kamu işçi maaş

Konu: Gider Pusulasi

Gider Pusulasi

Arkadaslar merhabalar gider pusulasi hakkinda son sorum olacak bu bir daha da tek kelime etmeyecegim bu konu hakkinda
    Meslegim web programciligi ve meslegim geregi musterilerime web sitesi yaptikca dogal olarak musterilerimde kasalarindan cikan parayi belgelendirmek istemekteler
    Forumdan arkadaslardan ogrendigim kadariyla gider pusulasi kestiklerinde bana bunun belgelendirilebildigini ogrendim yalniz su war sureklilik arzettiginde bu gider pusulasi kesme isi illegal bir durum ortaya cikariyormus benim icin
    Yani bana baska baska firmalardan web sitesi hizmeti diye gider pusulasi kesildiginde, bir devamlilik arzettiginde bir illegallik soz konusu
    Gelelim asil soruya bunun limitleri nedir ?
    Bir ayda su kadar kesilebilir veya bir yilda su kadar kesilebilir diye bir limit warmidir warsa nedir ?
    Simdiden herkese cok tesekkurler
    Saygilarimla

Ynt: Gider Pusulasi

gider pusulalarında miktar sınırlaması yoktur.

bu arada sizin mükellefiyeiniz yok mu?

Gültekin KARAHAN konu ile ilgili yazısı

GİDER PUSULASI

Gider Pusulası; Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak zorunda olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin VERGİDEN MUAF ESNAF? a yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için bir gider pusulası tanzim ederek işi yapana veya emtiayı satana imza ettirmek mecburiyetinde oldukları belgelerdir (VUK 234).

Yasalara aykırı değil diye ve işin mahiyetine göre de gider pusulası düzenlemesi sınırsız değildir. Bu yüzden düzenlenen gider pusulalarında Gelir Vergisi Kanununun 48. maddesinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Anılan maddede Basit Usule Tabi Olmanın Özel Şartları anlatılmış ve 2 numaralı bendindeki hadlerin aşması halinde Basit Usule göre vergilendirilmeleri gerektiği vurgulanmıştır.

sayın emustafa10,
    konunun sizin belittiğinizGVK 48. md. yönü tabiiki var
    ben olayı GVK 18. md. kapsamında mütalaa ettim
    eğer 18. md. kapsamındaysa yani gider pusulalarında sınır yok
    aksi halde sizin de belittiğiniz gibi belirlenen limitlerin aşılması halinde mükellef olunacağından ve dolayısıyla fatura vs. düzenleneceğinden kuşku yoktur.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı ademm Nickli Üyeden Alıntı

gider pusulalarında miktar sınırlaması yoktur.

bu arada sizin mükellefiyeiniz yok mu?

http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=14735.0

Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

Bozuk plak gibi hep aynı şeyi çevirip duruyorsun bence senin forumdan atılma zamanın gelmiş, Umarım forum yönetimi gereğini yapar.

Bahsettiğin gibi eğer yıl içinde birçok kez, çeşitli firmalardan web hizmeti vs. adlarla adına düzenlenmiş gider pusulaları olduğu tespiti yapılırsa, bu senin için artık arizi kazanç olmaktan çıkar, vergi mükellefi olman gerekir. Gider pusulalarında adına stopaj yapılıyordur sanırım. Ayrıca KDV hesaplanmasıda gerekli! bu konu genelde atlanıyor.

Sen en iyisi mükellef ol, kurtul.

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

türk_bey üstadım,bu neki...ona bakarsan ,aynı yemeği aylardır ısıtıp ısıtıp getiren biri daha var.

Gider Pusulasi

Arkadaslar wermis oldugunuz bilgiler icin cok tesekkur ederim
    Bu konu hakkindaki son sorumdu bu sadece gider pusulasinin limitlerini ogrenmek istemistim bunu da sorumda gayet acik bir dille belirtmistim
    Ben forumlardaki mantigin bilgi paylasimi oldugunu saniyodum fakat bazi arkadaslar ya bunun farkinda degil yada yazdiklarimi okumayip bilgi alma istegimin kotu niyetli oldugunu dusunuyorlar bence kisi kendinden bilir isi ne diyeyim
    Uye profilimi kontrol ederlerse yazdigim diger mesajlari gorebilirler kendi bilgim deneyimlerim we birikimlerim dogrultusunda bende bilgilerimi forumdaki diger insanlarla paylasiyorum
    Umarim bunlari forum yoneticileri goruyordur ve kimin forumdan atilmasi gerektigini goruyorlardir
    Insanlarla kaybetmek bir cift lafa bakar ama kazanmak hic de kolay degildir
    Kolay yolu secenlere duyurulur !

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı Türk_bey Nickli Üyeden Alıntı
    Bozuk plak gibi hep aynı şeyi çevirip duruyorsun bence senin forumdan atılma zamanın gelmiş, Umarım forum yönetimi gereğini yapar.
    Nasıl yani, forumdan atılmasını gerektiren sebep nedir, sayın Türk_bey

Aynı soruyu soruyorsa, cevap vermezsiniz olur biter.O zaten çeşitli kişilerden aynı cevabı alınca, sormaktan da vazgeçer.
    Ama sizin Ari' nin forumdan atılmasını istemeniz, bana saçma geldi.Forumdan atılmak bu kadar basit olmamalı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)