kamu işçi maaş

Konu: AGİ Çıkmazı

AGİ Çıkmazı

Merhaba arkadaşlar,
    Tebliğde, birden fazla işverenden ücret alınması durumunda en yüksek alınandan AGİ alınır diyor. Benim aklıma takılan şu; bir kişi aynı anda birden çok işyerinde nasıl çalışabilir?

Biz çalışanlarımızdan aile bildirimini istedik. Fakat birçoğu göndermedi. Yukarıdaki duruma göre vermememiz gerekiyor. Fakat diğer yandan tebliğde vermemiz gerektiğinden bahsediyor. Çalışanın bu bildirimleri vermemesi durumunda yapılacak en doğru şey nedir?

?Şahsiyetli kişiler inandıkları gibi ve tavizsiz yaşarlar. Böyle insanların hayat çizgilerini dünyevi endişeler değil, ulvi inançları belirler. Muhsin YAZICIOĞLU ömrü boyunca taviz vermeden yaşayan yüce bir kişilik??

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: AGİ Çıkmazı

Alıntı mes_ar Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba arkadaşlar,
    Tebliğde, birden fazla işverenden ücret alınması durumunda en yüksek alınandan AGİ alınır diyor. Benim aklıma takılan şu; bir kişi aynı anda birden çok işyerinde nasıl çalışabilir?
    Örnek;Bir kişi iki yerde çalışabilir, bir yerde fiili çalışır, diğer yerde danışmanlık yaparak çalışır, birinci yere her türlü kesintisi yapılır, diğer yerde ise, sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılır, bu durum da da agi hesaplanabilir.

Biz çalışanlarımızdan aile bildirimini istedik. Fakat birçoğu göndermedi. Yukarıdaki duruma göre vermememiz gerekiyor. Fakat diğer yandan tebliğde vermemiz gerektiğinden bahsediyor. Çalışanın bu bildirimleri vermemesi durumunda yapılacak en doğru şey nedir?
    Doldurupta geri vermeyenler için agi vermezseniz, hiçkimsenin size niye vermiyorsun deme hakkı olmaz.Ama en azından sadece sigortalı için %50 kesinti yapabilirsin (Ben öyle yapıyorum, işçi almazsa bile işverene faydası olsun.)

Kolay gelsin.

Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

Merhaba arkadaşlar,

Bir işçi bir değil 10 işverenin yanında çalışabilir. Eğer ortada bir iş akdi varsa hem ssk hemde gelir ve damga vergisi kesintisi yapılması gerekir.

Gerekçe nedir derseniz 506 sayılı kanunun 77.maddesi. Fiilen çalışılmasının pek önemi yok. Ortada bir iş akdi varsa bu iş akdine istinaden ödenen ücretlerin prime tabi tutulması gerekir.

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

Şimdi birde muhasebecileri olarak insanların özel hayatlarına burnumu sokmuş gibi hissediyorum kendimi.
    Bir işveren resmi nikahlı olmayan eşini SSK lı olarak gösteriyor. İşçinin bu işverenden evli olmadıkları halde nüfusuna kayıtlı 2 çocuğu var. Evli olmadığı için eşle ilgili bir şey yok.Şimdi velayet kimdedir. İşverende ise nikahsız eşi agi den yararlanmayacak. Velayetler işçideyse
    agi de yararlanacak ama kocası olan işveren vergiden düşmeyecek. Son bir ihtimal çocukların velayeti diye bir şey sözkonusu değildir.O zaman ne olacak?
    Aynı işçi başka 2 çocuğunu babasının nüfusuna kaydettirmiştir. Babası vefat ettiği için aynı zamanda oğlu olan annede işverende SSK lı görünmektedir. Torunları çocuğu ise aynı zamanda AGİ den yararlanmaldır.
    Aile hikayesini dinlemek ve anlamak günlerimi aldı. Nüfus memuru ve muhtardan daha çok bilgiye sahibim.
    Sahi ben mali müşavirdim değil mi?

Yanlış başlığa yazdığım için değiştirdim kusura bakmayın...!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)