kamu işçi maaş

Konu: Bireysel Emeklilik Ödemeleri

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  367

  Bireysel Emeklilik Ödemeleri

  işçimiz bireysel emeklilik yaptırmış 2006 yılında ve biraz ödemiş sonrada ödememiş şimdi bankadan kredi alırken 2006 ve 2007 yıllarını ödetmişler bize makbuzlarını getirdi bunun için nadıl işlem yapmalıyız ne kadarını kullanabiliriz.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  367

  Ynt: Bireysel Emeklilik Ödemeleri

  cevap verebilcek yok mu

 3. #3
  Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  2.171

  Ynt: Bireysel Emeklilik Ödemeleri

  Alıntı GVK 256 No'lu Genel Tebliğ Nickli Üyeden Alıntı
  3. Katkı Payı ve Primlerin İndirim Konusu Yapılacağı Dönem
  Katkı payı ve primlerin vergi matrahının tespitinde indirim konusu yapılabilmesi için, gelirin elde edildiği dönem ile ilişkili olması ve bu dönem sonuna kadar ödenmiş olması gerekmektedir.
  Gelir vergisi uygulamasında vergilendirme dönemi takvim yılıdır. Bununla birlikte, tevkif yoluyla ödenen vergilerde, istihkak sahipleri ayrıca yıllık beyanname vermeye mecbur değillerse tevkifatın ilgili bulunduğu dönemler vergilendirme dönemi sayılmakta ve kesilen vergiler gelir vergisinin yerine geçmektedir. Buna göre, yıllık beyannamede indirim konusu yapılacak prim veya katkı payının, beyannamenin ilgili olduğu yıl ile ilişkili olması ve bu yılın sonuna kadar ödenmesi, ücretlere ilişkin indirimde ise ücretin ilgili olduğu ay ile ilişkili olması ve bu aylık dönemin sonuna kadar ödenmiş olması gerekmektedir.
  Ölüm, kaza gibi risklere karşı yaptırılan şahıs sigortaları belirli bir dönemi kapsamakta ve bu dönem için hesaplanan prim peşin olarak veya taksitler halinde ödenebilmektedir. Birikimli sigortalar ve bireysel emeklilik sisteminde ise prim veya katkı payları aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık dönemler itibariyle belirlenebilmekte ve ödenmektedir.
  Aylık bazda yapılacak indirimde, primin peşin ödenmesi veya taksit dönemlerinin bir aydan daha uzun belirlenmesi halinde, prim tutarı ilgili olduğu aylar dikkate alınarak (ödenmiş olması şartıyla) indirim konusu yapılacaktır. Oransal sınırlar (ücretin %10?u veya %5?i gibi) çerçevesinde kalsa dahi daha sonraki aylara ilişkin peşin olarak ödenen tutarların ödendiği ayda indirim konusu yapılması mümkün değildir.
  Yıllık bazda yapılacak indirimde de sadece gelirin ilgili olduğu yıla ilişkin prim tutarı indirim konusu yapılacaktır. Örneğin 1 Temmuz 2005 tarihinden başlamak üzere bir yıllık yapılan ve bedeli peşin olarak ödenen sağlık sigortası priminin altı aylık kısmının 2005 yılına, diğer altı aylık kısmının da 2006 yılına ilişkin beyannamede indirim konusu yapılması gerekir.
  Genel bütçeye dahil idare ve müesseseler yaptıkları vergi tevkifatı için muhtasar beyanname vermemektedir. Ücretlerini peşin alan ücretlilerin, aylık dönemler itibariyle ödedikleri şahıs sigorta primleri ve bireysel emeklilik katkı payları, prim ve katkı payı ödeme belgesinin primin ve katkı payının ait olduğu ay içinde işverene ibraz edilmesi koşuluyla oransal ve mutlak sınırlamalar çerçevesinde izleyen aylara (bir sonraki aya) ait ücretlerin vergi matrahının hesabında indirim olarak dikkate alınabilecektir.
  .......
  .......
  .......
  6. Geçmiş Dönemlere Yönelik Yapılan (Gecikmiş) Ödemelerin Durumu
  Gelir Vergisi Kanununun 63 ve 89 uncu maddelerinde yapılmış olan düzenlemelere göre, ödenmemiş prim veya katkı payları, sigorta poliçesi veya emeklilik sözleşmesi bulunsa dahi indirim konusu yapılamamaktadır. Geçmiş dönemlere ilişkin olarak yapılan prim ve katkı payı ödemelerinin düzeltme yoluyla ödemenin ilgili olduğu dönemin matrahının tespitinde indirim konusu yapılması da mümkün değildir. Ancak ödemenin geçmiş dönem, cari dönem veya izleyen dönemleri de içeren bir ödeme olması halinde, geçmiş döneme ilişkin prim ve katkı payı tutarı da ödemenin ilgili olduğu kalan aylarda indirim konusu yapılabilecektir.
  Örnek :
  1.200,00 YTL aylık ücret geliri elde eden bir hizmet erbabı 1/1/2006 tarihi itibariyle kendisine ait hayat sigortası sözleşmesi yapmış olup, ilgili sigorta şirketine Ocak?Haziran 2006 aylarına ait (6 aylık) toplam 300,00 YTL sigorta primini 12/2/2006 tarihinde defaten ödemiştir. Sözü edilen ücretli sigorta primine ait makbuzu da 13/2/2006 tarihinde işverenine ibraz etmiştir.
  Aylık dönemlerde ödenmesi gereken özel şahıs sigorta priminin bir defada toplu olarak ödenmesi halinde, ücretin vergi matrahının tayininde, primin bir aylık ücret gelirinin (1.200,00 YTL) %5?i olan 60,00 YTL?ye kadar olan kısmı indirim olarak dikkate alınabilecektir. Buna göre, altı aylık toplu ödenen prim tutarı makbuzun ibraz edildiği ay dahil olmak üzere, primin ait olduğu kalan ay sayısına bölünerek kalan her bir aya isabet eden aylık tutar (300/5= 60,00 YTL) tespit edilecektir. Bu tutar Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının vergi matrahının tayininde indirim olarak dikkate alınacak, prim ödeme belgesinin işverene ibraz edildiği aydan önceki ay olan Ocak 2006 ayı için ise herhangi bir işlem yapılmayacaktır.
  [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  333

