kamu işçi maaş

Konu: Huzur Hakkı Bordrosu

Huzur Hakkı Bordrosu

Huzur hakkında bilgisi olan arkadaşlar bana biraz mantığını anlatır mısınız. muhtasar beyannamede nasıl gösteriliyor.
    kolay gelsin herkese

Ynt: Huzur Hakkı Bordrosu

Huzur hakkı bordrosunu düzenleyeceksin ve aynı normal çalışan bordrosunda olduğu gibi gelir vergisini ve damga vergisini muhtasar beyannamede göstereceksin.(İşçi+huzur hakkı)

Ynt: Huzur Hakkı Bordrosu

Konu: Anonim Şirket Yönetim Kurulu Üyeleri ile Denetçilerin Hukuki
    Statüleri ve Bunlara Yapılan Ödemelerin Vergi ve Sosyal Güvenlik Hukuku
    Açısından Durumu
    Anonim şirket yönetim kurulu üyeleri ile denetçilerin hukuki statüleri ve bu
    kişilere yapılan ödemelerin vergi ve sosyal güvenlik hukuku açısından durumu bu
    sirkülerin konusunu oluşturmaktadır.
    1. Hukuki Statüler
    Türk Ticaret Kanunu?nun (TTK) 317. maddesine göre, anonim şirketin idaresi ve
    temsili idare meclisine (yönetim kuruluna) aittir. Yönetim kurulu, pay sahibi aza
    ortaklardan teşekkül etmekte ancak pay sahibi olmayan kimseler aza seçildikleri
    takdirde bunlar, pay sahibi sıfatını kazandıktan sonra işe başlayabilmektedirler. Bu
    durumda şirketin tüzel kişiliği ile yönetim kurulu üyeleri arasındaki hukuki ilişki
    hizmet akdine değil vekalet ve şirket akdine dayanmaktadır. Bu nedenle kanundan
    doğan görevlerini yerine getirmekte olan yönetim kurulu üyeleri, hizmet erbabı
    olmadıkları için sigortalı sayılmazlar. Bu görevler nedeniyle huzur hakkı veya sair
    şekilde ücret alınmış olması vekalet akdi ilişkisini ortadan kaldırmamaktadır.
    Denetçiler (murakıplar) için de aynı durum geçerlidir. Şirket ortağı olan
    denetçilerin yanı sıra ortak olmayanlar arasından seçilen denetçiler ve denetçilik
    görevini yerine getirecek olan tüzel kişileri temsilen denetçi seçilenler şirkete
    vekalet sözleşmesi ile bağlı bulundukları için sigortalı sayılmamaktadırlar. Anonim
    şirketlerde, beşten fazla olmamak üzere bir veya daha çok denetçi seçilebilir.
    Denetçi bir kişi ise, onun, birden çok ise, yarısından bir fazlasının Türkiye
    Cumhuriyeti vatandaşı olması lazımdır. Denetçiler aynı zamanda yönetim kurulu
    üyeliğine seçilemeyecekleri gibi şirketin memuru da olamazlar.
    - 2 -
    2. Yönetim Kurulu Üyelerine ve Denetçilere Hizmetleri Karşılığında Yapılan
    Ödemeler
    Yönetim kurulu üyelerine ve denetçilere hizmetleri karşılığında yapılabilecek
    ödemeler şu şekildedir:
    ? Huzur Hakkı: TTK?nın 333. maddesinde tanımı yapılmıştır. Buna göre
    aksi ana sözleşmede öngörülmedikçe, her toplantı günü için yönetim
    kurulu üyelerine verilen ücrettir. Ücret miktarı ana sözleşmede tespit
    edilmemişse genel kurulca tespit edilir.
    ? Zaman Esasına Göre (Günlük, aylık, yıllık) Ücret: TTK?nın 369 / 3.
    maddesi, ana sözleşmede bir hüküm yoksa, yönetim kurulu üyelerine ve
    denetçilere verilecek ücretlerin genel kurul tarafından belirleneceğini
    hükme bağlamıştır. Ancak TTK?nın 333. maddesinden hareketle yönetim
    kurulu üyelerine ve denetçilere zaman esasına göre ücret verilebilmesi için
    mutlaka ana sözleşmede buna izin veren bir hükmün gerekli olduğunu
    savunan görüşler çoğunluktadır. Başka bir deyişle yönetim kurulu
    üyelerine ve denetçilere zaman esasına göre ücret ödenebilmesi için ana
    sözleşmede buna ilişkin bir hüküm bulunması ve ödenecek miktarın ana
    sözleşmede belirtilmemiş olması halinde, ödenecek ücretin genel kurul
    tarafından belirlenmesi şeklinde yorumlanmaktadır.
    ? Kazanç Payı: Yönetim kurulu üyelerine ve diğer kimselere ana
    sözleşmede buna olanak tanıyan bir hüküm bulunmak şartı ile kazanç payı
    verilebilmektedir. (TTK Md. 279 / 5) Kazanç payı oranı ana sözleşme ile
    belirlenmemişse, genel kurul tarafından kararlaştırılır.
    ? Prim ve İkramiye: Ana sözleşmede aksine bir hüküm olmadıkça genel
    kurul kararı ile yönetim kurulu üyelerine prim ve ikramiye adı altında
    ödeme yapılabilir.
    ? Yerine Getirilen Başka Görevler Nedeniyle Ücret: Yönetim kurulu
    üyelerine üyelikten ayrı olarak yaptıkları hizmetler karşılığında ayrıca
