kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Ebrar

Konu: Personele Bayram Hediyesi Olarak Verilen Giyim Fat.Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    25

    Personele Bayram Hediyesi Olarak Verilen Giyim Fat.Hk.



    bir firma yanında çalışan 4 işçisine bayram hediyesi olarak 4 takım elbise almıştır. Bu fatura gidere işlenir mi? muhasebe kaydı nasıl olur ayrıca stopaj kesintisi nasıl uygulanmalıdır.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    (fatura bedeli 3.148,00+252,00=3.400,00)
    zferkan bunu beğendi.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2013
    Mesajlar
    1
    Arkadaşlar yukarıdaki durum hakkında bilgi verebilecek arkadaşlar var mıdır,rica ediyorum

  3. #3
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı Ebrar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir firma yanında çalışan 4 işçisine bayram hediyesi olarak 4 takım elbise almıştır. Bu fatura gidere işlenir mi? muhasebe kaydı nasıl olur ayrıca stopaj kesintisi nasıl uygulanmalıdır.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    (fatura bedeli 3.148,00+252,00=3.400,00)
    Sayın Ebrar,

    Sorunuza yakın sorular daha önce forum sayfasında sorulmuştu cevapları verilmişti.Forum sayfasında yapacağınız arama sonucunda sorunuza uygun cevabı bulacaksınız.

    Sorunuza çok kısa ve öz olarak geçeceğim zaten sorunuzun cevabı net ve açık kolaydır.

    Firmanızın 4 çalışana aldığı takım elbise ayni yardımdır. Bu durumda her bir personel için yazıyorum,firmanızın çalışanlarına almış olduğu takım elbiseler personellere tesliminden sonra her bir personel için gelir vergisi ve damga vergisi hesaplanması gerekir.

    Ayni ödemeler sigorta primi ve işsizlik sigortası primine tabi değildir.

    Muhasebe kaydı ise,

    Ayni yardım firmanızın dışında temin edildiği için,

    Alım faturanızın muhasebe kaydı her bir personel için,

    157 hesap (787,00 TL) Borç
    191 hesap (63,00 TL) Borç
    320 hesap (850,00 TL) Alacak


    Ayın olarak verdiğiniz yardımın muhasebe kaydı ise,

    720-730-740-750-760-770 hangi hesabı kullanıyorsanız 857,00 TL'nin (Personeliniz hangi gelir vergisi dlimini giriyor ise hesaplayarak) brütü damga vergisi oranını dikkate alarak olması gereken rakamı yazını xxxx Borç
    335 hesap personele borçlar 857,00 Alacak
    360 hesap xxxx Alacak (Bu hesaba personeliniz hangi vergi diliminde ise gelir vergisi kesintisi+damga vergisi tutarı olacaktır.

    335 hesap 857,00 TL Borç
    600-649-679 hesap 787,00 TL Alacak
    391,00 hesap 63,00 TL Alacak

    623 hesap 787,00 TL Borç
    157 hesap 787,00 TL Alacak

    Forumda arama yapın yazmıştım fakat yazdığım kalsın ufak bir jest olsun. Bu arada brüt tutarı bordroya eklemeyi unutmayın gelecek aya devreden kümülatif gelir vergisi matrahına eklemeyi unutmayın.


    İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457
    Merhaba,

    GVK' nun 61. maddesine göre personele verilen ayınlar ücret olarak nitelendirilir.

    KDV kanunun 3. maddesinin a bendi "Vergiye tabi malların her ne suretle olursa olsun, vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlarla işletmeden çekilmesi, vergiye tabi malların işletme personeline ücret, prim, ikramiye, hediye, teberru gibi namlarla verilmesi" teslim sayılan haller arasında gösterildiğinden ayni yardımlar teslim olarak görülüp KDV'ye tabi olmalıdır.

    5510 sayılı S.S.ve Genel Sağlık Sigortası kanunun 80. maddesine göre ayni yardımlar prime tabi tutulmaz.

    3.400 / 4 = 850 (Kişi başı net ücret)
    -850/((0,15+0,00759)-1) = 1.009,01 (Kişi başı Brüt ücret) (Vergi dilim farklıysa o vergi dilimine göre hesaplanır.)

    Kod:
    720/730/770      4.036,04
                    335        3.400,00
                    360          605,40
                    360           30,64
    Kod:
    770         3.148,00
    191           252,00
                    320        3.400,00
    Kod:
    335         3.400,00
                    600        3.148,00
                    391          252,00

  5. #5
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı Şükrü ERGÜL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

    GVK' nun 61. maddesine göre personele verilen ayınlar ücret olarak nitelendirilir.

    KDV kanunun 3. maddesinin a bendi "Vergiye tabi malların her ne suretle olursa olsun, vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlarla işletmeden çekilmesi, vergiye tabi malların işletme personeline ücret, prim, ikramiye, hediye, teberru gibi namlarla verilmesi" teslim sayılan haller arasında gösterildiğinden ayni yardımlar teslim olarak görülüp KDV'ye tabi olmalıdır.

    5510 sayılı S.S.ve Genel Sağlık Sigortası kanunun 80. maddesine göre ayni yardımlar prime tabi tutulmaz.

    3.400 / 4 = 850 (Kişi başı net ücret)
    -850/((0,15+0,00759)-1) = 1.009,01 (Kişi başı Brüt ücret) (Vergi dilim farklıysa o vergi dilimine göre hesaplanır.)

    Kod:
    720/730/770      4.036,04
                    335        3.400,00
                    360          605,40
                    360           30,64
    Kod:
    770         3.148,00
    191           252,00
                    320        3.400,00
    Kod:
    335         3.400,00
                    600        3.148,00
                    391          252,00
    Sayın Şükrü ERGÜL,

    Hemen hemen aynı şeyi yazmışız.

    Ben faturanın kaydında 157 diğer stoklar hesabını kullandım farklı olarak.

    İyi Günler.
    Konu demiral tarafından (14.Nisan.2014 Saat 10:06 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457
    Sayın demiral,

    Ben sorunun cevabını düzenlerken sizin cevabınız yoktu. Cevabı kaydettiğimde sizin cevabınızı ondan sonra gördüm.

    Zaten cevabı görseydim cevaplamak için uğraşmazdım

    İyi günler...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Maliye B. Bayram Hediyesi
    Konu Sahibi merkür2 Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 20.Eylül.2017, 10:22
  2. Ciro Hediyesi Olarak Cep Tefonu Verilmesi Ve Muhasbee Kaydı Hk.
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 06.Şubat.2017, 13:45
  3. Personele Verilen Kışlık Giyim Malzemeleri
    Konu Sahibi melis_inceturk Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Aralık.2014, 16:32
  4. Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Nisan.2014, 16:40
  5. Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Kasım.2012, 12:53

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36