kamu işçi maaş

Konu: Esnaf Muafiyet Hadleri

Esnaf Muafiyet Hadleri

iyi günler arkadaşlar.benim sorunum evde havlu,çorap vs. iş yapanların esnaf muaflığından yararlanması için hadler nedir?teşekkürler

Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

Ynt: esnaf muafiyet hadleri

Alıntı ELMAR Nickli Üyeden Alıntı
    iyi günler arkadaşlar.benim sorunum evde havlu,çorap vs. iş yapanların esnaf muaflığından yararlanması için hadler nedir?teşekkürler
    Esnaf muaflığından yararlanmak için aranan yıllık alım, satım ve hasılat tutarlarına ilişkin sınırlama kaldırılmıştır. Aşağıda alıntı yapılan yasa metnindeki şartları taşıması yeterlidir.

Vergiden muaf esnaf:
    MADDE 9 - (2361 sayılı Kanunun 4'üncü maddesiyle değişen şekli)(1.1.1981 tarihinden geçerli olmak üzere)
    6 - (5615 sayılı Kanunun 1'inci maddesiyle değişen bent)(4.4.2007 tarihinden geçerli olmak üzere) Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.(***)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)