kamu işçi maaş

Konu: GMSİ 'ye Tabi mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    577

    GMSİ 'ye Tabi mi?

    Arkadaşlar hayırlı günler. Askerlik hizmeti dolayısıyla uzunca bir süredir foruma bakamıyordum. Sıkışınca askerde de olsan uğrayabiliyormuşsun. Arkadaşlar sorum: Şahsın 1 adet dairesi var. Aylık 350 YTL den kiraya vermiş. Eşi memur olduğu için kamu lojmanlarında kalıyor. Eşi lojmana da aylık 250 ytl kira ödüyor. Lojmanlarda kalmasından dolayı kiraya verdiği daireden dolayı GMSİ öder mi? Kazanç 2200 YTL lik istisnanın üzerinde. Bu durumda GMSi ye tabi mi? Görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Hayırlı günler dilerim. (yanlış hatırlamıyorsam aradaki farkın istisnayı geçmesi gerekir.)

    İnsanlar Kırmızı Güllerin Peşinden Koşarken Ayaklarının Altında Ezilen Papatyaların Farkında Olmaz Çoğu Zaman.

  2. #2
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: GMSİ 'ye tabi mi?

    350*12=4200 istisnayı geçtiği için gmsi dolayı yıllık beyan verilmeli.

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: GMSİ 'ye Tabi mi?

    Evet beyan verilmeli. Gerçek gider usulu seçilip, ödenen kira düşülebilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    577

    Ynt: GMSİ 'ye Tabi mi?

    Cevaplarınız için teşekkür ederim. Kafama takılan husus verginin şahsiliği ilkesi.Daire sahibinin eşi kamuda çalıştığı için lojman kirası memur eşin maaşından kesiliyor. Daire memurun hanımı adına. Ödenen kiranın düşülmesi durumunda herhangi bir sıkıntı çıkmaz mı? Hayırlı günler dilerim. (Şafak 25)
    İnsanlar Kırmızı Güllerin Peşinden Koşarken Ayaklarının Altında Ezilen Papatyaların Farkında Olmaz Çoğu Zaman.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    Ynt: GMSİ 'ye Tabi mi?

    Alıntı rıza özbek Nickli Üyeden Alıntı
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. Kafama takılan husus verginin şahsiliği ilkesi.Daire sahibinin eşi kamuda çalıştığı için lojman kirası memur eşin maaşından kesiliyor. Daire memurun hanımı adına. Ödenen kiranın düşülmesi durumunda herhangi bir sıkıntı çıkmaz mı? Hayırlı günler dilerim. (Şafak 25)
    http://www.malihaber.com/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=2797 adresinde:

    Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları konutun kira bedeli ile ilgili özellikli durumlar nelerdir?

    Gayrimenkul sermaye İradının tespitinde, safi iradın bulunması için gayrisafi hasılattan indirilecek giderlerin 10. bendi aşağıdaki gibidir.
    Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturduktan konutun kira bedeli (kira indirimi gayrisafî hasılattan bu maddenin 1 ilâ 9 ve 11 numaralı bentlerinde yazılı giderler düşüldükten sonra, kalan miktar üzerinden yapılır; kiranın İndirilmeyen kısmı 88. maddenin 3 üncü fıkrasının uygulanmasında gider fazlalığı sayılmaz.)

    Bu giderlerin düşülebilmesi içi gereken şartları aşağıda açıklanmıştır.

    * Kira ile oturulan konutun kira bedelinin indirilebilmesi İçin, sahibi bulunulan binanın konut olarak kiraya verilmesi gerekir. Bunun yanında konut olan bir dairenin İşyeri olarak kullanılması için kiraya verilmesi durumunda dahi kira ile oturulan konutun kira bedeli indirilemeyecektir.
    Bu bent hükmünden yararlanabilmek için birden fazla konutun sahibi bulunulması durumu etkilemez. Yalnız sahibi bulunulan birden fazla konutun yine konut olarak kiraya verilmesi gerekir. Birden fazla konutun sahibi bulunupta bunlardan bîr kısmını işyeri olarak kiraya verenler, oturdukları konutun kirasının, ancak konut olarak kiraya verdikleri konutlara isabet eden oranı kadar ki kısmını indirebileceklerdir.
    Oturulan konutların kirasının, gayrimenkul sermaye iratlarının tespitinde indirilebilecek gider kısmı ancak konut olarak kiraya verilen gayrimenkulun sağladığı kira bedeli İle sınırlıdır.
    Bu bent hükmünden yararlanılmasının diğer şartı, konutların gerçek sahibi olunmasıdır. Yani sahiplik deyimi, mülkiyet hakkını ifade eder. Kiraya verilen konutların sahibi olmayıp ta kiracı, intifa hakkı sahibi, mutasarrıfı gibi başka sıfatlarla sahip olma durumunda kiraya veren kimselerin elde ettikleri kira gelirinden, kira ile oturdukları konutun kira bedeli indirilemez.
    Kira ile oturulan konut için ödenen kira bedeli, eşe ait olan konut veya konutların kiraya verilmesinden elde edilen hasılattan düşülebilir. Zira, ödenen kira evlilik birliğinde yapılan müşterek bir giderdir. Karı, koca birlikte ikamet ettiklerine göre ve gelir vergisi beyannamesinin aile reisi sıfatıyla koca tarafından verilmesi, aile gelirlerinin bu beyannamede toplanması kanun gereği olduğuna göre, kira ile oturulan konut için ödenen kiranın eşe (karıya) ait ve konut olarak kiraya verilen gayri menkullerden elde edilen hasılattan gider olarak indirilmesi mümkün olacaktır.

