kamu işçi maaş

Konu: Bir İşçi Hangi Yasal Dayanakla A.G.İ. den Faydalandırılmayabilir.?

Bir İşçi Hangi Yasal Dayanakla A.G.İ. den Faydalandırılmayabilir.?

a.g.i. ile ilgili olarak, bir işyerinde ssk lı olarak çalışan bir işçinin, a.g.i.den faydalandırılmaması mümkün olabilir mi? neden? işçi ile yapılan anlaşmanın net ya da brüt üzerinden olmasının a.g.i. nin verilmemesi ile bir ilgisi olabilir mi? neden? teşekkürler, iyi çalışmalar.

Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Bir işçi hangi yasal dayanakla A.G.İ.den faydalandırılmayabilir.?

Tebliği okuduğunuz zaman net bir şekilde göreceksinizdir.
    Agi ler net maaşın üzerine ilave edilecekler.
    Verilmemesinin haklı bir nedeni olamaz.İşçini hakkını arasın.

Ynt: Bir işçi hangi yasal dayanakla A.G.İ.den faydalandırılmayabilir.?

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı
    Tebliği okuduğunuz zaman net bir şekilde göreceksinizdir.
    Agi ler net maaşın üzerine ilave edilecekler.
    Verilmemesinin haklı bir nedeni olamaz.İşçini hakkını arasın.
    Ben fikrimi yöneticilerime söylediğimde son cümlem sizin cümlenizle aynı idi.''Verilmemesinin haklı bir nedeni olamaz.''
    sn. zindan tebliği okudum elbette, ben sağda solda halen bu konu üzerinde verilir verilmez tartışmaları hakkında bilgi almak istedim. hakkaten verilmeme durumu gösteren bir işaret var mı tebliğde diye öğrenmek istedim. net brüt hikayesi altında vermemeye çalışanlar olabilir mi demek istedim.? Vermeyenlerin yasal dayanakları nedir demek istedim. bu konuda bir görüş ayrılığı hiç mi yok demek istedim.? varolan görüş ayrılıkları nelerdir demek istedim.?
    Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

Ynt: Bir İşçi Hangi Yasal Dayanakla A.G.İ. den Faydalandırılmayabilir.?

ben size şöyle izah edeyim neymiş anlaşma brütten yapılırsa alırmış netten yapılırsa alınmazmış. çünkü gelir vergisi dilimi arttığında maaşlarını düşürmüyolarmış. ee ozaman maaşını düşürmüyordum netten bukadara anlaştım agisinide vermem efendim şeklinde konuşanlar var. bana göre saçmalık ne olursa olsun agi ödenmelidir. eğerki gerçekten aldığı ücret üzerinden de gösteriyorsa gelir vergisi dilimi arttığındada arkadaş netin bukadara düştü alacağın bu denmelidir. ama asgari ücretten gösteripte ondan sonra biz nete bukadara anlaştık diyen çok yer var. açgözlü patronlar maalesef.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İşverenlerin tek dayanakları dediğiniz gibi, net/brüt ücret olayının arkasına sığınmaları.Ancak burada işverenin artniyeti ortaya çıkıyor, işçiyle yaptığı net ücret anlaşmasını kullanarak agiyi vermek istemiyorlar.

Ama kesinlikle ellerine geçen net ücretin üzerine ilave edilmeli Asgari Geçim İndirimi.

Eğer işveren illaki biz seninle net ücret üzerinden anlaştık, asgari geçim indirimi vermem diyorsa, o zaman asgari geçim indiriminide stopaj vergisinden düşemez.

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

Aile durum bildirimi vermeyen işçiler mesela Agi den yararlanamaz diye bir şey olmalı. Bir çok işçi bu evrağını doldurmamıştır.
    Mantıklı değil mi?

benzeri konu net ücret sisteminde çalışan şirketlerde yaşandı, ancak "AGİ işverene külfet değildir, aslen devlete verilmesi gerekirken işçiye ödenecektir" ikna için yada konuyu anlatabilmek için yeterli oluyor.
    ....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

Alıntı Murat CER Nickli Üyeden Alıntı
    benzeri konu net ücret sisteminde çalışan şirketlerde yaşandı, ancak "AGİ işverene külfet değildir, aslen devlete verilmesi gerekirken işçiye ödenecektir" ikna için yada konuyu anlatabilmek için yeterli oluyor.
    Keşke öyle olsa sayın murat cer, arkadaşların dediği gibi açgözlü patronlar. Ben aslında sorumu bir de şunun için sormuştum. Patronlarımız birçok üstadın bile bu konuyu tartıştıklarını, verilmeyebileceğini konuşuyorlar dedi. yavv dedim kim konuşmuş verilemeyebilir diye üstadlardan. Bir arayayım, tarayayım dedim. Ama ben bulamıyorum verilmez diyen bir üstadı...Ama patronlar var diyorlar...

Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

İşverenlerle işçiler arasında şu şekilde pazarlıklar olabiliyor. Net maaşın 800,00 YTL kardeşim ama SSK primini ben Asgari ücret üzerinden öderim. AGİ falan bilmem. Anlaştıkmı? Anlaştık Abi nasıl takdir edersen. Vs.Vs.

Şuan bu tür pazarlıklar az olsada işçi sirkülasyonları oldukça AGİ kaynayıp gidecektir.

Bence çuvaldızı başkasına batırırken iğneyi hafiften kendinize değdirin.
    Zamanında iş yerinle anlaşırken priminide konuşmazsan bu tarz sorunların olması çok normal.
    işin içerisine menfaat girerse kardeş kardeşi vurur. O nedenle zamanında düşük prim üzerinden çalışmayı kabul ettiysen şu anda aksini savunman yanlış. Devletten vergi çalarken iyi devletin sana verdiğini senden alıncada hakkını aramalısın diyosun. devletin hakkını kim soracak. düşük primle çalışanlara sözüm kimse yanlış anlamasın.
    *HEP İSABET EDENE HİÇ TESADÜF DENİR Mİ? *

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)