kamu işçi maaş

Konu: Vergi Mükellefiyetine Ara Verme

Vergi Mükellefiyetine Ara Verme

gelir vergisi mükellefi olan bir mükellefim mükellefiyetine ara vermek istiyor.vergi adiresi çalışanlarından bir arkadaş bir dilekçe ile mükellefiyete ara verebileceğini her ay kdv bey.vermeyeceğini sadece dönem sonunda yıllık beyanname vereceğini söylemiş.bende vergiye tâbi işlemlerinin bulunup bulunmadığına bakılmaksızın mükellefiyetin devamı süresince, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 40 ıncı maddesinin 3 üncü bendi uyarınca beyannamelerini düzenli olarak vermek zorunda olduğunu katma değer vergisi beyannamesinin faaliyete bağlı olarak değil, mükellefiyetin varlığına bağlı olarak verildiğini, faaliyetine geçici bİr süre ara veren yükümlü işini bırakmış olmayacağından, faaliyetin geçici olarak durdurulduğu dönemler için de katma değer vergisi beyannamesi vermesi gerektiği söyledim.bu konuda hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Ynt: vergi mükellefiyetine ara verme

vergi kanunlarında "işe ara verme" yoktur. ya çalışılmasada beyan gibi yükümlülükler yerine getirilir yada işyeri kapatılır. (eğer bir süre faal olunmayacaksa v.dairesine bilgi dilekçesi vermekte fayda var.)

Ynt: Vergi Mükellefiyetine Ara Verme

sn nane nin belirttiği gibi ara verme yoktur...
    [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH'a İnanmaktır...[/b][/color]

bende işi ara verilemeyeceği kanaatindeyim. Sadece mükellef uzun süre beyannamelerini vermemişse ve belirttiği adresten uzun süredir ayrılmışsa vergi dairesi mükellefin resen terkini verebilir. Saygılarımla bu arada zekaiye slm
    Bana anlatırsanız&nbsp; &nbsp; UNUTURUM<br />Bana gösterirseniz HATIRLAYABİLİRİM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Beni dahil ederseniz&nbsp;&nbsp; ANLARIM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Çin atasözü

Ynt: vergi mükellefiyetine ara verme

Alıntı nane Nickli Üyeden Alıntı
    vergi kanunlarında "işe ara verme" yoktur. ya çalışılmasada beyan gibi yükümlülükler yerine getirilir yada işyeri kapatılır. (eğer bir süre faal olunmayacaksa v.dairesine bilgi dilekçesi vermekte fayda var.)
    sayın nane vergi kanunlarını fazla bilmiyorum ancak;

mükellef diyelimki hastalandı veya başka özel bir nedenlerden dolayı iş yerini 3-5 ay kapatmak zorunda kaldı, (ileride devam edeceğinden dolayı)

peki para kazanmayan bir iş yerinin maliyede açık görünmesi doğalmıdır, (bence saçma gibi görünüyor)

beyan gibi yükümlülükler yerine getirilir demişsiniz;
    eğerki bu mükellef hastalıktan dolayı geçici bir süre iş yerini kapattıysa ve para kazanamıyorsa vereceği beyannamelerin damga vergilerini (ve diğer giderlerini) nasıl ödeyecek

buna benzer bir saçmalıkta bağkurda var;
    mükellef hastalanıyor ve uzun süre tedavi görmesi gerekiyor bu arada bağkur priminide ödeyemediği için borcun var diyerek karnesi vize edilmediği gibi tedavi olamıyor ve ilaç alamıyor, (buna benzer bir olay bir tanıdığın başına gelmişti tedaviye devam edebilmek için elden borç para bularak primlerini ödemişlerdi)
    [color=blue][b]ESNAF;<br />Elemeği ve göz nurunu,<br />Sanatı ve sermayesini,<br />Namus ve onurunu,<br />Adet ve örflerini,<br />Fedakarlık ve vatanseverliği<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; ile birleştirip, topluma örnek olan&nbsp; ve hizmet üreten bireydir.[/b][/color]

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

sy Engin_ER, bu soruları bana değil başta TBMM'ndeki vekiller olmak üzere ilgili bakanlara sormalısınız. çünkü kanunları onlar çıkarıyor.

Alıntı Engin_ER Nickli Üyeden Alıntı
    ...buna benzer bir saçmalıkta bağkurda var;
    mükellef hastalanıyor ve uzun süre tedavi görmesi gerekiyor bu arada bağkur priminide ödeyemediği için borcun var diyerek karnesi vize edilmediği gibi tedavi olamıyor ve ilaç alamıyor, (buna benzer bir olay bir tanıdığın başına gelmişti tedaviye devam edebilmek için elden borç para bularak primlerini ödemişlerdi)
    Sayın Engin_Er,

İptal edilen/ertelenen 5510 sayılı yasa içersinde bağkur kapsamında olanlara geçici işgöremelik ödeneği, iş kazası vb gibi haklar vardı.
    Ahmet Akca<br />SMMM

Alıntı nane Nickli Üyeden Alıntı
    sy Engin_ER, bu soruları bana değil başta TBMM'ndeki vekiller olmak üzere ilgili bakanlara sormalısınız. çünkü kanunları onlar çıkarıyor.
    sayın nane zaten sizi kasdederek sormadım yasaları bilmediğimden sordum.
    [color=blue][b]ESNAF;<br />Elemeği ve göz nurunu,<br />Sanatı ve sermayesini,<br />Namus ve onurunu,<br />Adet ve örflerini,<br />Fedakarlık ve vatanseverliği<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; ile birleştirip, topluma örnek olan&nbsp; ve hizmet üreten bireydir.[/b][/color]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)