kamu işçi maaş

Konu: Müteahhit, Projesini Kendisi Çizerse ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    17

    Müteahhit, Projesini Kendisi Çizerse ?

    iyi çalışmalar diliyorum;
    Bir inş.müteahhitlik mühendislik şti. arsa karşılığı bina yapıyor,
    ve inşaatın projesini kendisi çiziyor,arsa sahibi çizilen proje için bir bedel ödemiyecek,fakat müteahhitlik ve mühendislik şti. çizdiği proje karşılığında fatura düzenlemek zorunda, ama gelir elde etmeden fatura kesmiş olacak.
    Bu durumu yevmiye kayıtlarına nasıl yansıtabiliriz.
    teşekkürler...


  2. #2
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.767

    Ynt: Müteahhit, Projesini Kendisi Çizerse ?

    Binanın yapımını üstlenen zaten müteahhit firma, kendi yapacakları inşaatın projesini kendileri çiziyor.
    Niçin arsa sahibi proje bedelini ödüyor.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    17

    Ynt: Müteahhit, Projesini Kendisi Çizerse ?

    arsa sahibi proje için herhangi bir bir para ödemiyor zaten,
    ama mühendis (aynı zamanda müteahhit) proje çizdiği için
    fatura düzenleyecek,biz bu faturayı nasıl muhasebeleştirebiliriz?



  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    Ynt: Müteahhit, Projesini Kendisi Çizerse ?

    Konuya ışık tutacak bazı hüküm örnekleri:

    http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/23171.html

    TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ MİMARLAR ODASI SERBEST MİMARLIK HİZMETLERİNİ UYGULAMA, TESCİL VE MESLEKİ DENETİM YÖNETMELİĞİ
    ???
    Mimarların kendilerine özel, serbest mimarlık hizmeti vermesinde uyulacak esaslar
    Madde 13 - Mimar kendisi, eşi, annesi, babası, kardeşleri ve çocukları gerçek kişi olarak, iş sahibi konumunda olduğu durumlarda ve ticari amacı olmayan kendi kullanımları için yaptıracakları binalarda, serbest mimarlık hizmetlerini, bu durumu belgelemek ve bir defaya mahsus olmak üzere, serbest mimarlık hizmetleri büro tescil belgesi ve fatura aranmaksızın asgari ücret üzerinden mesleki denetim bedeli ödeyerek yapabilirler. Bu durumu belirlenen mimarın;
    a) Disiplin cezası nedeniyle mesleki faaliyetini yapmaya engel bir kısıtlılığının bulunmaması,
    b) Mimarlar Odasınca düzenlenen imza sirküleri, taahhütname, başvuru yerine geçen formu şahsen doldurmuş ve imzalamış olması,
    c) Üyelik aidatını ödemiş olması,
    gerekir.
    ??.
    Mesleki denetimin yapılmasında uyulacak esaslar
    ??..
    e) Serbest mimarlık hizmetlerine ilişkin, en az bedel tarifesine göre hesaplanmış ücret tutarında düzenlenmiş serbest meslek makbuzu ya da fatura, bu Yönetmeliğin 11, 12 ve 13 üncü maddelerinde belirtilen mimarlardan ise, serbest meslek makbuzu ya da fatura yerine ücret bordrosu aranır.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------


    Muhasebe kaydıda şöyle olabilir: (İllaki kendi yaptığımız, başkasına ait kat karşılığı inşaata, fatura yada sebest meslek makbuzu kesilmişse)

    ---------------------------------------/------------------------------------------
    720 DİREKT İŞÇİLİK GİDERLERİ
    720.02 ??????. İnşaatı
    720.02.07 Proje çizim bedeli
    191 İNDİRİLECEK KDV.
    600 YURTİÇİ SATIŞLAR
    600.18.03 Proje çizim bedelleri
    391 HESAPLANAN KDV.
    ---------------------------------------/------------------------------------------


    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    17

    Ynt: Müteahhit, Projesini Kendisi Çizerse ?

    verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim;
    bu yevmiye kaydını ltd.şti'nin proje çizimi için yaptık,(gelir gösterdik)
    peki söz konusu inşaatta proje çizimini gider olarak nasıl göstericez ,
    bunun için nasıl bir kayıt yapmalıyım ?

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    183

    Ynt: Müteahhit, Projesini Kendisi Çizerse ?

    Sn.stajyer arzu,
    hayırlı günler.
    Yapılan inşaat yıllara yaygın taahhüt işi ise:
    X inşaat LTD.ŞTİ örnek kayıtları;
    -------------------/------------------------
    740.10.353...proje çizim giderleri..........xx
    191,33.........ind.KDV.........................xx
    600,01,18.............proje çizim gelirleri.........xx
    391,11.................hesaplanan KDV.............xx
    -------------------/-------------------------
    170.10.01.....a inşaatı maliyeti ...........xx
    741.............H.Ü.M yansıtma.............................xx
    771.............G.Y.G yansıtma.............................xx
    ------------------/--------------------------
    yapılan iş yap sat ise:X inşaat LTD.ŞTİ örnek kayıtları;

    ------------------/--------------------------
    720.03.01..........proje çizim gid............xx
    191.33..............ind.KDV.....................xx
    600.01.18..........proje çizim gelir............................xx
    391.11..............hes.KDV....................... ...............xx
    -----------------/-----------------------------
    151............................................... ..xx
    711............................................... ...................xx
    721............................................... ....................xx
    731............................................... ................... xx
    ----------------/--------------------------------

    Umarım faydalı olur.






  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    17

    Ynt: Müteahhit, Projesini Kendisi Çizerse ?

    Teşekkür ederim...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İskanı Almayan Müteahhit
    Konu Sahibi erdttk Forum Konu Dışı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Temmuz.2016, 14:36
  2. Müteahhit Ve Taşeron İşçi
    Konu Sahibi acziyet Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 24.Ekim.2014, 10:36
  3. Sigortalının Kendisi Bildirmesi...
    Konu Sahibi Kaan Korkmaz Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 16.Mart.2009, 11:20
  4. Müteahhit
    Konu Sahibi smmmgulhan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Ağustos.2007, 14:10
  5. AŞ' nin En Büyük Ortağı Yine Kendisi Olur mu?
    Konu Sahibi lion Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Eylül.2006, 17:04

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36