kamu işçi maaş

Konu: Şirket Ortağının Maaşı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  429

  Şirket Ortağının Maaşı

  Limited şirket ortak ve muduru aylık maaşını net 8.000 ytl civarında gostermek istemektedir.Yalnız bu şirkette çalışan en yuksek maaşlı işçi net 1.500 ytl almaktadır.Biz bu mudurun maasini 8000 ytl gostermemizin her hangi bir sakıncası varmıdır.İlerde bir inceleme durumunda herhangi bir sorunla karsilasirmiyiz...

  İyi Calismalar...


 2. #2
  M_Schumacher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  M_Schumacher Guest

  Ynt: şirket ortağının maaşı

  Merhaba,

  Limited şirketlerde müdür sıfatını taşıyan ortak veya ortakların durumu, anonim şirket

  yönetim kurulu üyelerinden farksızdır. (TTK Md:542)


  Aksine bir ana sözleşme hükmü veya ortaklar kurulu kararı olmadıkça tüm kurucu ortaklar ve şirket ana sözleşmesi veya genel kurul kararı ile bir veya birkaç ortak müdür tayin edilmişse sadece bunlar, beraberce şirketi idare ve temsil ederler.


  Aynen anonim şirket yönetim kurulu üyeleri gibi limited şirket müdürlerine de, müdür sıfatiyle katıldıkları toplantı başına huzur hakkı veya muayyen bir aylık ücretin muvazaa ve örtülü kazanç teşkil etmemek şartı ile ödenmesi mümkündür.


  Şirkete devamlı olarak genel müdür ve memur gibi hizmet veren müdür ve ortaklara gelince, bunların ücretlerinin de örtülü kazanç teşkil etmiyecek makûl seviyede olmaları kaydı ile gider yazılmaları mümkündür. Danıştay?ın bu konuda çok sayıda kararı vardır.


  Grup şirketlerinde, şirketlerden bir veya birkaçının, tüzel kişi olarak iştirak ettikleri şirketlerin yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeliği ile müdürlükleri tüzel kişilik olarak üstlenmeleri, hisse senetlerini teminat olarak vermeleri ve aldıkları ücretleri bir fonda toplayarak, tüzel kişilik adına o şirketlerde görev yapan gerçek kişilere tevzî etmeleri mümkündür.


  Maliye Bakanlığı?nın ve Danıştay?ın geçmişte özellikle bazı büyük Bankaların iştiraklerinde görev alan temsilcileri dolayısiyle bunun mümkün olduğunu belirten mukteza ve kararları vardır.


  Bu sayede birden fazla şirkette, belli bir şirket adına bu tür görevler üstlenenlerin tek yerden tatminkâr ücretler almaları ve tek işverenden alınan ücretlere sağlanan vergi avantajlarından yararlanmalarının mümkün olduğu görüşündeyiz.

  Sonuç olarak, yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde, ortağı olduğu şirket için mesai harcayan kişiler bu şirketten ücret alabilirler. Böylelikle şirketin kârı ve dolayısıyla vergisi azalmış bunun yerine ücret geliri ve ücrete ilişkin vergi yükü tezahür etmiş olur. Bugün için bu iki yük arasındaki fark çok büyüktür. Yeni vergi kanunu tasarısının kanunlaşmasıyla bu fark azalacak olmakla birlikte, duruma göre ücret almak tercihinde bulunulması vergisel avantaj sağlamaya devam edecektir.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2007
  Mesajlar
  15

  Ynt: şirket ortağının maaşı

  Örtülü kazanç aktarımı kökuyor biraz desem yalan olmaz herhalde! Elbette maaş verebilirsiniz ama şirkette en yük sek maaş 1.500 YTL iken 8.000 YTL maaş takdir edilmesi bence eleştirye açık. Ayrıca, YENİ KVK Madde 13 gereği, bu işlemin emsaline uygun olduğunu ispat etmek zorundasınız. Bence 8.000 YTL çok yüksek. Tamam, elbette 10.000 YTL bile deseniz vergisini ödemiş oalcaksınız ama vergisini ödemiş olmanız bence emsaline uygun bir maaşın ödenmesine haklı gerekçe olmaz düşüncesindeyim.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ekim.2006
  Mesajlar
  82

  Ynt: şirket ortağının maaşı

  konudaki bir ayrıntı. 1500 ytl alan arkadaşla şirket müdürü arasındaki yetki ve sorumluluk gözardı edilmemelidir.
  Bildiğini paylaşmak önemli bir erdemdir.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  429

