrı bir tüzel kişiliği bulunan iktisadi işletmelerin resmi daire sayılmayacağı belirtilmiştir.



    Buna göre şirketinizin ?? bölgesindeki AR-GE ile ilgili faaliyetlerinizden dolayı damga ve harç muafiyetinden yararlanmanız mümkün bulunmamaktadır.
    İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    60

    Ynt: Teknoloji Bölgesinde Çalışan Personelden Damga Vergisi Kesilir mi?

    Zeki bey ilginize teşekkür ederim.

    Fakat, benim sorum aslında bölgede çalışan personelden damga kesilecek mi ?

    Şu hükme uyar mı ?
    "Bölgede çalışan araştırmacı, yazılımcı ve AR-GE personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31.12.2013 tarihine kadar her türlü vergiden müstesnadır.? hükmü yer almaktadır."

    Uygulayıcı arkadaşlar nasıl yapıyor acaba..( Damga V. kesen de var, kesmeyen de)

    Tşk.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    380

    Ynt: Teknoloji Bölgesinde Çalışan Personelden Damga Vergisi Kesilir mi?

    merhaba
    kesenler olabilir ama ben şahsen kesilmyeceğini düşünüyorum
    İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    37

    Ynt: Teknoloji Bölgesinde Çalışan Personelden Damga Vergisi Kesilir mi?

    kesilmez ben de kesmiyorum
    serbst bölge teknopark ve irtibat bürolarında ücretlerden gelri vergisi kesintisi yapılmadığı gibi ücretten damga da kesilmez

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Ekim.2018, 10:57
  2. Şirkete Gelen Ceza Personelden Kesilir mi ?
    Konu Sahibi selim28 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 29.Kasım.2016, 17:49
  3. Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Şubat.2016, 10:23
  4. Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Aralık.2015, 11:29
  5. Cevap: 10
    Son Mesaj : 15.Kasım.2006, 11:44

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36