kamu işçi maaş

Konu: Vakıflarda Kira Stopajı.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2007
    Mesajlar
    9

    Vakıflarda Kira Stopajı.


    merhaba arkadaşlar;


    kiralamış olduğumuz işyerimiz vakıflara ait.muhtasar beyannamede kira stopajı ödeyecek miyim.



  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    81

    Ynt: vakıflarda kira stp.

    GVK nun 94 üncü maddesinde yapılan değişiklikle; dernek veya vakfa yapılan tüm kira ödemeleri GV stopajına konu edilmiştir.

    iyi çalışmalar...

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    731

    Ynt: vakıflarda kira stp.

    T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    İstanbul Defterdarlığı
    Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü



    Sayı : B.07.4.DEF.0.34.11.GVK-94/5

    Konu : Vakıflar Bölge Müdürlüğü?nden
    kiralanan işyeri için stopaj ve fon
    payı ödenip ödenmeyeceği hk.



    .............. .......................
    /İSTANBUL



    İLGİ: Tarihsiz dilekçeniz.

    İlgide kayıtlı dilekçenizde, Vakıflar Bölge Müdürlüğü?nden kiralayacağınız gayrimenkul için yapacağınız kira (işyeri) ödemelerinden stopaj yapılıp yapılmayacağını sormaktasınız.

    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun (3946 sayılı Kanunun 22.maddesi ve 93/5148 sayılı Kararla değişen şekli) 94. maddesinde; ?Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar? hükmü yer almıştır.

    Bu maddeden de anlaşılacağı üzere, gelir vergisi kesintisi gelir vergisi mükelleflerinin gelir vergilerine mahsuben yapılmaktadır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü Katma Bütçeli İdare olduğundan gelir vergisi mükellefiyeti bulunmamaktadır.

    Ayrıca, aynı maddenin 5. bendi hükümlerinde de katma bütçeli idarelerin gayrimenkullerini kiraya verdiklerinde elde edecekleri kiradan vergi kesileceğine ilişkin hüküm de yoktur.

    Bu hükümlere göre, Vakıflar Bölge Müdürlüğü?nden kiralamış olduğunuz gayrimenkul için; bu kuruluşa yapacağınız kira ödemelerinden gelir vergisi kesintisi yapılmaması gerekir.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.


  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2007
    Mesajlar
    9

    Ynt: vakıflarda kira stp.


    anladım da kafamı karıştıran durum 01.01.2007 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren 2006-11449 b.k.k.vakıf ve derneklere%20 stopaj denilmekte

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    81

    Ynt: vakıflarda kira stp.

    sn bade06

    ?Gelir Vergisi Kanununun 3946 sayılı Kanunla değişik 94?üncü maddesinin 5/b bendine göre vakıflar ve derneklere ait gayrimenkullerin kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekmektedir. Tevkifat oranı 95/6429 sayılı Kararnamenin eki Karar ile %20 olarak tespit edilmiştir.


    Bu tevkifatın yapılması bakımından kendisine kira ödemesinde bulunan derneğin kamuya yararlı dernek veya vakfın Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınmış vakıf olması önem arz etmemektedir. Başka bir deyişle hiçbir ayrım yapılmaksızın tüm dernek ve vakıflara ödenen kira bedellerinden bu tevkifatın yapılması gerekmektedir

  6. #6
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Vakıflarda Kira Stopajı.

    Gelir vergisi kanunun 94. maddesinin 5/b bendine "Vakıflar (mazbut vakıflar hariç) ve derneklere ait gayrimenkullerin kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden, (2006/11449 sayılı B.K.K. ile %20 oranında" gelir vergisi tevkifatı yapılması gerektiği hüküm altına alınmıştır.

    Ancak parantez içi hükümde (Mazbut vakıflar hariç) ibaresi ile bir istisna getirilmiş olup öncelikle kiralanan yerin mazbut sayılan vakıflardan birisine ait olup olmadığının araştırılması önem arz etmektedir.


  7. #7
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Vakıflarda Kira Stopajı.

    o istisna kaldırıldı. yani parantez içi kısım 1/1/2007 itibari ile yok.

  8. #8
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Vakıflarda Kira Stopajı.

    Alıntı nane Nickli Üyeden Alıntı
    o istisna kaldırıldı. yani parantez içi kısım 1/1/2007 itibari ile yok.
    Gelir idaresi başkanlığının sitesinden alıntıdır. Demekki SSK nın yanı sıra Gelir idaresinin web sitesine de güvenmemek gerekiyor.



    Kanun Ad GELİR VERGİSİ KANUNU
    Madde No 94
    Kapsam
    5. a) 70'inci maddede yazılı mal ve hakların kiralanması karşılığı yapılan ödemelerden, (2006/11449 sayılı B.K.K. ile %20 Yürürlük:; 01.01.2007) (5)

    b) (5035 Sayılı Kanunun 48/4-d maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004) Vakıflar (mazbut vakıflar hariç)(6) ve derneklere ait gayrimenkullerin kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden, (2006/11449 sayılı B.K.K. ile %20 Yürürlük:; 01.01.2007)

  9. #9
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Vakıflarda Kira Stopajı.

    Beleş olunca böyle oluyor galiba ;D BKK Kararırını sisteme eklemişlerde kanunda düzeltmemişler.
    B.K.K. No 2006/11449
    Resmi Gazete Tarihi 29/12/2006
    Resmi Gazete Sayısı 26391
    Kapsam Karar Sayısı : 2006/11449
    193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinde yer alan tevkifat nispetleri hakkındaki 10/12/2003 tarihli ve 2003/6577 sayılı Kararnamenin eki Kararda değişiklik yapılmasına ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığının 18/12/2006 tarihli ve 622 sayılı yazısı üzerine, adı geçen Kanunun anılan maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 20/12/2006 tarihinde kararlaştırılmıştır.

    20/12/2006 TARİHLİ VE 2006/11449 SAYILI
    KARARNAMENİN EKİ
    KARAR
    ...
    b) Vakıflar ve derneklere ait gayrimenkullerin kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden % 20,
    ...
    MADDE 2 - Bu Karar 1/1/2007 tarihinde yürürlüğe girer.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    869

    Ynt: Vakıflarda Kira Stopajı.

    bu konu sonuca bağlanmışmı bağlanmamışmı?

    şunu diyebilirmiyiz vakıflara ait kiracılarda 01/01/2007 den itibaren muhtasar vercek.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Vakıflarda Kira Geliri
    Konu Sahibi mes_ar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 26
    Son Mesaj : 30.Ekim.2012, 23:09
  2. Kira Stopajı
    Konu Sahibi stajer311 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Aralık.2011, 22:34
  3. Vakıflarda kira stopajı
    Konu Sahibi ELMAR Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 30.Eylül.2010, 17:18
  4. Vakıflarda Kira Geliri
    Konu Sahibi BOZOĞLANLI Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Mayıs.2008, 13:02
  5. Kira stopajı Hk.
    Konu Sahibi M.Hayri ANDAÇ Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Mayıs.2006, 18:13

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36