    ücret ödenmesi mümkündür.
    Bu ücretlere ek olarak yönetim kurulu üyelerinin toplantılara katılmak için
    yaptıkları ulaşım, konaklama, vb. harcamaları ile ilgili gerçek giderlerini ya da
    bunlara ilişkin gider karşılıklarını alma hakları da vardır.
    Hukuki statüsü yönetim kurulu üyeleriyle aynı olan denetçilere de yukarıda sayılan
    ödemeler yapılabilir. Ancak yönetim kurulu üyelerinin aksine denetçilerin, huzur
    hakkı ücreti ve denetçisi oldukları şirkette başka bir görev alarak şirketten ücret
    almaları söz konusu değildir.
    - 3 -
    3. Yapılan Ödemelerin Vergilendirilmesi
    Murakıplara ödenen denetçi ücretleri ve yönetim kurulu üyelerine ödenen huzur
    hakları, kazanç payları, prim, ikramiye ve benzeri diğer ödemeler GVK uyarınca
    ücret sayılan ödemeler olduğundan gelir vergisi ve damga vergisi kesintilerine
    tabidir.
    Anonim şirket yönetim kurulu üyelerine ödenen kar payları diğer hissedarlara
    ödenen kar paylarında olduğu gibi vergi hukuku açısından menkul sermaye iradı
    sayılır. Bu paylar GVK?nın 94 / 6 b hükmüne göre % 10 oranında gelir vergisi
    tevkifatına tabi tutulur. Tevkif suretiyle vergilenen bu kazançlar, GVK?nın 103.
    maddesinde yer alan yıllık gelir vergisi tarifesinin ikinci gelir diliminde yer alan
    tutarı (2006 yılında 18.000 YTL) aşmadığı takdirde, yıllık beyan esasında vergiye
    tabi değildir.
    4. Yönetim Kurulu Üyelerinin ve Denetçilerin Sosyal Güvenlik Açısından
    Durumu
    Şirket ortağı olsun ya da olmasın bütün yönetim kurulu üyeleri ile şirket arasındaki
    ilişki, şirket ve / veya vekalet sözleşmesine dayandığı için bu kişilerin tamamının
    Bağ-Kur?a bağlı sigortalı sayılmaları gerekmektedir. Yargı kararları ve 16 - 60
    sayılı SSK ek genelgesi de bu yöndedir.
    Bilindiği üzere bir kimsenin aynı anda iki sosyal güvenlik kuruluşu kapsamında
    bulunması sosyal güvenlik sistemimiz tarafından yasaklanmıştır. Bu nedenle
    önceden başlayıp devam eden sigortalılık döneminde başka sigortalılık geçerli
    değildir. Bu nedenle yönetim kurulu üyesi sıfatıyla Bağ-Kur sigortalısı olanlar bu
    statüleri devam ettiği sürece aynı şirkette veya başka bir kuruluşta hizmet
    sözleşmesine dayalı olarak çalışmaya başlasalar bile bu durumları kesintiye
    uğrayıncaya kadar Bağ-Kur dışında bir sigortaya tabi olamazlar.
    Bazı hallerde yukarıda bahsedilen durumun tersi de söz konusu olabilmektedir.
    Başka bir deyişle yönetim kurulu üyesi sıfatını kazanmadan önce SSK?lı olanlar bu
    sigortalılıkları devam ettiği sürece yönetim kurulu üyesi olsalar dahi bu durumları
    kesintiye uğrayıncaya kadar SSK dışında bir sigortaya tabi olamazlar.
    TTK?nın 347. maddesinin 2. fıkrasına göre şirket ortakları arasından seçilen
    denetçilerin şirketle ilişkilerinin akdi bir nitelik taşımayıp TTK?ya dayalı olduğu
    kabul edilerek bu kişiler sigortalı sayılmıyorlardı. Ortak olmayan denetçilerin ise
    şirketle aralarındaki ilişkinin hizmet sözleşmesine dayandığı kabul edilerek bu
    kişiler sosyal sigortaya tabi tutuluyorlardı. Ancak Yargıtay 10. Hukuk Dairesi E.
    1973/654 K. 1973/882 tarafından verilen kararla denetçilerin işlerini işverenin
    sürekli denetim ve gözetimi altında yapmamaları nedeniyle şirket ile denetçiler
    arasındaki ilişkinin vekalet sözleşmesi niteliği taşıdığı ve bu nedenle SSK?ya tabi
    sigortalı sayılmamaları gerektiği belirtilmiştir. Bu karar üzerine SSK tarafından
    yayınlanan bir genelge ile denetçilerin, şirket ile olan hukuki ilişkilerinin vekalet
    - 4 -
    akdine dayanması sebebiyle, şirket ortağı olup olmamalarına bakılmaksızın, Sosyal
    Sigortalar Kanuna tabi sigortaları sayılmamaları gerektiği açıklanmıştır.
    Bilgi edinilmesini rica ederiz.
    Saygılarımızla,
    Büyük Atatürk&#039;ün ufulünden dolayı teessürümüz o derece derin ve sonsuzdur ki, bunu ifade etmek için kelime bulamıyorum. Çünkü Atatürk, yalnız Türkiye&#039;nin değil, bütün şarkın Ata&#039;sı idi.<br /><br />Emanullah HAN<br />Afgan Kralı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)