  Ynt: şirket ortağının maaşı

  Sayin arkadaslar;

  Yaptiğim incelemeler neticesinde şirket ortak ve müdürünün maaşını şirketeki en yüksek maaş alan kişiyle ayni düzeyde tutmamın veya bir miktar üstünde tespit etmenin en doğrusu olacagina karar verdik ve yaklaşik 1 senedir
  şirket ortağının maaşını en yüksek ücretli çalışanla aynı oranda belirleyip ödüyoruz.Yalniz şirket ortağı Maaşının illaki
  8.000 ytl olarak gösterilmesini istemektedir.Bizde herhangi bir inceleme durumunda örtülü kazanc idaasiyla karsı karsıya kalmamak için pek yanaşmıyoruz bu ücret arttırımına.Sizin fikirlerinizide almak istedim...

  Not:En yüksek maaşı alan çalışan pazarlama bölümünde çalışmakta ve müdürden sonraki en yetkili kişidir.Zaten şirketin toplam müdür hariç 3 çalışanı vardir.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ekim.2006
  Mesajlar
  82

  Ynt: şirket ortağının maaşı

  tabiki bunu düşünmekte haklısınız. ama şirketteki pazarlama bölümünde çalışmakta olan arkadaşın müdürden sonra yetkili olması çokta önemli değil. müdürün borçlardan da sorumlu olduğunu unutmayalım. pazarlamadaki arkadaş şirketten ceketini alıp çıkar ama müdür için kolay değil.

  başka bir konu ise 1 yıldır aynı olan maaş nasıl birden 8.000 ytl olur çok dikkat çekici. yeni işe başlayan birisi olsa tamam ama önceki senelerde 1500 şimdi 8000 çok dikkat çekici bir durum.

  müdürün bunu isteme sebebinide çok ciddi araştırmak gerekir. bence çok başınız ağrır gibime geliyor.
  Bildiğini paylaşmak önemli bir erdemdir.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  429

  Ynt: Şirket Ortağının Maaşı

  bu şirket bir aile şirketi.Karı koca 2 ortak.İki işçisi asgari ücretli 1 işçiside 1500 ytl net ücretli.Müdürün aylik harcamasi 8000 ytl civari ama bizde bunu 8000 ytl olarak gösterirsek inceleme durumunda örtülü kazanc suclamasiyla karsı karsıya kalabileceğimizi düşünmekteyim.Fikirlerinizi bekliyorum....

 8. #8
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: Şirket Ortağının Maaşı

  şirketin iş hacmi nasıl? ödediği kurumlar vergisi yüksek mi? her ne kadar ücret üzerinden vergi kesilse de bu gibi kıstaslara göre hareket edilmeli.

 9. #9
  Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  2.171

  Ynt: Şirket Ortağının Maaşı

  Merhaba,
  Sayın "nane" ye ilave olarak sektörde aynı konumdaki kişilerin ücretleri ne düzeyde? Eğer diğer firmalar aynı konumdaki ücretlilere buna yakın ücret veriyorlarsa herhangi bir sorun olmayacaktır. Ayrıca ücret üzerinden ödenecek olan gelir vergisini şirketin bu ücreti ödememesi halinde ödeyeceği fark kurumlar vergisi ile kıyaslarsak yapmak istediğiniz uygulama idare lehine çıkacaktır. Bu durumuda göz önünde bulundurunuz. Tabi kar dağıtımı ve ortakların bunu beyanını da ayrıca düşünmek gerekir.
  Bence işin hacmine ve diğer firmaların ücret düzeyine dikkat etmeniz başınızın ağrımaması için yeterli olacaktır.
  [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Şirket Ortağının Şahsi Harcamasını Şirket Kredi Kartı İle Yapması
  Konu Sahibi greatviper Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 18.Aralık.2015, 13:18
 2. Şirket ortağının şahsi hesabından şirket işlemlerinin yapılması.?
  Konu Sahibi ekberşah Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 23.Mart.2011, 18:43
 3. Şirket Ortağının Şahsi Kredi Kartıyla Şirket Borcunu Ödemesi
  Konu Sahibi emrahcey Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Aralık.2009, 10:54
 4. Şirket Ortağının Kredi Kartını Şirket Pos Makinasında Kullanması
  Konu Sahibi tarkaniz72 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 13.Ocak.2009, 15:56
 5. Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Ocak.2007, 18:56

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36