kamu işçi maaş

Konu: Yazar Kasa

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    30

    Yazar Kasa

    herkese kolay gelsin;

    hep merak ettiğim bir konu var. sizin yorumlarınızla kafamdaki sorunun bi çözüme kavuşacağını umuyorum. mükellef işyerini kapatıyor. işyerinde kullanmakta olduğu yazar kasayı kendi adına fatura ediyor ve kdv'sini ödüyor. belli bir süre sonra yazar kasayı başka birine satıyor. alan kişi de haliyle gider pusulası kesiyor. benim yorumlanmasını istediğim konu kesilen gider pusulasında stopaj ayrılırmı , ayrılırsa stopaj oranı kaç olur. telekkürler;


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    1.499

    Ynt: yazar kasa

    sn TULAYALBAYRAK53;


    stopaj ayrılmasına gerek yoktur.


    GVK nun 94 madde/13 bent
    Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden? gelir vergisi tevkifatı yapılacağı belirtilmiştir.

    Bu hükme göre, Mükellefiyet kapanışını yapan ve yazar kasasını kendi kendine fatura ettiren kişiden sonradan alınan yazar kasanın, esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden alınmış gibi işleme tabi tutup, ödeyeceğimiz bedel için ?gider pusulası? düzenlediğimizde alınan bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapmamıza gerek yok..

    kolay gelsin....
    [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH'a İnanmaktır...[/b][/color]

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    45

    Ynt: Yazar Kasa

    Sayın : kalisper_a
    % 5 stopaj ayrılması gerekir.

    GVK 94. madde
    Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden? gelir vergisi tevkifatı yapılacağı belirtilmiştir.

    13-c Bendinde
    Diğer mal alımları için (2003/6577 sayılı B.K.K. ile %5 Yürürlük; 01.01.2004)

    Aynı Nehirde İki Kez Yıkanamazsın, Çünkü Sonradan Akan Su İlk Akan Sudan Farklıdır.<br />Deniz PAKEL

  4. #4
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Yazar Kasa

    sahıs işyerini kapatmış. ne esnaf muaflığından yararlanan biri nede mükelleftir. evindeki televizyonu satan sade vatandaş gibi y.kasayı da satar. stopaj kesinlikle yoktur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    31

    Ynt: Yazar Kasa

    stopaj kesintisi kesinlikle yok. Yaptığımız uygulamalar ve vergi dairesinin de görüşü bu yönde bilginize

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    411

    Ynt: Yazar Kasa

    ticari bi emtia olmasından dolayı % 5 stopaj uygulanması gerekır kanatındeyim.
    Büyük Atatürk&#039;ün ufulünden dolayı teessürümüz o derece derin ve sonsuzdur ki, bunu ifade etmek için kelime bulamıyorum. Çünkü Atatürk, yalnız Türkiye&#039;nin değil, bütün şarkın Ata&#039;sı idi.<br /><br />Emanullah HAN<br />Afgan Kralı

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    1.499

    Ynt: Yazar Kasa

    arkadaşlar gereksiz tartışma yaşıyoruz sn TULAYALBAYRAK53 mükellef işyerini kapatmış diyor, bense onunla ilgili kanun maddesini yazdım ama halen bazı arkadaşlarımız %5 stopaj ayrılması gerekir denmiş.Başka bi kanun maddesimi çıktı acaba
    [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH&#39;a İnanmaktır...[/b][/color]

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    140

    Ynt: Yazar Kasa



    ticari bir emtiya olmasından dolayı % 5 stopaj kesilmesi gerekiyor eger böyle bir şey yok ise benim bu vakte kadar yaptığım tüm işlemler yanlış mı yani _? ( bu vakte kadar tüm ökc cihazların satışından %5 oranında stopaj kesintisi yaptım)

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    731

    Ynt: Yazar Kasa

    demekki yanlışmış
    bende şuana kadar hiç stopaj kesintisi yapmadım, hiç bir sorunda çıkmadı
    madem ikisindede sorun yok, ozaman stopaj ödememek daha mantıklı sanırım

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Şubat.2007
    Mesajlar
    52

    Ynt: Yazar Kasa

    bunula ilgili bir tebliğ var bulunca atarım kısaca esnaf muaflığı taşıyan kimselerden alınan ve yaptırılan hizmetlerden stopaj kesintisi yapılır diyor örnekte de evinizde ki ziynet eşyaları kuyumcuya ve eski mobilyaları mobilya satıcısına satarak mükellef tarafından gider pusulası düzenlenir ve stopaj kesilmez diyor.
    Sizin yapmış olduğunuz yanlış bir uygulama aynen faturada gösterilmesi gereken kdv den fazla göztermeniz halinde belge üzerinde fazla vergiyi hazineye ödenek gibi
    S.M.MALİ MÜŞAVİR
    Fatih KARA

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İki Yazar Kasa
    Konu Sahibi alikaya Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 18.Aralık.2015, 12:59
  2. Seyyar Eft Pos Yazar Kasa/basit Bilgisayar Bağlantılı Yazar Kasa
    Konu Sahibi stajer611 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 03.Kasım.2015, 12:47
  3. Eski Yazar Kasa Yerine,Yeni Yazar Kasa Alımı İşlemleri Nelerdir.?
    Konu Sahibi kayalı35 Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 13.Kasım.2013, 12:14
  4. Yazar Kasa İzni Alıp Yazar Kasayı almamak
    Konu Sahibi lebedir Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 10.Haziran.2008, 14:18
  5. Yazar Kasa Hk.
    Konu Sahibi fatmanur Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Kasım.2007, 09:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36