sayın meslektaşlar...şu anda hizmet verdiğimiz yabancı ortaklı bi şirketimiz var...arap ülkelerinde 1-2 yıl süreli inşaat işleri almış....işler yıllara yaygın inşaat ve onarım işidir.bu şirket yurtdışında yabancı bir şirketin taşeronu olarak çalışmaktadır..İngiltere şirketinin almış olduğu işin birkısmını ingiltere şirketi bizim şirkete vermiş ve sözleşme imzalamıştır. Yurtdışına genellikle aylık olarak hizmet faturası kesilmektedir(işçilik). bazende malzeme satışları yapılmaktadır.
1-k.d.v. beyannamesinde ihracat olarak mı yazmam gerekir?-beyannamenin altında aylık ve kümülatif satış rakamlarınıda satış ft.larınındaki tutarımı yazmalıyım.? yoksa yıllara yaygın iş olduğu için belitmemelimiyim? ve bu satışlarımdan dolayı k.d.v. iadesi alabilirmiyiz?
2-yurtdışına çıkacak işçiler için iş-kurdan izin yazısı alınmış.çıkan her işçi için ssk ya veya başka kurumlara yazılı bildirimler gerekirmi? ne gibi bildirimler yapmalıyım?
3-geçici vergi hesaplarken 740- şantiye giderleri ile 601-şantiye satışları nı 170-350 hs.lara mı çekmeliyim? yoksa dönem karıymış gibi hesaplamamı yapmalıyım?
ilginiz ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.