kamu işçi maaş

Konu: Şirket Ortağına Para Verme

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2007
    Mesajlar
    8

    Şirket Ortağına Para Verme

    merhaba;
    serbest bölgede faaliyette bulunan bir firma,şirket ortağına borç para verdiği zaman.faiz tahakkuk ettirecektir.fakat bu faiz için fatura kesmelimi?

    fatura kesilecekse eğer,yapılan açıklamalar ışığında bu faturanın kdv ye tabi olması gerekmektedir.fakat şirket serbesr bölgede olduğu için bunu nasıl çözeceğiz.

    teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    396

    Ynt: Şirket Ortağına Para Verme

    Sayın ASPİRİN38,

    Faiz tahakkuk ettirdiğinizde tabiki fatura kesilmesi gerekmektedir. KDV' ye tabi değildir.

    Ancak serbest bölgelerde, serbest bölge faaliyetleri dışındaki kazançlar istisna kapsamında değildir. Bu durumda faiz geliriniz vergiye tabi olacaktır.

    Ayrıca verilen borç paranın döviz cinsinden olması, değerleme yapılıp yapılmaması, faiz oranı gibi konulara dikkat edilmelidir.




  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    147

    Ynt: Şirket Ortağına Para Verme

    Sayın Aspirin38:
    Size Şükrü Kızılot Hocamın 21 Ağustos 2007 Tarihli Makalesini iletiyorum.
    Şirket ortağına borç KDV?ye tabi


    BİR anonim ya da limited şirketin, ortağına faizsiz ya da düşük faizle borç vermesi iyice zorlaştı. Şirket ortağı, paraya ihtiyacı olduğunda, şirketten para çekerse, ciddi sorunlar yaşayacak.

    Nedenine gelince, ortağa verilen borcun, vergi üstüne vergisi var.

    KDV BOYUTU

    Şirket ortağına borç para verilmesi olayında, ortaktan faiz alınmasa bile faiz geliri elde edilmiş kabul ediliyor (Kurumlar Vergisi Kanunu Md. 13).

    Ortaktan elde edilen faiz de Katma Değer Vergisi?ne tabi tutuluyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi, ortak faiz ödemese bile faiz geliri elde edilmiş sayılıyor ve KDV uygulanıyor.

    Bu konuda Danıştay ve Maliye Bakanlığı, görüş birliğinde (örneğin Danıştay 4. Dairesi?nin 24 Mayıs 2007 Tarih ve E.2006/542, K.2007/1741 sayılı; Dn. 9. D. 28.01.2004 Tarih ve E.2001/3767, K.2004/807 sayılı kararı. Maliye Bakanlığı?nın 20 Şubat 1997 Tarih ve 2081 sayılı Özelgesi. Karar ve Özelgeler için Bkz. www.yaklasim.com)

    Maliye Bakanlığı şirketin, ortaklarıyla ilişkili kişilerden borç alma işleminin de finansman temin hizmeti kapsamında KDV?ye tabi olduğu görüşünde (Maliye Bakanlığı Özelgesi 13 Ağustos 2007 Tarih ve 5524-224/71888 sayılı. Bkz. www.yaklasim.com).

    Borç para alma ya da verme olayının KDV?ye tabi olduğunun, çok kişi henüz farkında değil. Bu konuda dikkatli olmakta yarar var.

    DİĞER VERGİLER

    Ortağa, emsaline göre düşük faizle ya da faizsiz olarak borç para verilmesi olayında, üç ayrı vergi ve bunlarla ilgili cezalar var;

    1. Borç veren şirket, borç verilen paranın emsal faiz getirisini gizlemiş kabul edilecek ve gizlendiği varsayılan faiz geliri üzerinden; kurumlar vergisi ve vergi ziyaı cezası kesilecek.

    2. Örtülü kazanç dağıtımı yapıldığı kabul edilen yılın, son günü itibariyle, kár payı dağıtılmış sayılacak. Bu kár payı üzerinden de yüzde 15 vergi kesintisi (stopaj) ve vergi ziyaı cezası istenecek.

    3. Dağıtıldığı varsayılan kar payının yarısı, yasada belirtilen sınırı (2007 yılında 19 bin YTL) aşıyorsa, gerçek kişi ortak tarafından "kár payı geliri" olarak beyan edilecek.

    Şimdi bu yazımızı okuyanlar, "Şirketin yüzde 99 hissesi bana ait. Kendi paramı çektiğim için hem KDV hem de başka vergiler mi ödeyeceğim?" diye sorabilir.

    Evet... Ödeyeceksiniz. Çünkü yasalar ve uygulama bu yönde.

    "Dava açarım" diye düşünenlere de hatırlatalım; Danıştay da bu görüşte...

    Yeni Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 13. maddesine göre, anonim ve limited şirketlerin; ortağına ya da ortaklarına emsaline göre düşük faizle ya da faizsiz olarak borç para vermesi halinde; kazanç tamamen veya kısmen, transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılmış sayılıyor.

    Bu konuda hem sizin hem de şirketin başının ağrımasını istemiyorsanız, borç para olayına dikkat etmelisiniz. Eşiniz evdeki eşyaların değiştirilmesini, oğlunuz ya da kızınız kendisine otomobil alınmasını istiyorsa "Şirketten para çekemiyorum. Çekersem vergi ve cezalar gelirmiş. Kár dağıtımına kadar bekleyin" diyeceksiniz. Aynı gerekçeyi, borç para isteyenlere de söyleyebilirsiniz...

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    396

    Ynt: Şirket Ortağına Para Verme

    Sayın haluk icyer,

    İşlem Serbest bölgede cereyan etmektedir. Serbet bölgeler yurt sınırları içinde olmasına karşın, gümrük hattı dışında sayılan bölgelerdir. Yani bölgede yapılan işlemler KDV' ye tabi değildir.

    KDV açısından, Sayın Şükrü Kızılot' un 21 Ağustos 2007 tarihli yazısı yurt içerisinde yapılan işlemlere istinadendir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Şirket Ortağına Ait Gayrimenkul
    Konu Sahibi smmcanan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 06.Kasım.2014, 10:24
  2. Şirket Ortağına Kar Dağıtımı
    Konu Sahibi muku82 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 27.Temmuz.2013, 15:30
  3. Hisse Devir Kararında yeni şirket ortağına yetki verme
    Konu Sahibi PoSeiDoN Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 29.Haziran.2011, 09:53
  4. Şirket Tarafından Karşılanan Şirket Ortağına Yapılan Sağlık Sigortası?
    Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 04.Ocak.2009, 15:22
  5. Şirket Ortağına İhtar ...
    Konu Sahibi metintacer Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 28.Mart.2008, 12:58

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36