kamu işçi maaş

Konu: Matrah Artırımı İçin Çağrıldığında Gidilmezse

Matrah Artırımı İçin Çağrıldığında Gidilmezse

daha öncede bahsetmiştim bir komşum var (emekli)ayakkabı tamircisi ve adamın gerçekten işleri bozuk ve o dükkandan hiç para kazanmadığı halde sadece kaveye gitmemek ve vakit geçirmek için bekliyor;çok zaman yanına takılıyorum iş geliyor ama gelen iş adi dandik 10.00 ytl.ye satılan ayakkabılar tamire geliyor.
    yada 3-5 ytl. tamir parası istemeye kalksa müşteri 10 ytl.ye ayakkabı satıyorlar deyip yaptırmıyor.

bir keresinde hiç unutmam bir müşteri kış günü çamurlu ayakkabılarının sökük yerlerini diktirmiş, sonrada boyattırmış ve bozuk yok diyerek para gösterircesine birkaçtane 100,00ytl. çıkarmış ve arkasındanda dalga geçer gibi hatta küfreder gibi adamın önüne 5 yeni kuruş fırlatmıştı.

akşama kadar 5 ytl bile zor kazanan hatta çok zaman siftah dahi yapmadan dükkan kapatan bu ayakkabı tamircisi komşumu 2007 yılı başlarında bir kez çağırıp matrah artırımına zorlamışlar ve bir miktar yazıp imzalatmışlar,

şimdi sorum şu;
    eğer tüm işerini muhasebecisi sağlam yapıyorsa ve defterlerinde hiç bir kanuni açığı yoksa ve bu esnaf arkadaşı tekrar maliyeye çağırmaya ve matrah artırımı yapmaya zorlarlarsa ve bu komşumda gitmezse ne olur.,

birde şunu sormak istiyorum; deftere tabi olan bu esnafın dükkanı resmen kapatıp faaliyetine devam etmesinde bir sakınca olurmu(sakınca olur diyeceksiniz biliyorum ama yinede sordum)çünkü etrafında birkaç küçük esnaf var başka işler yapan çoğunun maliyede kaydı bile yok, hatta işyeri açma ruhsatları dahi yok,

yada yasalardan nasıl yararlanıp basit usule geçebilir,(başkasının üzerine yapmadan)

yada başka ne gibi çözüm çareleri vardır bilgi ve tavsiyelerinizi bekliyorum,

[color=blue][b]ESNAF;<br />Elemeği ve göz nurunu,<br />Sanatı ve sermayesini,<br />Namus ve onurunu,<br />Adet ve örflerini,<br />Fedakarlık ve vatanseverliği<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; ile birleştirip, topluma örnek olan&nbsp; ve hizmet üreten bireydir.[/b][/color]

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: matrah artırımı için çağrıldığında gidilmezse

Alıntı Engin_ER Nickli Üyeden Alıntı
    şimdi sorum şu;
    eğer tüm işerini muhasebecisi sağlam yapıyorsa ve defterlerinde hiç bir kanuni açığı yoksa ve bu esnaf arkadaşı tekrar maliyeye çağırmaya ve matrah artırımı yapmaya zorlarlarsa ve bu komşumda gitmezse ne olur.,
    Gitmezse görüşmeye gitmediği için ceza yer.(Kaçpara olduğunu bilmiyorum, araştırmak lazım)
    Gitsin görüşsün, ama matrah arttırımı kabul etmesin, hiçbirşey imzalamasın derim.Hiç birşey yapamazlar.Benim işim gücüm bu, hepsi resmi, gelin bakın görün, gerekirse incelemeye alın.Yapabileceğim birşey yok desin.

Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

Ynt: Matrah Artırımı İçin Çağrıldığında Gidilmezse

Bilgi vermekten kaçınanlara mük.355 mad. sınıflara göre farklı cezalar uygulanmakta, ancak matrah arttırımı için şifaen veya görüşme mektubu ile davete katılmayana her hangi bir ceza uygulanamaz.
    Bizim alnımız açık diyorsanız korkacak birşey yok.

vergi dairesince yazılı ve mühürlü bir davet sözkonusu değilse, hiç bir cezai yaptırımı yoktur.
    Bürokrasi artık yeterrr!<br />kurtar bizi Deli Dumrul, bunlar senden bile beter...

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

gitmemektense gidip durumunu anlatması ve israr edilmesi halinde arttırım yapmayacağını beyan etmesi daha iyi. gitmeyerek kuşku uyandırır. artırım talebinden vaz geçilebilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)