    * Yurt dışında ödenen konut kirası:
    Tam mükellefiyete tabi olup yabancı ülkelerde bulunanların, o ülkelerde ödediği konut kirası bedelinin, Türkiyede konut olarak kiraya verilen gayrimenkulden sağlanan kiradan düşüleceğini, vergi idaresi kabul etmiştir. Bu esas, Almanya ve diğer dış ülkelerde çalışan Türkler için de geçerlidir. Çünkü bunların, vergi uygulamasında tam mükellefiyete tabi oldukları kabul edilmektedir.

    * Kira ile oturulan konut kirasının gider olarak düşülmesi dolayısı ile meydana gelen gider fazlası zarar olarak kabul edilmez.
    Kira ile oturulan konut için ödenen kiranın matrahtan indirilecek tutarı, gayri safi irattan, diğer bütün giderlerin indirilmesinden sonra kalan tutarla sınırlıdır. Geçmiş dönemlerde, bu konuda anlaşmazlıklara yol açan görüş ayrılıkları, 74 ncü maddenin 10 nolu bendinde 2361 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle kesin çözüme bağlanmıştır.
    Buna göre sahip olduğu bir konutu yıllık 30 milyon liradan kiraya veren bir kimse, kendisi de yıllığı 30 milyon liradan kira ile tuttuğu başka bir konutta oturduğunda, elde ettiği 30 milyon liralık gayrisafi hasılattan önce 74 ncü maddenin 10 nolu bent dışında yazılı gerçek giderleri indirecektir. Bunların toplamının 7.000.000 lira olduğu kabul edilirse, 30 milyon liralık hasılattan önce bu 7.000.000 lira düşülecektir. Kira ile oturulan konula ödenen yıllık 30 milyon liranın sadece 23.000.000 lirası, hasılatın kalanından indirilecek ve matrah teşekkül etmeyecektir. 23.000.000 liradan, 30.000.000 liranın indirilmesi ile 7.000.000 liralık bir zararın varlığının kabulü ve bunun diğer gelir unsurlarından mahsubu mümkün değildir.
    Örnekteki mükellef, konutu, yıllık 30 milyon lira yerine, 40 milyon liradan kiraya vermiş olsaydı, bundan önce 7.000.000 liralık giderini, sonra da, kira ile oturduğu konuta Ödediği 30 milyon lira kiranın tamamını indirecek 3.000.000 lira gelir beyan edecekti.
    Böylece gayrisafi hasılattan öncelikle ödenen kiranın indirilmesini engellemek suretiyle, elde edilen hasılata ait diğer giderlerin beyannameye zarar olarak intikali önlenmiş olunmaktadır. Zira, bu husus parantez içi hükmünde, kiranın indirilemeyen kısmının Gelir Vergisi Kanunu nun 88 nci maddesinin 3 ncü fıkrasının uygulanmasında gider fazlalığı sayılmıyacağı şeklinde belirtilmiştir.
    Gelir Vergisi Kanununun 88 nci maddesinin üçüncü fıkrasına göre, gayrimenkul sermaye iratlarında; gider fazlalığından doğan zararlar, diğer gelir unsurlarından elde edilecek kazanç ve iratlardan indirilebilecektir. Ancak, kiraya verilen konutlardan elde edilen kira gelirlerinin tüm giderler indirildikten sonra kira ile oturulan konut için ödenen kira giderinin indirme işlemi yapılacak, şayet gayrisafi hasılattan indirilemeyen kısım kalmakta ise bu miktar gider fazlalığı sayılmayacak, yani kalan kısım zarar olarak kabul edilmeyecek ve diğer gelir unsurlarından mahsup edilemiyecektir.

    * Diğer Hususlar
    Bilindiği üzere Gayrimenkul sermaye iratlarında elde etme tahsil esasına bağlanmıştır. Tahsilat nakit ve ayın şeklinde olabilmektedir. Nakden tahsil edilen hasılatın özelliği olarak, tahsilat o yıla ait kira bedeli ile ilgili olduğunda, tahsil edildiği yılın hasılatı sayılır. Bununla birlikte, geçmiş yıllara ait olarak tahsil edilen kira bedelleri, tahsil edildiği yılın hasılatı sayılıp, gelecek yıllara ait olup, peşin tahsil edilen kira bedelleri ilgili yılın hasılatı olarak kabul edilir.
    Buradan hareketle, önceki yıla ait olup da içerisinde bulunduğu yıl beyan edilecek gayrimenkul sermaye İradı hasılatından, önceki yıla ilişkin olarak G. V. K. nun 74. maddesinde sayıjan giderlerin düşülmesigerekir. Zira, gayrimenkul sermaye iradının tespitinde, safi iradın bulunmasından indirilecek giderler, beyan edilen hasılata ilişkin giderlerdir.
    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Nisan.2014, 18:12
  2. GMSİ
    Konu Sahibi semihy79 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 24.Mart.2011, 22:50
  3. GMSİ
    Konu Sahibi maf Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Mart.2011, 15:48
  4. GMSİ Hk.???
    Konu Sahibi gurdal67 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Mart.2009, 12:27
  5. Cevap: 0
    Son Mesaj : 26.Şubat.2009, 21:03

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36