kamu işçi maaş

Konu: Özel maliyet

*ebru* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    *ebru* Guest

Özel maliyet

Kiraladığımız gemilere bakım yaptırdığımız firmalardan aldığımız faturalar var.Bunlar levha,saç gibi malzemeler.Bazıları demirbaş sınırının altında kalmaktadır.Tabi ben bunları özel maliyet olarak işleme
    tabi tutabilirmiyim? Yoksa direkt gider olarak mı almalıyım? Şimdiden Teşekkürler..

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Özel maliyet

Özel maliyetler, kiralık olan işyerlerinde yapılan sabit kıymet türü harcamalardır. Yani gemi kiralık değilde firmanın mülkiyetinde olsaydı yapılan harcamayı hangi hesapta takip ederdiniz. Bu mantıktan hareket ederek kaydınızı yapın. Anladığım kadarıyla yapılan harcamalar tamir bakım türünde direkt masrafa atabilirsiniz.
    Selamlar

Gayrimenkullerde veya Elektrik Üretim ve Dağıtım Varlıklarında Maliyet Bedelinin Artması(5398 sayılı Kanunun 24'üncü maddesiyle değişen madde Yürürlük; 21.07.2005)

Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
    Madde No 272
    Kapsam

Normal bakım, tamir ve temizleme giderleri dışında, gayrimenkulü veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarını genişletmek veya iktisadi kıymetini devamlı olarak artırmak maksadıyla yapılan giderler, gayrimenkulün veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının maliyet bedeline eklenir.
    (Bir geminin iktisap tarihindeki süratini fazlalaştırmak, yolcu ve eşya yükleme ve barındırma tertibatını genişletmek veya değiştirmek suretiyle iktisadi kıymetini devamlı olarak artıran giderlerle bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.)

Gayrimenkuller kira ile tutulmuş ise veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının işletme hakkı verilmiş ise, kiracı veya işletme hakkına sahip tüzel kişi tarafından yapılan bir ve ikinci fıkralardaki giderler bunların özel maliyet bedeli olarak ayrıca değerlenir. Kiracının veya işletme hakkına sahip tüzel kişinin faaliyetini icra için vücuda getirdiği tesisata ait giderler de bu hükümdedir.

Gayrimenkuller veya elektrik üretim ve dağıtım varlıkları için yapılan giderler hem tamir, hem de kıymet artırma giderlerinden terekküp ettiği takdirde, mükellef bu giderlerden maliyet bedeline eklenecek kısmı ayrı göstermek mecburiyetindedir.(**)

Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

*ebru* Guest

Gemi kiralık değilde bizim mülkiyetimizde olsaydı eğer direkt gidere işlerdim.Geminin kiralık olmasından dolayı
    gemiye yaptırdığımız saç,levha sonuçta geminin kullanım ömrünü uzatıyor diye özel maliyet olarak düşündüm.Teşekkürler...

*ebru* Guest

Sayın Gürbüz Açıkbaş cevabınız için teşekkürler.Şimdi burda özel maliyet hesabını mı kullanmalıyız?

Harcamalarınız olağan ?normal bakım, tamir ve temizleme giderleri? türünden ise, gider hesapları içinde, tamir-bakım ve temizlik gideri olarak kaydedin. Zaten Sn.Bülent249 da belirtmiş.

Maddede belirtilen maliyete girecek mahiyette olanları "Özel Maliyete", sınır altında olanlarıda yine giderlere olmak mümkün.
    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)