kamu işçi maaş

Konu: fire ve zahiyat sonucu malların veya demirbaşların stoktan

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    3

    fire ve zahiyat sonucu malların veya demirbaşların stoktan

    herkese günaydın, iyi çalışmalar. Arkadaşlar fire vezahiyat sonucu kırılma, çürüme v.b. durumlarda stoklarınızda veya demirbaşlarınızda bu malları nasıl çıkarıyorsunuz. Ticaret odasının açıkladığı fire oranlarıyla stoklardan düşmek yeterli oluyormu, yoksa Takdir Komisyonundan rakam mı alıyorsunuz? İlginize teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    138

    fire ve zahiyat sonucu malların veya demirbaşların stoktan

    fireler için takdir komisyonu kararına gerek yoktur.fire oranlarına göre işlem yapılabilir.

    diğer yandan fire dışında iktisadi kıymetin değerinde düşüklük olursa takdir komisyonu kararına gerek vardır.

    fakat eğer iktisadi kıymeti değerleme gününden önce satabilirseniz stokta bulunmadığı için değerleme gerek olmayacaktır.

    vuk 278 mad.Yangın, deprem ve su basması gibi afetler yüzünden veyahut bozulmak, çürümek, kırılmak, çatlamak, paslanmak gibi haller neticesinde iktisadi kıymetlerinde önemli bir azalış vaki olan emtia ile maliyetlerin hesaplanması mutad olmayan hurdalar ve döküntüler, üstüpü, deşe ve iskartalar emsal bedeli ile değerlenir.,

    vuk 267 mad.Emsal bedeli, gerçek bedeli olmayan veya bilenmeyen veyahut doğru olarak tespit edilemeyen bir malın, değerleme gününde satılması halinde emsaline nazaran haiz olacağı değeridir.

    malın dönem içinde maliyet bedelinin altında bir değerde satılması halinde takdir komisyonu kararına gerek yoktur. değeri düşen malın miktarı ve tutarı o işletmenin ticari hacmi içinde önemli bir yer tutmuyorsa kişisel görüşüm takdir komisyonuna gerek olmadığı yolundadır.fakat ortya cıkan zarar işletmenin ticari hacmi içinde önemli bir yer tutuyorsa bu durumda değer düşüklüğünün nedeninin işletme tarafından belgelendirilmesi gerekir. yoksa maliyet bedeli altında yapılan tüm satış işlemi için takdir komisyonunun kararına ihtiyaç duyulması hem gereksiz hemde süreçi uzun bir işlemdir.

    ancak tabiki 278. maddede belirtilen doğal afetler nedeniyle meydana gelen değer düşüklüklerinin takdir komisyonunca takdir edilmesi gerekir
    eğer işletmenin değeri düşen mallarını piyasa şartlarında satma imkanı varsa takdir komisyonuna değer takdiri yaptırmasına gerek yoktur.

    Danıştay kararları ve idarenin uygulamaları değer düşüklüğü nedeniyle zarar yazılabilmesi veya karşılık ayrılabilmesi için mutlaka takdir komisyonu kararına olması gerektiği yönündedir.



    celal elibüyük
    smmm-ist

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sel Sonucu Zarar Gören Malların Vergi Mevzuatı Açısından Durumu
    Konu Sahibi NURETNS Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Mart.2015, 16:07
  2. Hacizde konu olan malların veya eşyaların haczi
    Konu Sahibi olimtroblock Forum Borçlar Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Mart.2012, 16:13
  3. Stoktan Sabit Kıymete Aktarma??
    Konu Sahibi fugenc Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Nisan.2008, 00:37
  4. yanan demirbaşların kdv si
    Konu Sahibi serhat durmus Forum KDV
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 30.Nisan.2006, 18:05
  5. Stoktan Nasıl Çıkarılır?
    Konu Sahibi AHMET Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Şubat.2006, 14:33

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36