kamu işçi maaş

Konu: Kanunen Kabul Edilen Gider midir?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    23

    Kanunen Kabul Edilen Gider midir?

    Firmamızda pazarlama satış departmanında çalışan bayan arkadaş için, ingilteredeki bir firmadan,pazarlama ve satış danışmanlık adı altında ,kendi çalışmış olduğu firmaya bir fatura kesilmiştir.
    bu faturayı gider olarak kaydedebilirmiyiz?


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Kanunen Kabul Edilen Gider midir?

    Sorunuz net değil sinem. Daha açıklayıcı yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    23

    Ynt: Kanunen Kabul Edilen Gider midir?

    Şuan biz A firmasıyız..Ve bu A firmasında çalışan pazarlama satış departmanına bakan bir bayan arkadaş, ingilterededki B firmasından, bizde pazarlama satış departmanda çalışan bayanın danışmanlık hizmetine karşılık ,A firmasına 3.000 usd fatura kesmiştir. bu fatura kanunen kabul edilebilirmi?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2007
    Mesajlar
    28

    Ynt: Kanunen Kabul Edilen Gider midir?

    Sinem Hanım yapılan masraf Gelir Vergisi Kanunu 40. maddesi 1-Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler... 2-Hizmetli ve işçilerin iş yerinde veya iş yerinin müştemilatında iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı... bentleri kapsamında değerlendiriyorsanız, kanunen kabul edilebilir giderdir. Bu hizmetin yurtdışından alınması ölçüt olmsasa gerek. Fatura tarihindeki Merkez Bankası alış kuru ile gider olarak yazarsınız. Diğer arkadaşlarda farklı görüşler varsa, lütfen iletirlerse memnun olurum. iyi çalışmalar.

  5. #5
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.045

    Ynt: Kanunen Kabul Edilen Gider midir?

    Merhaba ;

    Benim burada anlayamadağım ;

    danışmanlık hizmetini veren A firmasının personeli , faturayı alan da A firması ?
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    306

    Ynt: Kanunen Kabul Edilen Gider midir?

    Sn. Sinem,

    Olay; İngiltedeki B firması A firmasına verdiği danışmanlık hizmeti için 3.000 USD fatura kesmiştir mi? Eğer hal böyle ise yani İngiliz B firması danışmanlık faturasını çalışanız adına kesmemmiş, şirket adına kesmiş ise tabiki gider olarak işleme alınabilir. Yok fatura çalışanınız A adına kesilmiş ise tabiidir ki giderleştiremezsiniz.
    Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 2
    Son Mesaj : 14.Aralık.2012, 22:05
  2. Belgeli belgesiz giderleri , kanunen kabul edilen gider teslim şekli ??????
    Konu Sahibi gny_93 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Temmuz.2012, 12:32
  3. Kanunen kabul edilen gider
    Konu Sahibi gny_93 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 28.Haziran.2012, 19:01
  4. Kanunen Kabul Edilmeyen Gider Hk.
    Konu Sahibi arif şahin Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 21.Aralık.2011, 09:36
  5. Kanunen Kabul Edilmeyen Gider
    Konu Sahibi arzuece Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 26.Aralık.2008, 08:51

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36