kamu işçi maaş

Konu: Örtülü Kazanç

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    45

    Örtülü Kazanç

    Danışmak istediğim konu yeniden düzenlenip 01.01.2007 tarihinde uygulamaya başlanılan Örtülü Kazanç konusu ile ilgilidir.Yıl içerisinde 331 veya 131 hesapları muhasebeciler olarak fazlaca kullanmakta bu hesaplar yoluyla hesaplarımızı tutturmaktayız.(örneğin kasanın eksi bakiye verdiği durumlarda bu hesaplar yardımıyla muhasebe kayıtlarımızı düzenleyip kasayı düzeltiyoruz.)Bazen bu ortaktan borç alma ve borç verme olarak yapılan işlemlerde yüksek rakamlar sözkonusu olmaktadır.Şirket ortaklarıyla şirket arasındaki bu para alışverişinde örtülü kazanç söz konusu olur mu?(Para alışverişleri esnasında faiz dikkate alınmıyor ve bu ilişki yılın genelinde çok sık yapılıyor.Örneğin bir ay içerisinde 7-8 defa ortaktan borç alınıyor ve tekrar şirket borcunu ortağa ödüyor.)

    Başkalarının yaptığı hatalardan ders alın. Çünkü insanın ömrü bütün hataları yapmaya yetmiyor.

  2. #2
    M_Schumacher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M_Schumacher Guest

    Ynt: Örtülü kazanç

    Merhaba,

    Örtülü sermaye; Kurumların, ortaklarından veya ortaklarla ilişkili olan kişilerden doğrudan veya dolaylı olarak temin ederek işletmede kullandıkları borçların, hesap dönemi içinde herhangi bir tarihte kurumun öz sermayesinin üç katını aşan kısmı , ilgili hesap dönemi için örtülü sermaye sayılır. Şeklinde tanımlanmıştır.


    Örtülü Kazanç ; 5520 sayılı yeni Kurumlar Vergisi Kanununun 13.maddesine göre ise; ?Kurumlar, ilişkili kişilerle emsallere uygunluk ilkesine aykırı olarak tespit ettikleri bedel veya fiyat üzerinden mal veya hizmet alım yada satımında bulunursa, kazanç tamamen veya kısmen transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılmış sayılır. Alım, satım, imalat ve inşaat işlemleri, kiralama ve kiraya verme işlemleri, ödünç para alınması ve verilmesi, ikramiye, ücret ve benzeri ödemeleri gerektiren işlemler her hal ve şartta mal veya hizmet alım ya da satımı olarak değerlendirilir.?



    Bu nedenle, Ortaklarla veya ortaklarla ilişkili kişi ve şirketlerle borç alacak ilişkisi kesilmeli, ortak veya ilişkili kişi hesapları çalıştırılacaksa vergisel gerekler yerine getirilerek çalıştırılmalıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 01.Şubat.2012, 17:05
  2. Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı hk.
    Konu Sahibi derman.smmm Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 09.Nisan.2011, 13:40
  3. Serbest Bölgeye Örtülü Kazanç Dağıtımı
    Konu Sahibi nane Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 29.Ekim.2008, 14:51
  4. Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hak.değişiklik
    Konu Sahibi ferhat Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Nisan.2008, 09:48
  5. Örtülü Kazanç
    Konu Sahibi hasanali Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 08.Aralık.2005, 21:49

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36