kamu işçi maaş

Konu: Hurda Akü Alışı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    35

    Hurda Akü Alışı

    Merhabalar;
    firma akü alış-satışı yapmaktadır.nihai tüketiciye akü satarken tüketicinin hurda aküsünü alıp yeni satılan aküden bir miktar iskonta yapıp satıyor.hurda aküyü gider pusulası ile alıyoruz fakat hergangi bir gv kesintisi veya kdv hesaplayacak mıyız.?ve yaptığımız doğru mu?cevaplarsanız sevinirim.


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.429

    Ynt: Hurda Akü Alışı

    Alıntı ceteris paribus Nickli Üyeden Alıntı
    Merhabalar;
    firma akü alış-satışı yapmaktadır.nihai tüketiciye akü satarken tüketicinin hurda aküsünü alıp yeni satılan aküden bir miktar iskonta yapıp satıyor.hurda aküyü gider pusulası ile alıyoruz fakat hergangi bir gv kesintisi veya kdv hesaplayacak mıyız.?ve yaptığımız doğru mu?cevaplarsanız sevinirim.
    Sevgili forumdaş

    Yapılan işlem doğrudur hurda aküyü alırken gider pusulasının üzerine 3065 sayılı kdv kanunun 17-i bendine göre kdv hesaplanmamıştır (veya kdv'den istisnadıt)

    atık aküdür diye bir ibare yazmanız daha iyi olur

    ferhat

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    35

    Ynt: Hurda Akü Alışı

    teşekkür ederim herhangi bir gelir vergisi kesintisi de yapılmayacak değil mi?

  4. #4
    akin94k.t.m.l. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    akin94k.t.m.l. Guest

    Ynt: Hurda Akü Alışı

    Hurda akü olduğu içinmi kdv den istisnadır yoksa nihai tüketiciden alındığı içinmi


    17.maddede bu konuyla ilgili bir şey yok


    Eğer nihai tüketici diye istisna diyorsanız kdv 2 vermesi lazım istisna yok Bunula ilgili epeyce bir özelge var. Ama hurda olduğu için kdv den muaf diyorsanız hangi maddede olduğunu yazarsanız sevinirim.

  5. #5
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Hurda Akü Alışı

    Alıntı ceteris paribus Nickli Üyeden Alıntı
    Merhabalar;
    firma akü alış-satışı yapmaktadır.nihai tüketiciye akü satarken tüketicinin hurda aküsünü alıp yeni satılan aküden bir miktar iskonta yapıp satıyor.hurda aküyü gider pusulası ile alıyoruz fakat hergangi bir gv kesintisi veya kdv hesaplayacak mıyız.?ve yaptığımız doğru mu?cevaplarsanız sevinirim.
    Çevre Bakanlığının Atık Akümülatörlerle ilgili yayımlamış olduğu yönetmeliğine göre Nihai tüketicilerden almış olduğunuz atık akülerin bedelsiz olarak alınması ve düzenleyeceğiniz Gider pusulasının bedelsiz olarak düzenlenmesi gerekir.

    Bence yönetmeliği bir inceleyiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 2.El Demirbaş Alışı
    Konu Sahibi cicinho Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Ağustos.2014, 16:51
  2. Hurda Plastik Alışı
    Konu Sahibi kenoz Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 27.Haziran.2014, 10:29
  3. Taşıt Alışı
    Konu Sahibi mahmutadakli Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 05.Ocak.2014, 10:08
  4. Fon Alışı
    Konu Sahibi s_yasar_86 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Mayıs.2009, 13:48
  5. Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Ocak.2008, 14:31

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36