kamu işçi maaş

Konu: 657 kapsamında çalışana ödenen ücret

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    325

    657 kapsamında çalışana ödenen ücret

    Dostlar Merhaba,

    sorunun çözümü için açık yazmaya çalışacam, TRT bağlı olarak çalışan bir devlet sanaçıyla, şirketimizin mamul tanıtım kapsamında bir konser verecek.... Tabiki belli bir ücret ödenecek.... Belge düzenlemesi veya vermesi söz konusu değil.... En uygunu gider pusulasıyla tevkifat yapılması..ancak, söz konusu memurun sunduğu, bir hizmet midir? Yoksa ücret gibi mi düşünmek gerek? Tevkifat oranı ne olacaktır?Buna benze bir olayla karşılaşan arkş. varsa uygulamayı nasıl yapıyorlar? Üstadların yorumlarını beklerim...

    Teşekkürler

    aylaşım, yardım, sevgi, saygı

  2. #2
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    657 kapsamında çalışana ödenen ücret

    Merhaba,
    Durumunuz, Gelir Vergisi Kanununun 18. maddesindeki Serbest Meslek İstisnası tanımına giriyor. Bu nedenle Gider Pusulası düzenlenerek ve Gelir Vergisi Kanunu 94/2-b maddesi gereğince Gelir Vergisi stopajı yapılması gerekiyor.

    Kod:
    Kazançlarda istisnalar
    
    
    Serbest Meslek Kazançlarında 
    
    Madde 18 - (4444 sayılı Kanunun 4'üncü maddesiyle değişen fıkra, Yürürlük; 1.1.2000) Mükellefi, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar progmcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden müstesnadır. 
    
    Eserlerin neşir, temsil, icra ve teşhir gibi suretlerle değerlendirilmesi karşılığında alınan bedel ve ücretler istisnaya dahildir. 
    
    Yukarıda yazılı kazançların arızî olarak elde edilmesi istisna hükmünün uygulanmasına engel teşkil etmez. 
    
    Serbest meslek kazançları istisnasının, bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca tevkif suretiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur.
    Kod:
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Vergi tevkifatı ve muhtasar beyanname
    
    
    Vergi Tevkifatı 
    
    Madde No 94 - (3946 sayılı Kanunun 22'nci maddesiyle değişen madde. Yürürlük; 1.1.1994) Kamu idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar. 
    ..............
    ..............
    2. Yaptıkları serbest meslek işleri dolayısıyla bu işleri icra edenlere yapılan ödemelerden (4369 sayılı Kanunun 81/C-8 maddesiyle değişen ibare. Yürürlük; 1.1.1999) (Noterlere(1) serbest meslek faaliyetlerinden dolayı yapılan ödemeler hariç); 
    
    a) 18'inci madde kapsamına giren serbest meslek işleri dolayısıyla yapılan ödemelerden, (2003/6577 sayılı B.K.K. ile % 17 Yürürlük; 1.1.2004) 
    
    b) Diğerlerinden, (2003/6577 sayılı B.K.K. ile % 22 Yürürlük; 1.12.2004)
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5

    GVK 18 Kapsamına Girmez

    Değerli Arkadaşlar,

    Ses sanatçılarının vermiş olduğu konserler GVK 18 kapsamına girmemektedir. Tamer Başkan arkadaşımın yapmış olduğu alıntıda bu husus açıkça belirtilmektedir.

    halilcan-28 arkadaşımızın sorusunun cevabı ise;

    a) Ses sanatçılığı faaliyeti serbest meslek faaliyetidir.

    b) Ancak kişi Devlet Memuru olduğu için büyük ihtimalle Serbest Meslek mükellefiyeti bulunmamaktadır.

    c) Sürdürülen bu konser faaliyeti süreklilik arz etmiyorsa Arızi Serbest Meslek Kazancı olarak vergilendirilmesi gerekecektir. GVK Madde:82/4


    Şükrü ŞENALP
    Yeminli Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. ARGE Kapsamında Bir Projeye Katılım İçin Ödenen Ücret Hk.
    Konu Sahibi sonka Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 07.Eylül.2012, 08:13
  2. Çalışana Taksitli Kesilmek Üzere Ödenen Avans?
    Konu Sahibi kaya19811 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Haziran.2012, 22:25
  3. Çalışana Ödenen Primlerde Kesinti Var Mı ?
    Konu Sahibi Rietveld Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 26.Nisan.2011, 14:31
  4. Cevap: 3
    Son Mesaj : 01.Haziran.2010, 16:15
  5. Bayramda Çalışana Zamlı Ücret Ödenir
    Konu Sahibi nane Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Eylül.2008, 22:48

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36