  Ynt: Bireysel Emeklilik Ödemeleri

  Dönemsellik ilkesine dikkat edilmeli...

  http://alomaliye.com/ali_pirtini_bireysel.htm adresindeki yazıyı inceleyin faydalı olur.
  özellikle,
  "B-KATKI PAYI VE PRİMLERİNİN İNDİRİMİNDE DÖNEMSELLİK" başlıklı bölüm.

  Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  333

  Ynt: Bireysel Emeklilik Ödemeleri

  http://www.oyakbank.com.tr/sizinicin...likplani.asp#4 adresinde:

  Vergi avantajlarından nasıl faydalanırım?
  Katkı Payı ödeme esnasında vergi uygulaması;
  Ücretli Çalışanlar : Çalışanlar tarafından ödenecek katkı payları, katılımcının brüt ücretinin %10'unu ve asgari ücretin brüt tutarını geçmemek kaydıyla, gelir vergisi matrahından düşülebilecektir.

  Serbest Meslek Sahipleri : Vergi mükelleflerinin kendisi ve eşi için ödediği katkı paylarının, beyan edilen gelirin %10'unu ve asgari ücretin brüt yıllık tutarını aşmamış olması koşuluyla beyan edilen gelir tutarından indirilebilmesi mümkündür.

  Emeklilik yatırım fonlarının kazançları için vergi uygulaması;
  Emeklilik şirketleri tarafından kurulacak emeklilik yatırım fonlarının kazançları, kurumlar vergisine ve gelir vergisi ödemesine tabi değildir.

  Emeklilik hakkını kazandığınızda vergi uygulması;
  Emeklilik hakkını kazanan katılımcıların birikimlerinin %25 gelir vergisinden muaf tutulacaktır.

  Örneğin; Emekliliğe hak kazandığında bireysel emeklilik hesabında 100 milyar TL birikimi olan bir katılımcı, 100 milyar TL'lik birikiminin 25 milyar TL'si gelir vergisinden muaf tutulur. Kalan kısmı üzerinden sadece %5 stopaj kesintisi yapılır..

  Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Gelir Vergisinden Mahsup Edilen Bireysel Emeklilik Ödemeleri Şimdi Ne Durumda ?
  Konu Sahibi muku82 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 30.Ocak.2013, 17:39
 2. Bireysel Emeklilik Ödemeleri
  Konu Sahibi altuger Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 26.Ocak.2012, 09:09
 3. Anonim veya Limitet şirket ortağın bireysel emeklilik sigortası ödemeleri
  Konu Sahibi klazungen Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Şubat.2011, 01:07
 4. Bireysel Emeklilik
  Konu Sahibi nisanda_sen Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 14.Nisan.2010, 17:49
 5. Özel Sağlık veya Bireysel Emeklilik Ödemeleri Gider Kaydı
  Konu Sahibi Kızıldereli Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 19.Mart.2009, 10:46

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36